iOS İşletim Sistemi Nokia N900'da Çalıştırıldı!

blank

HTC' nin HD2 modeline an an Android yükleyip çalıştırıldığına şahit olduk. Bu durumla karşılaşanlar peki iOS' da yüklenebilir mi veya Nokia' ya?

teknik destek

HTC’nin HD2 modelini almıştım bundan yıllar evvel. Windows Phone işletim sistemi ile çalışan bu telefon o yıllarda ülkemizde oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşmıştı. Telefonun tek sorununu ise pil süresiydi diye hatırlıyorum.

Windows Phone işletim sistemi ile çalışan bu telefon bir süre sonra Android işletim sistemiyle çalışan telefonlar karşısında resmen ezilmişti. Daha sonra yurt dışından öğrendiğim bir çeşit port etme işlemi ile Android 2.3.x işletim sistemini telefona kurmuştum. Bu iş öylesine saçma sapan ve bilmediğim bir koridordan geçerek sadece yazılanlara güvenerek yaptığım bir işlemdi; ama sonuçta başarılı olmuştum.

HTC HD2′ ye Android işletim sistemi kurmuştum. Şimdi yazıyı yazarken biraz araştırma yaptım ve Android 4.1 işletim sisteminin bile telefona yüklenebildiğini gördüm. Bu işlemi gerçekten merak edenler buradan nasıl yapıldığını öğrenebilirler.

Apple‘ın başının  belası Hacker grubu “wincom” iOS 6.1.3 ve 6.1.4 işletim sistemine jailbreak yaparak herkes tarafından tanınmıştı. Wincom gurubunun şimdi yaptığı ise Apple’ın gerçekten hiç hoşuna gitmeyecek bir çalışma olmuş.

Apple iOS işletim sistemini kendi içinde kapalı ve çekirdeğe yazılı bir işletim sistemi olarak yaratmıştı. Bu sebeple de bu işletim sistemne jailbreak gibi Root gibi yetkilendirmeler yapmak deveye hendek atlatmaya benziyor. Wincom grubu Nokia N900 telefonuna iOS işletim sistemini port etmeyi başardığını açıkladı.

Kurulan işletim sistemi ise tabii ki iOS 7 değil. iOS 4.3.5 işletim sisteminin yazılıdğı telefonda Cortex A8 işlemci ve PowerVR SGX530 grafik ara birimi bulunuyor. Bu işlemin başka Cortex çekirdekli telefonlara yazılığ yazılmayacağı ile ilgili her hangi bir bilgi olmasa da Apple’ın bu olaya mutlaka bir şekilde “Dur” diyeceğinden eminim. Farklı işletim sistemleri aynı telefonlarda çalışsa hatta bir telefonda 2 farklı işletim sistemi kullanabilsek ne güzel olurdu. Bu işlemi ben yıllar evvel HTC HD2’de yapmıştım ama üreticilerin böyle kullanıcı dostu bir entegrasyona izin vermeleri ne müthiş olurdu.

Düşünsenize Android ile çalışan bir iPhone 5S ya da iOS 7 ile çalışabilen bir Galaxy Note 3 kim bilir ne müthiş bir deneyim sunardı bize. 

iOS İşletim Sistemi Nokia N900'da Çalıştırıldı!

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!