iOS’un Sesli Asistanı Siri Yollara Düşüyor!

blank

Akıllı telefonlar hayatımıza böylesine girmişken bu teknolojileri evlerimizde ve arabalarımızda henüz yeterli miktarda kullanamıyor oluşumuz biraz tuhaf değil mi? Akıllı telefonları uzaktan kumanda olarak kullanmamız bile sanki yeni bir özellikmiş gibi bizlere lanse edilirken Honda firması yeni çıkacak Accord modellerinde araç içinde bulunan ekranında iPhone ve iPad ile entegrasyon sağlayan özelliğini tanıttı.

Apple‘ın “Siri Eyes Free” adını verdiği bu iOS entegrasyonunu Audi, BMW, Chrysler, General Motors, Jaguar, Land Rover, Mercedes-Benz ve Toyota’nın 2014 modellerinin üst segmentlerinde görebileceğiz. Buradaki en önemli yenilik iOS cihazlarımızın mesaj yollama, telefon görüşmesi yapma ve harita uygulamasını arabalarımızda kullanabilecek olmamız. Bu entegrasyonun oyun oynatma ve video oynatma işlevi yerine getirmediğini hatırlatmakta fayda var. Akıllı telefonların otomobillerde kullanımı ile ilgili dünya standardında bazı sıkıntılar var. Kimi otomobil üreticileri araç içi ekranlardan TV izlemeye bile fırsat verirken bazı otomobil üreticileri bunun dikkat dağınıklığı yapabileceği endişesi taşımaktalar. Araç içinde bir TV olması gerçekten bir sorun teşkil edebiliyor. Bunu benim gibi küçük çocuğu olup tabletiyle birlikte yolculuk yapanlar çok iyi anlayabiliyordur diye tahmin ediyorum. Apple bu entegrasyon ile araçlar için geliştirilen iOS platformunu da sunmuş oluyor. 

honda-2014-ios

Android tarafında ise araç içi sistemler ile ilgili genel bir çalışma şu anda görünmüyor. Google bu sıralar kendi geliştirdiği insansız araçları peşinde ve şu anda California merkez binasının çatı katında bu teknolojiyi Toyota araçlar ile test ediyor. Android işletim sisteminin kullanıldığı bu araçlarla ilgili şu anda resmi bir bildirim olmasa da; Google’a yakın kaynaklar belli şartlar altında bu araçların trafikte kullanılabileceğini söylüyor.

Google İnsansız Araç

Araç içi akıllı telefon ve bunların işletim sistemlerinin kullanılma süreci şimdilik devam etmekte olan bir süreç. Bir kaç yıla kadar kablosuz şarj teknolojisinin de gelişmesiyle araç içi sistemler gerçek değerini bulacaktır. Peki siz araç içinde akıllı telefonların daha etkin kullanılmasını istiyor musunuz?

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!