iPhone 5s Sökümü, Samsung Tarafından Yapılmış A7 Çipini, Touch ID Sensörünü ve Daha Büyük Bataryayı Ortaya Çıkarttı!

iFixit’teki tamir uzmanları, dün iPhone 5s’i parçalarına ayırarak telefonun içerisindeki Touch ID parmak izi sensörünü, daha büyük bataryayı ve hakkında çok konuşulan A7 çipini ortaya çıkarttılar.

teknik destek

İşte, ellerine geçen altın rengi iPhone 5s’i anında söken iFixit’in buluntularından göze çarpanlar:

  • Ekran modülünü arka kasadan çıkartmaya çalışırlarken, iPhone 5s’in alt kısmında, ev tuşundaki Touch ID parmak izi sensörünü Lightning port düzeneğine bağlayan bir kablo buldular.
  • İşte parmak izi tarayıcı sensörün ta kendisi. Bir adet CMOS çipinden ve asıl tarama işlemenini gerçekleştiren bir grup kapasitif sensörden oluşuyor. iFixit, sensörün üzerindeki safir kristalin bu hassas parçayı korumakta yeterli olacağından şüpheli.

iphone 5s fingerpirent sensor

  • İşte aşağıdaki de, geliştirilmiş GPU’su sayesinde uygulamaları daha hızlı çalıştarma ve oyunları daha güzel gösterme sözüyle gelen, Apple‘ın yeni 64-bitlik A7 çipi. iFixit’ten bağımsız olarak kendi sökme işlemlerini gerçekleştiren Chipworks, A7 çipinin üretiminin Samsung tarafından gerçekleştirildiğini bulmuş. “Ön analizlerimiz aracılığıyla çipin Samsung Dökümhanelerinde üretildiğini doğruladık. Analizlerimiz devam ettikçe işlemci tipini de doğrulayacağız. Bunu demişken, Samsung’un 28nm’lik Hi K metal Gate’inin (HKMG) kullanıldığını göreceğimizden şüphelendiğimizi de belirtelim.”

iphone 5s a7 chip

  • iFixit, M7 hareket  eşişlemcisini (çeşitli sensörlerin hesaplamalarını ve yönetimini gerçekleştiren çip) bulamamış, fakat Chipworks’deki uzmanlar kendi söküm işlemlerinde bunu bulmayı başarmışlar. Söylediklerine göre bu eşişlemci NXP Semiconductors tarafından üretilmiş.
  • Telefonun bataryası, iPhone 5s’in 3.8 V – 5.45 Wh – 1440 mAh’lik bataryasına göre 3.8V – 5.92Wh – 1560mAh’e sahip olarak biraz daha büyük.

iPhone 5s’in iç dizilimi, biraz daha büyük bir bataryaya ve biraz daha dar bir mantıksal çevrim kartına sahip olması dışında iPhone 5’e oldukça benzer. iFixit’in iPhone 5s’e verdiği tamir edilebilirlik puanı 10 üzerinden 6 (iPhone 5’inki 10 üzerinden 7’ydi.). iPhone 5’e gören düşen paunın sebebi, kullanılan daha güçlü yapıştırıcı yüzünden bataryanın eskisi kadar kolay çıkartılamaz hale gelmesi ve parmak izi sensörünün yerleştiriliş şekli yüzünden, ekran çıkartılırken kolayca kopabilir şekilde yapılmış olması.

Söküm işleminin tamamını görmek için iFixit’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir