iPhone 5S ve iPhone 5C’de Sorunlar Devam Ediyor

Apple iPhone 5S ve 5C’yi satışa sunduğundan beri telefonlarla ilgili her yazı her haber çok fazla yorum buldu. Kimisi durumu abartarak yüzyılın cihazı derken kimisi de daha büyük iPhone’ları bekliyordu. Telefon her ne olursa olsun bir çok sorunuyla da birlikte geldi.

Bu sorunları zaman zaman sizlerle de paylaştık. Hareket sensör sorunlarını gösterdiğimizde bazı okuyucularımız “inşaatta mı kullanacaksınız kardeşim” diye yorumlarda da bulundular ama bu sorunlar Apple tarafını oldukça köşeye sıkıştırdı iPhone 5S sahipleri bu sorunları Apple’a bildirerek telefonlarının değişimi talep etmeye başladıkları sırada Apple iOS 7 işletim sistemine arka arkaya 3 adet güncelleme (yama) yapmak durumunda kaldı.

Andronova

Telefonların ekranlarını kontrol eden ve bağımsız bir şirket olarak çalışan OptoFidelity firması, telefonların ekran dokunmatiklerinin hassasiyetini ölçerek en iyi dokunmatik hassasiyetin hangi cihazda olduğunun ölçümünü yapıyorlar. Bu testin nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan izledikten sonra yazıya devam etmenizi öneririm.

q_sxn1hZu78″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Gördüğünüz gibi yapılan testlerde robot parmaklar kullanılarak ekranların tepki süreleri, dokunmatik hassasiyeti vb ölçümler bilgisayar ortamında yapılıyor. Bu testleri iPhone 5S ve iPhone 5C’ye de yapan  OptoFidelity test sonuçlarını bu gün yayımladı. Bu sonuçlar Apple cephesinde büyük bir tartışma yaratacak gibi görünüyor; çünkü sonuçlar hiçte Apple’ın dediği gibi değil. Galaxy S3, iPhone 5S ve iPhone 5C cihazlarına yapılan testlerde Galaxy S3 çok iyi bir sonuç alırken iPhone 5S ve iPhone 5C resmen sınıfta kalıyor. Test sonuçlarının ekran görüntülerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

iphone 5s iphone 5c galaxy touch accuracy

Görüldüğü üzere iPhone 5S ve iPhone 5C hemen hemen hep aynı yerlerde dokunmatik sorunları yaşamış, Samsung Galaxy S3’ü ise zaten görüyorsunuz. Bu durum iPhone 5S ve iPhone 5C’de klavye sorunlarını da ortaya çıkartıyor. Bazı dış kaynaklı sitelerde klavye sorunlarından bahsedildiğini okuyordum ama bunun kişilerin parmak yapılarından yada basma becerileri ile ilgili olduğunu düşünüyordum. Demek böyle bir sıkıntı iPhone 5S ve iPhone 5C’de gerçekten var. Klavyenin ekran görüntüsü ise şöyle görünüyor.

iphone-keyboard

Peki siz iPhone kullanırken böyle bir sorunla hiç karşılaştınız mı? Apple cephesi bu duruma nasıl bir açıklama sunacak onu merak ediyorum. Apple bu durumu da bir iOS güncellemesi ile giderebilecek mi bakalım?

Kaynak: iphonehacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.