iPhone 5S ve iPhone 5C Satışları Ne Durumda

Eylül ayında satışa başlayan yeni nesil iPhone 5S ve iPhone 5C ilk haftada 9 milyon cihaz satarak tüm rekorları alt-üst etmişti. Stoklarını tüketen Apple ise Foxconn’dan özellikle iPhone 5S üretimi arttırmasını istemiş ve Foxconn’da lise öğrencilerini boş derslerinde! fabrikasında çalıştırmıştı.

Andronova

Tüm bu spekülasyonlardan sonra Localytics analiz firması yeni nesil iPhone telefonların ülkelere göre satış grafiklerini açıkladı. Tüm iPhone lar içinde iPhone 5S % 3,8 ve iPhone 5C ise %1,7 ile toplam % 5.5’lik bir orana sahipler. Henüz her ülkede satışa başlamayan yeni iPhone’lar için bu yüzdeler iyi bir başlangıç diyebiliriz.

Şu ana kadar en çok satılan iPhone olan iPhone 5 tüm aktif iPhone’lar arasında % 39,8’lik bir orana sahip. iPhone 4S ise en çok satan ikinci iPhone ve tüm aktif iPhone’lar arasında %32,9’luk bir orana sahip. iPhone 4 ise %20,2 ile 3. sırada yer alıyor.

ios-phone-pie-chart-global

1 Ay sonunda ülkelere göre iPhone’ların kullanım oranları ise aşağıdaki tabloda yer alıyor.

Global Satış

Satılan yeni nesil iPhone’lar içinde ülkelere göre iPhone 5S yada iPhone 5C tercih edilebilirliği ise aşağıdaki tabloda gösteriliyor.

Relative-Share-of-iPhone-5s-vs-5c_v2

Görüldüğü üzere iPhone 5S satışları mükemmele yakın giderken iPhone 5C’ye resmen üvey evlat muamelesi yapılıyor. Bu tablolara ve Tim Cook’un son çeyrek rakamlarını açıklarken yaptığı konuşmasından da anladığım kadarıyla iPhone 5C için yakın bir süre sonra “alınabilirliği arttırmak” projesi devreye girecek. Halen satışlarının devam ettiği ve neredeyse iPhone 5C fiyatlarından bile daha pahalıya satılan iPhone 5’in ise tahtına kimse göz dikemiyor. iPhone 5 stoklarının bitmesi ile birlikte iPhone 5C içinde bir fiyat güncellemesini yakında görebileceğiz.

Kaynak: idownloadblog

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.