iPhone 5S Yukarı, iPhone 5C Aşağı

Apple‘ın 20 Eylül’de satışa çıkardığı yeni nesil iPhone’lar dan pahalı olanı 5S ortalığı kasıp kavururken; daha ucuz, daha kalın, daha yavaş ve Apple severlerin alışık olmadığı plastik kasaya sahip oldan iPhone 5C resmen talep toplayamadı.

Andronova

Apple bu telefon için rengarenk plastik delikli kapaklar da yapsa televizyonlarda reklamlarda yapsa fiyatını 400 doların altına çekmediği sürece bu telefonu satamayacaktır.

Display Search’ün yaptığı araştırmaya göre de Apple iPhone 5C siparişlerinin çok yavaş olmasından dolayı tedarikçilerinden üretim kapasitesini %35 oranında düşürmesini istemiş.

Şimdi soruyorum, Apple’ın şimdiye kadar yaptığı tüm cihazları içinde (12 yıl evvel yapmış olduğu resimdeki iMac’te dahil olmak üzere) yaptığı en kalitesiz ürün iPhone 5C olduğu için bu satış rakamlarının kaçınılmaz bir son olacağı da açıkça belli değil miydi?,

imac

Apple’ın bu duruma paniklememe sebebi ve şirketin borsada değer kaybetmemesinin sebebi de iPhone 5S satışlarının tek kelimeyle inanılmaz bir şekilde hızlı gitmesi. Apple iPhone 5C kapasitesini düşürürken tedarikçisi Foxconn’ a da üretimi %75 oranında arttırmasını söyledi. Gelen haberlere göre de Foxconn ucuz iş gücü bulmak için Çin Hükümetinden yardım isteyerek Lise öğrencilerinin ders notları karşılığında şirketinde çalıştırılmalarını talep ediyor.

Aslında buraya kadar komedi filmlerini aratmayacak bir hikayeye sahip bu haber Çin Hükümetinin Foxconn’a “tabii neden olmasın” cevabı ile bu durum resmen kölelik hegemonyasının yaşandığını kast sisteminin bir telefon için yaşandığını gösteriyor. Apple telefonlarını satmaya ve rekorlar kırarak dünyadaki ilk “milyar dolarlık” şirket olmaya doğru hızla gidiyor ama ya madalyonun ters yüzünde olanlarla kim ilgileniyor?

Kaynak: macrumors

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.