iPhone 5C 8 GB modelinin Kapasitesi Yeter mi?

blank

Akıllı telefonlar ilk çıktıklarında 32 MB olan hafızaları bu gün 32 GB alt sınırına dayandı. Bunu en büyük sebebi tabii ki oyun ve programların hafızada kapladıkları yerlerin artması ve kamera mega piksellerinin büyümesiyle artan fotoğraf boyutları telefon hafızalarının da büyümesine sebep oldu. Büyük üreticiler Android saf arayüzüne kendi arayüzlerini ekleyerek telefonlarının rakiplerine göre daha fazla özellik barındırmasını sağlıyorlar. Kafa hareketlerinin takibi; ekran kapalıyken işletim sisteminin ekranın üzerinde yapılan hareketleri algılaması, fotoğraf çekim modlarında inanılmaz özellikler gibi bir çok yenilik üreticiler tarafından telefonlara entegre ediliyor.

teknik destek

Bu entegrasyon sonucunda ise telefonların sistem kapasiteleri gittikçe şişiyor. Glaaxy S5’in sistem hafızasının 10 GB seviyelerinde olacağı söylenirken Android telefonların 16 GB hafıza ile gelmeleri artık söz konusu bile olamaz diye düşünüyorum. Peki bu kadar kapsite sorunu arasında Apple neden 8 GB iPhone 5C’yi bizlere tanıttı. Bunun en büyük sebebi bence aşağıdaki tabloda gizli.

Telefon Kapasiteleri

Görüldüğü üzere 16 GB depolama kapasitesi olan bütün telefonların sistemlerinin ne kadarlık alanının kullanıldığı buradan görülmekte. Aynı kapasitede iPhone 5S ile Galaxy S4 arasında %50’ye yakın bir kapasite kulanım fazlalığı bulunmakta. iPhone 5C’nin hafızızasının kullanım miktarı 4,9 GB seviylerinde. Yani kendisinden 2 kat fazla ROM’a sahip Galaxy S4 ile kullanım miktarı arasında 3,5 GB kadar bir fark bulunmakta.

8 GB iPhone 5C alınır mı derseniz evet alınır. Fotoğraflarınızı bulut depolama alanında tutarsanız ve bir çok oyun yerine 2 oyun bana yeter, bittikçe siler yüklerim diyorsanız 8 GB depolama alanı iOS platformunda birçok kullanıcının işini görecektir. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? iPhone 5C 8 GB modeli ülkemizde satılır mı? 16 GB iPhone 5C’nin 1849 TL’den Apple Store’da satıldığı düşünüldüğünde iPhone 5C’nin satış fiyatı ne olmalıdır?

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!