iPadOS 15 nasıl yüklenir (Beta sürümü)

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

iOS15 duyurulusu yapıldı ve yavaş yavaş beta muhabbetleri başladı. Bu içeriğimizde iPadOS 15 yüklemesi hakkında kısa bir detay paylaşımı yaptık.

Ad imageAd image

iPadOS 15, geliştiricilr için beta olarak yayına alındı. Peki geliştirici olmayanlar için iPadOS 15 nasıl yüklenir sorusu için genel bir açıklama yapmak istedik. Şu an önemli bir çok ürün için beta haliyle yayında alınan versiyonun yakında tam sürüm halinde gelmesi bekleniyor. Önceki yazılarımızda iOS 15 hakkında kısa bir açıklamaya yer vermiştik. Umarız çıkan bu güncellemenin iPad için sağlıklı olur.

Şirketin WWDC etkinliğinde tanıttığı yeni işletim sistemi verisyonu için ara ara paylaşımlar yapılıyor. En çok merak eden konu, gözle görülür bir değişim var mı ve cihazların performansını düşürecek mi oluyor.

Test olarak başlayan yeni süreci geliştiricilerin yaptığı geri bildirimler şekillendirecek. Bir çok test versiyonunda tesbit edilen sorunlar çözülse dahi, son kullanıcıya yayınlandıktan sonra yenileri eklenecektir.

iPadOS 15 yükledim ve iPad yavaş çalışıyor veya öyle gibi duruyor yorumlarının yakında geleceğini düşünüyoruz. Sınırda olan cihazların daha çok etkileneceğini düşünüyoruz. Geçmişte hatırlarsanız şirketin kasıtlı cihazlarda performans düşüklüğü yapmıştı ve ne yaptıysa bu imajını düzeltemedi. Yani her şey beklenir gibi bir hale geldi.

Ad imageAd image

Geliştirici sürümü, son kullanıcıya ulaşmadan önce ne gibi eksiklikler var bunu dışarıdan bakışlarla tespit etmeye yönelik yapılan çalışmadır. 

iPadOS 15 beta nasıl yüklerim?

3. Partı denilen uygulamalardan yararlanılacak. Önce beta denilen profike kaydınızı yapmanız gerekiyor. İşlemlerden önce kesinlikle cihazınızı iTunes kullanarak yedeğini alınız.

 1. Kayıt için betaprofiles.com sitesine giriniz ve ikinci seçeneğe tıklayınız. (Safari kullanılarak)
 2. Telefonunuza “iPadOS_15_Beta_Profile.mobileconfig” adlı bir dosya inecek.
  • Açılır şeklindeki pencere üzerinden “İzin ver” dokunulacak.
  • Ayarlar’ ı açınız ve betanın yüklenmesine geçiniz.
  • “Genel” alanına giriniz ve “Yazılım güncelleme” alanından gerekli yüklemeyi başlatınız.
 3. Aynı sayfada “IPSW” seçeneğine tıklayınız.
  • iPad’ e dokunun.
  • Nesil ve inç özelliğini seçiniz.
  • 15.0 beta 1′ e dokunun ve açılacak alandan “İndir” butonunu kullanınız. (developer.apple.com/services-account/download?path=/WWDC_2021/iPadOS_15_beta/iPad_10.2_15.0_19A5261w_Restore.ipsw)

iPadOS 15 nasıl yüklenir (Beta sürümü)

iPadOS 15 nasıl kurulur

Beta programdan nasıl çıkılır?

Genel bölümünden “Profiller” alanından kaldırma işlemini yapınız. Cihaz şifresini girip onaylayınız. Bu işlemden sonra artık hiç bir betayı almayacak.

Ad imageAd image

Cihazı kurtarma moduna alınız ve daha önce aldığınız yedeği geri yükleyiniz. İşlemlerde problem yaşayanların uzman desteği almalarını öneriyoruz.

Not şeklinde bir uyarı yapmak istiyoruz. Deneme versiyonlarının amacı daha stabil hale getirmek ve sonrasında kullanıcılarına sunmak. Yani çok sayıda eksikliklerle yayına alındığı için beklemenizi öneriyoruz.


Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021, 17:15

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir