iOS Uygulamalarında, Android’ten Çok Güvenlik Açığı Var!

media 12483

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’taki uygulamaların, Android işletim sistemindeki uygulamalardan daha çok güvenlik açığı olduğu belirtiliyor.

Andronova

Akıllı telefon pazarının iki önemli kilit oyuncusu olan iOS ve Android işletim sistemi, ilk günden bu yana, her alanda birbirleriyle rekabet etmeye devam ediyorlar. Bu rekabetin boyutlar milyarlarca dolarlık dava ve satın almalara kadar uzarken, diğer taraftan uygulama geliştiricilerine de yansıyan bu rekabet ortamı, kullanıcılar için güvenlik sorunlarına zemin oluşturabiliyor.

Bir çok yerde pazarın %80’ine sahip olan Android’e yönelik, güvensiz, çok problemli şeklinde haberler yapılırken, diğer taraftan edinilen istatistikler, iOS‘un Android‘e göre daha kötü konumda olduğu ortaya çıkıyor.

android-vs-ios-guvenlik-acigi

Checkmarx ve AppSec Labs‘ın yayınladığı rapora göre iOS‘daki güvenlik açığı olan uygulamaların oranı %40 iken, Andorid‘teki güvenlik açığı olan uygulama oranı ise %36 seviyesinde.

Tabi bu güvenlik açığı raporunun, geliştiriciler tarafından yapılan uygulamalar üzerinde hazırlandığını da belirtmekte fayda var. Genel olarak işletim sisteminin kendisine ait güvenlik derecesi değil. Bu konuda önümüzdeki günlerde sizlere detaylı bir yazı yayınlayacağız.

Google Play Store veya App Store‘dan uygulama indirirken, oldukça iyi araştırmanızı, uygulama yorumlarını okumanızı ve kurulumda istenilen izinleri kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın