iOS iPhone oyunların yedeğini alma programı

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

iOS kullanıcılarının geçmişte zorlandığı durumlardan biri verileri bir Android telefona taşımaktı. Örnek iPhone oyunların yedeğini almak için kısıtlı bir imkan sunulurdu. Ya da tam anlamı ile geçiş zor olurdu. Bizim zorlandığımız kısım WhatsApp yedeğinin taşınması diyelim.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Eskiden farklı işletim sistemine sahip cihazlara Apple cihazlarının verilerini aktarmak zor olurdu. Kapalı bir yapıya sahip sistemde uygulama çeşitliliği de çok azdı. Tabi Android’ e göre hala durum aynı gibi.

Aşağıya eklediğimiz geçmiş bir yazımız ve tekrardan paylaşma istedik.

Mobil teknolojilerinin gelişmesiyle bu yönde oyunların konsol ayarında yer almaya başlaması ile küçük büyük bir çok oyun önemli olmaya başladı. Özellikle paralı satın alınanların verileri önemli oluyor.

iPhone oyunların yedeğinin alınması

Bazı oyunların tam anlamı ile yedeklenmesine yönelik geliştiricileri, gerekli çalışmaları yapmasına rağmen bazen aksilikler yaşanıyor. Bundan dolayı resmi uygulaması, programı ve yardımcı araçlar kullanım zorunluğu doğuyor.

Apple’ ın kendi yedekleme hizmetinin yetersizliğini bilmeyen yok gibi. iCloud kullanıma yönelik belki rapor hazırlansa bir çok kullanıcının tam anlamı ile kullanmadığı ortaya çıkacak. Malum ücretsiz verilen yedekleme alanı çok yetersiz kalıyor. Bu yüzden notlar, rehber ve ufak yer kaplayan şeylerin yedeği daha çok tercih ediyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

iTunes kullanım oranlarının fazla olduğunu da belirtelim. Tabi kullanım yapanların bir çoğu bilgisayar kullanıcıları diye düşünüyoruz. Fotoğraf ve videoların manuel kopyala yapıştır yöntemi ile alınmasındaki sorundan dolayı mecburen parça parça elle kopyalamaya yönelenler oluyor. Bu da veri kayıplarını doğuruyor. Yani düzgün yedekleme yapılmamasından dolayı arada kaynayanlar oluyor.

iOS oyunları nasıl yedeklenir

Oyunlardaki kayıt dosyaları yedeğinin alınmasında iTunes hala önemli rol oynamakta. Ancak iTunes, cihazların tüm oyunların yedeği ve ayarlarının yedeklediğinin alınmasında çözüm olmamakta.

Öneri olarak şu şekilde yedekleme işlemini yapınız:

  • iTunes kullanılarak seçeceğiniz şeylerin yedeğini iTunes kullanarak alın.
  • Ek olarak birde eskiden kullanılan CopyTransApps tarzı programlarında burada kullanılmasını öneriyoruz.
  • Daha çok Windows tabanlı bilgisayarlardan işlem yapınız. Örnek Windows 11′ e ilgili programların kurun. Sonra tam yedek ve seçilenlerin yedeğini ayrı ayrı alın.

Yardımcı araçlarda yedeklemeyi nereye alacağınızı seçiniz. Aksi durumlarda aramak zorunda kalırsınız. Artı yedeği alacağı yer genelde C sürücüsü olduğundan belki yer yeterli olmaz veya daha güvenli bir alana aktarmak isteyenler olacaktır.

Gerekli yapılandırmayı “Options” adlı bölümden yapacaksınız. Size yedeklemeye yönelik seçenek sunuyorsalar “App” olan seçenek işaretli olmasına özen gösterin.

Yedekleme formatlarında IPA olarak yer alacağından dolayı kafanız karışmaması için şimdiden belirtelim. Yedeği geri yüklemek içinde install olan bir seçenekle veya restore olanla devam edin.

iPhone oyunlarin yedegini alma
iOS iPhone oyunların yedeğini alma programı

Not olması adına iOS oyunlarının yedeğinin alınması için kullanılan programların bazılarında eksik alınma durumları söz konusudur. Bundan dolayı yetersiz kalınma durumlarında çoklu program kullanımı gerekir.

Oyunların yedeği neden alınmıyor?

Manuel şekilde bilgisayara bağlanarak sadece görsellere ulaşırsınız. Lakin yardımcı bir araç kullandığınızda oyun formatları karşınıza çıkacaktır. Bunlar alındığında sıkışmış bir şekilde indirilir ve geri almak istenildiğinde yine aynı araçla geri yüklenir.

Oyun yedeğini geri alınmadığı durumlarda önce alınan bir sorun mesajı varsa bunun üzerinden gerekli araştırma yapılır. Belki kullanılan sistemden, cihazdan ve yardımcı programla alakalıdır diye izlenecek yollar vardır. Mesela bilgisayardaki problemlerden bazıları şöyle:

  • USB okuma sorunları. Portla veya sürücü ile alakalı problemler yaşandığı durumlar oluyor.
  • İşletim sistemindeki genel aksaklıklarda sistem geri yüklemeyi çalıştırmanız yeterlidir.
  • Antivirüs veya farklı bir koruma aracının engelliyor olma olasılığı kontrol edilmeli. Kısa süreliğine pasif yapıp deneyin.
  • İşlemlerde oturum açılması gerekiyorsa açın.
  • Gerekli yer kontrolünü yapın. Artı bilgisayardaki yer önemli olduğu gibi işlemlerde sistemin düzgün çalışması için telefonda da yeterli bir boş alanın ihtiyacı söz konusudur.
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir