iPhone 5s/5c İlk Hafta Satışları 9 Milyona Ulaşırken, 200 Milyon Kişi iOS 7’ye Geçti!

Beklenenden daha uzun sürmüş olabilir (ve bu sırada Wall Street yatırımcılarını biraz ürkütmüş olabilir); fakat sonunda resmi rakamlar geldi: Apple, yeni iPhone’ların çıkış haftasında toplam 9 milyon adet cihaz satmayı başardı. Analistler, çıkıştan sonraki 10 gün içerisinde toplam 13 milyon 5s/5c satışı bekliyordu. Eğer satışlar böyle devam ederse bu sayıya ulaşılacak gibi görünüyor. Bu yüksek satışlara bağlı olarak yatırımcıların Apple’a yönelmesiyle, Apple’ın hisseleri ($AAPL), haftasonu borsa açılışı öncesi 500 dolara yaklaştı.

Andronova

Apple’ın söylediğine göre, iOS 7’nin resmi dağıtıma çıkış günü olan 18 Eylül’den beri 200 milyon kişi cihazlarını bu en son versiyone güncelledi. Ayrıca 10 Eylül’deki açılış konuşmasında Tim Cook’un önümüzdeki ay içinde 700 milyonuncu iOS cihazını satmış olacaklarına dair tahmini doğru çıkacak gibi gözüküyor.

Amerikalı şirket yeni iPhone’ların dünyanın geri kalanında ne zaman satışa çıkacağına dair herhangi bir bilgi vermezken; yayınladıkları basın bildirisiyle yeni iPhone satışlarına “rekor kırıcı”, iOS 7’ye de “tarihteki en hızlı yazılım güncellemesi” sıfatlarını yakıştırdı.

Şu durumda “rekor kırıcı” sıfatı oldukça doğru; zira bu senenin 9 milyonluk satışı, geçen sene iPhone’un açılış haftasında gerçekleştirdiği 5 milyonluk satışa göre %80’lik bir yükseliş demek. Bu 9 milyonluk satışa iPhone 4s vb. eski modellerin dahil olmadığını, sadece 5s ve 5c satışlarının dahil olduğunu düşünürsek oldukça etkileyici diyebiliriz.

tim cook tweet
ios launch graph

Apple’ın basın bildirisinde sözlerine yer verdiği Tim Cook, konu hakkında şöyle diyor: “Bu bizim şimdiye kadarki en iyi iPhone açılış haftamız. 9 milyondan fazla iPhone sattık ve ilk haftasonu satışlarında yeni bir rekor kırdık. Yeni iPhone’lara gösterelen ilgi inanılmaz durumda ve şu an için iPhone 5s’lerin ilk stokları tükenmiş olsa da, mağazaların eline düzenli olarak yeni iPhone 5s teslimatları yapıyoruz. Herkesin bu konudaki sabrını takdir ediyor, herkese yetecek kadar yeni iPhone üretmek için sıkı çalışıyoruz.”

Geçtiğimiz Cuma Cook, Apple’ın Palo Alto’daki mağazasına sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmiş ve oradaki müşterilerle tanışmıştı. Ayrıca aynı gün içerisinde Twitter hesabı açarak ilk tweetini atan Cook, tweetinde “Bu kadar çok mutlu müşteriyi bir arada görmek, bize yaptığımız işi neden yaptığımızı hatırlatıyor.” sözlerine yer vermişti.

tim cook palo alto

Şu anda iki yeni iPhone modeli, ABD, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, Porto Riko, Singapur ve İngiltere’de satışta. Apple iPhone 5s’e gösterilen talebin baştaki stok miktarını aştığını kabul etmiş durumda ve şu anda bir çok çevrimiçi siparişin kargolanma zamanı “gelecek haftalarda” şeklinde gözüküyor. Gerçekten de, satışın başlamasından sonraki 72 saat içinde, Apple elindeki hazır iPhone 5s stoğunun tamamını bitirdi ve ABD’deki stok yenileme zamanlarını 7-10 günden Ekim’e kadar bir süreç içerisine erteledi.

Tüm bunların yanısıra, iOS 7’yle birlikte açılışını yapan iTunes Radio’dan şimdiye kadar 11 milyondan fazla farklı dinleyici yararlanırken, servis üzerinden en çok dinlenen şarkı Drake’den “Hold On, We’re Going Home” oldu.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.