iP çakışması algılandı çözümü

Andronova

Bilgisayar kullanımda sıklıkla karşılaşılan hatalardan bir tanesi de iP çakışmasıdır. Bu haberimizde iP sorununu nasıl çözebileceğinizi yani manuel ip adresleri nasıl verilir / yazılır anlattık.

iP çakışmasının oluşmasının bazı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplerden bir tanesi de bir çok bilgisayarın bir modeme bağlandıklarında ağ kurulumun otomatik olarak yapılanması sırasında karşılaşılmaktadır.

iP çakışması sorunun ortaya çıkması için bir den fazla bilgisayarın bir modeme bağlanması gerekmektedir. Tek bir bilgisayarda bu sorunu yaşayamazsınız.

IP çakışması algılandı ip çakışması nedir 

iP çakışma sorunu ile bir çok bilgisayar kullanıcı karşılaşmıştır. Bu sorunun çözümü için farklı yöntemler kullanıcılar tarafından uygulanabilmektedir. Bu yöntemler;

  • Bilgisayarınızı yeniden başlatma
  • Bağlantı kurulan modeme reset atmadır.

Bu işlemler sonucunda bu sorun çözülebildiği gibi bazen sorun yine devam edebilmektedir. Bu durumda manuel olarak müdahale bulunmanız gerekmektedir. İki farklı yöntem ile bu sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

  • iPConfig komutu: Kara dos ekranına yazacağınız bir kod ile yeni bir ip adresi bilgisayarınıza atayabilirsiniz. Bunu için Başlat – Çalıştır- CMD adımlarını takip ederek dos ekranına ulaşınız. Ardından gelen ekrana ipconfig/release yazarak enter tuşuna basınız. Bu işlemi uyguladığınızda bilgisayarınızda bulunan DHCP sunucusu otomatik olarak bir ip numarası atayacaktır. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.
  • İnternet Protokolü Ayarları: Başlat – Denetim Masası – Ağ ve İnternet – Ağ ve Paylaşım Merkezi adımlarının takip ederek Yerel Ağ Bağlantısı” veya “Kablosuz Bağlantı” seçeneğine tıklayınız. Açılan ekrandan Özellikler bölümüne tıklayınız.

IP çakışması algılandı ip çakışması nedir 

KArşınıza gelen ekrandan “IP adresini otomatik olarak al” yaazsına tıklşayarak bilgisayarınızın yeni iP almasını sağlayınz.

iP çakışması nasıl önlenir


Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 20:23

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir