FaceTime Ücretli mi Ücretsiz mi FaceTime Nasıl Kullanılır

FaceTime ücretli mi ücretsiz mi ve FaceTime nasıl kullanılır Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için merak edilen bir soru. Eskiden iPhone ile sınırlıydı ve zamanla Android tarafında kullanıma sunuldu. Cep telefonlarda FaceTime uygulaması yüklü mü geliyor şeklinde soranlarda olabiliyor.

Andronova

FaceTime, iPhone, iPad, iPod touch veya Mac’ de iOS sürümlerinde yer almaktadır. WiFi üzerinden veya operatör hücresel ağ internet’i kullanarak  görüntülü arama yapabilmenizi sağlar.

FaceTime uygulamasını açtığınızda sağ üst tarafta yer alan + simgesine dokunarak, kişiler listesinde FaceTime kullanıcısını seçmeniz yeterli. İster sesli ister görüntülü ve sesli görüşme yapabilirsiniz. Görüşme esnasında diğer kamerayı kullanarak paylaşım yapabilirsiniz.

Facetime ücretli mi sorusunun cevabı ücretsizdir. Çalışma anlayışı internet bağlantısını kullanarak iletişimi sağlamak. ister Wi-Fi kablosuz ağı kullanarak isterse hattınızda tanımlı internet paketi varsa bu paket üzerinden görüşme sağlayabilirsiniz. Eğer internet paketiniz yoksa operatör üzerinden ücretlendirmeye neden olacaktır.

FaceTime ücretli mi ücretsiz mi FaceTime nasıl kullanılır

facetime nasıl kullanılır
Samsung ve Huawei gibi telefonlarda da kullanım mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FaceTime internet tüketimi kullanıma göre yapılmaktadır. Yani ne kadar veri tüketimi yapıldıysa. Bunun net bir miktarı yok kaç MB diye zor bir yanıt alırsınız. Yani şu kadar dakika kullanımda şu kadar internet paketiniz’den gider zor bir cevap. Ama diğer uygulamalardan daha fazla internet tüketmeyeceğini söyleyebilirim.
Bazı Facetime kullanıcıları operatörleri tarafından Turkcell, Vodafone veya Avea ücretlendirme ile karşılaştıklarından bahsetmişler evet doğrudur. Ama bu ücretlendirme ya internet paketi olmadan hücresel bağlantı ile görüşme yaptıklarından veya örnek Wi-Fi üzerinden internet bağlantısı yaparak FaceTime kullanırken kablosuz bağlantı kopukluğunda mobil veri bağlantısı devreye girdiğinden ücretlendirmeye ile karşı karşıya kalmış olabilirler.

Kısaca iPhone cep telefonu ve Apple cihazlarda FaceTime hizmetinden yararlanmadan dolayı bir ücret ödemezsiniz. Ücret ödememek için internet bağlantısına dikkat etmeniz önerilir. FaceTime veya bu tarz bir uygulama kullanacaksanız, mobil veri bağlantısının kapalı olduğundan emin olmanız önerilir. Eğer ben internet paketi kesinlikle almam diyorsanız operatörünüzü arayarak internet bağlantınızı kapatmanız önerilir.

İnternet hizmetinizi operatörünüzden kapattıktan sonra, tekrar internet açılır mı? diye soranlar için evet siz operatörünüzü aradığınızda açtırabilirsiniz. Ama şunu da belirteyim bazı durumlarda otomatik internet hizmetiniz açılabiliyor.

Örnek verecek olursak faturanızı ödemediniz veya ödemeyi unuttunuz, hattınız Suspend’ e kaldı yani hem arama yapamıyorsunuz hemde arama alamıyorsunuz. Bu durumda ödemeyi yaptıktan sonra internet erişiminiz de otomatik açılıyor.

FaceTime nasıl kullanılır

Apple cihazdan örnek iPhone’ dan, Ayarlar bölümünde yer alan FaceTime seçeneğine dokunarak Apple Kimliğinizle giriş yapınız. Daha önce Apple kimliğine onay verdiyseniz aşağıdaki adımları yapmanız gerekmeyecektir.

FaceTime görüntülü arama nasıl yapılır

FaceTime görüntülü arama yapma

Android kullanıcılarında yapacakları davetiye ile görüşme yapmaları. Bunun için:

  • Uygulamayı açın, link yanında bulunan ”i” butonuna dokunun,
  • Menü alanında ”Bağlantıyı paylaş”
  • Son işlemse bağlantıyı Android telefonla paylaşmak olacak.

Bunun için WhatsApp kullanılarak yapılabilir.

Andronova