IP güvenlik kamera kurulumu modem port açma

media 1676

IP ve DVR güvenlik kamerası kurulumu ve uzaktan kameraları izlemek için port açma ayarları nasıl yapılır veya bilgisayardan ve cep telefondan güvenlik kamerası nasıl izlenir?

Andronova

Güvenlik kamerası kurulumu, port açma ve cep telefondan izlemek için ayarlar nasıl yapılır sizlere resimlerle anlatacağız. 

IP kamerası için switch ile kamera arasına kablo çekilmelidir. Yüksek veri aktarımları için Gigabit switch kullanılması daha doğru olur. Kablo özelliği Cat 6. Eğer mesafe çok fazlaysa fiber optik alt yapı kullanılması gerekir. Artı uzun mesafe için kamera altına adaptör takılarak kamera beslenebilir.

Güvenlik kamerasında port açma işlemi internet üzerinden farklı bir yerden güvenlik kameralarını izleyebilmek için statik IP (sabit IP) alınması gerekiyor. Statik IP adresini internet hizmeti aldığınız internet sağlayıcıdan (TTnet, Doping, Vodafone ve Superonline) alabilirsiniz. Telefonla kamera kurulumu ve port açma desteği için sayfamızdaki numara aranabilir.

Güvenlik kamera kurulumu port açma

IP güvenlik kamera ayarları için kamerada ve modem’ de port açma detayları Tılgın / Huawei modem örnek verilerek hazırlandı. Modemden wifi şifre değiştirme yazımızdan TP- Link modemin arayüzüne bakabilirsiniz.

Önce kameranın ayarlarına girerek manuel ip atamasını yapınız. Bu ip ile yerel olarak kameraya erişim yapılabilir. Aynı zamanda atayacağınız ip için modem arayüzünden port açılacak.

IP güvenlik kamera kurulumu modem port açma

port nasıl açılır

ip güvenlik kamera ayarları

IP güvenlik kamera kurulumu modemden port açma ayarları

IP kamera için port açmak: Port açtıktan sonra DMZ’ ye kameranın ip adresini yazmayı unutmayın. Örnek 192.168.1.100 gibi. DMZ açılmazsa modem güvenlik duvarı statik ip ile bağlantı yapmaya izin vermeyebiliyor. Ya da bazı telefonlardan / bilgisayarlardan erişim sorunu yaşanabilir.

Bazı IP kameralarda CD yardımı ile otomatik kurulum yapılabilir. IP kamera kitapçığında kamera kurulum detaylarına ulaşabilirsiniz. IP kamera ayarlarında IP adresini sabitlemek gerekiyor. Aşağıda örnek olarak ekran görüntüleri yer almaktadır. Bu görseller sadece mantığını anlamanız için paylaşılmıştır. Kamera ayarlarından IP adresi ve port adresi yazıldıktan sonra eğer internetten kameraları izlemek istiyorsanız, modem arayüzünden güvenlik kamerası için port açılması gerekiyor.

güvenlik kamera kurulumu

güvenlik kamerasında port açma

IP güvenlik kamera kurulumu port açma

IP güvenlik kamera kurulumu port açma ayarları nasıl yapılır?

IP kamera Network ayarlarında IP adresini belirledikten sonra, modem arayüzü ayarlarında yer alan NAT bölümünden 80 veya 8080 nolu port’ u açmanız gerekiyor. Kameranın bağlı olduğu yerden kameraları izlemek için mevcut kamera izleme programı ile ya da IP kamera yerel IP adresiyle izleyebilirsiniz. Örnek 192.168.1.110. Uzaktan internet üzerinden güvenlik kameralarını izlemek için Internet Explorer tarayıcısını açıp adres çubuğunu sabit IP adresinizi yazarak bağlanabilirsiniz.

Bazı kameralarda IP adresinden sonra port adresini yazmanız gerekebiliyor. Örnek 88.88.88.88:8080. Güvenlik kamera ayarları ve port açmak için haberimizdeki destek hattı aranabilir.

Güvenlik kamerası nasıl izlenir ve uzaktan kamera izlemek için port açma resimli anlatım yazımız işinizi görmüştür diye düşünüyoruz.


Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2019, 21:35

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın