iOS kısıtlanmış USB modu nedir kırıldı mı?

Andronova

Apple iOS kısıtlanmış USB Modu kırıldı mı? iOS cihazlarda Kısıtlı USB modu nasıl aktif edilir? iPhone 10 başarısız şifre denemesi iPhone' daki tüm verileri sil veri koruma etkin nedir?

Elcomsoft tarafından iOS 11.4.1′ den sonra bir açıklama yapıldı. Kısıtlanmış USB modu kırıldı. Peki gerçekten kısıtlanmış USB modu kırmak mümkün mü? 

iOS 12 için yoğun şekilde çalışma yapan Apple kısa süre önce iOS 11.4.1 güncellemesini yaptı. Apple eklediği bazı özelliklerden biri olan “kısıtlanmış USB modu” iPad ve iPhone şifre kırma cihazlarının müdahalelerini önlemek için çıkarıldı. 

Kısıtlanmış USB modu ne işe yarıyor? Kısaca Apple şifre kırmak için kullanılan cihazlarda şifre kırma denemelerinin önüne geçmek için cihaz kilitlendikten yaklaşık 1 saat sonrasında artık veri aktarma pasif hale geliyor. İşte bunu sağlayan bu yeni güvenlik önlemi.

Elcomsoft’un Apple şifresinin kırıldığı yani USB modu kırıldığını söylemekte. Şirketin yaptığı açıklamada şifre kırma denemelerinin bizzat yaptıkları. Buldukları yöntemin geçici olarak işlem yapmaya izin verdiği.

Öncelikle Türkiye’ de ya da yurt dışındaki ülkelerde çok fazla kullanıcısı olan telefon, tablet ve bilgisayar markalarından birisi İPhone’dir. Kullanıcılar İOS 12’yi beklerken, ondan bir önceki sürüm ile ilgili bir kısıtlama yapılmış ve USB modu kullanıma gelmiştir. Büyük şirketler tarafından yapılan bu özellik ile İPhone ve İpad gibi aletlerin şifrelerinin kırılmasını ve devlet telefonlarının devre dışı kalmasını sağlamaktadır.

iPhone kısıtlanmış USB modu nedir?

Kısıtlanmış usb modu nedir? Normal de İPhone’de 10 yanlış denemeden sonra telefon otomatik olarak içinde bulunan bütün verileri silmektedir. Ancak bu mod ile telefondaki bu mod bağlantısına ulaşarak 10 denemeden sonra verileri silmesine engel olmaktadır. Bu sayede bütün kombinasyonlar denenerek ondan sonra cihazı açmak mümkün olmaktadır. Bu sayede 1 saatten fazla kalması durumunda cihazın şifresini kırmak daha zor hale geliyor. Bu neden şifre kırma işi ile uğraşan kişiler ve şirketler daha iyi uygulamalar yapmak ve bulmak zorunda kalmaktadır.

Kısıtlanmış USB modu nasıl açılır?

Kısıtlanmış USB modu nasıl aktif edilir? Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle cihazda İOS 11.4.1 sürümü yüklü olmak zorundadır. Bu sürüm yüklendikten sonra ayarlara girilir, ayarlar da bulunan Touch ID ve parola bölümünde bulunan USB aksesuar seçeneği seçilerek işlem tamam hale gelmektedir. Sonuç olarak burası aktif ise bir sorun olmayacaktır ancak orası aktif değil ise cihaz bir saatten fazla süre kapalı kaldı ise dışarıya hiç bir şekilde veri aktarımı yapılmaz.

Kısıtlanmış USB modu açma nasıl yapılır? Ayarlar‘ a giriniz. “Touch ID ve parola” dokunun. Aşağıya ininiz. “Verileri sil” aktif ediniz. Uyarı! Bu özelliği aktif ettiğinizde 10 yanlış şifre denemesi sonunda telefondaki tüm veriler silinecektir.

iOS kısıtlanmış USB modu nedir kırıldı mı?iPhone kısıtlanmış USB modu nedir?Kısıtlanmış USB modu nasıl açılır?

iPhone kısıtlanmış usb modu nasıl açılır ve kısıtlanmış usb modu nasıl kapatılır yukarıdaki resimli anlatımla sorunuza cevap bulacaksınız.


Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 00:01

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir