iPhone 5S’in Pili Bittikten Sonra Bile M7 Çipi Çalışmaya Devam Ediyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple‘ın iPhone 5S’te kullandığı A7 işlecisi özellikle mimari anlamda mobil sektörde büyük bir etki yarattı. Qualcomm Başkan Yardımcısı tarafından “64 bit işlemciler gereksiz” açıklamasından sonra bir özür yazısı hazırlanarak basın mensuplarına dağıtılmıştı. A7 işlemcisi 64 bit bellek veri yolu desteği ile işletim sisteminin baştan yaratılabilmesine de olanak sağlıyordu. Eylül ayında tanıtılan ve muhtemelen de 2012 gibi tasraımına başlanan A7 işlemcisinin teknolojisini şu anda yakalayabilen bir üretici henüz bulunmamakta.

teknik destek

A7 ile birlikte tanıtılan ve kullanıcıların hareketlerini algılayan bir çipte bu yonga setine entegre edilmiş ve adına da M7 kod adı verilmişti. Bu çip bizim gün içinde hareketlerimizi takip etmemizi ve buna göre adım sayma veya kendini uyku moduna alma gibi işlevlerin telefon tarafından gerçekleştirilmesini sağlıyordu. Jiroskop, Pusula gibi sensörlerin de bağlı olduğu bu M7 çipinin özellikle pil tarafında işlemcinin yükünü hafifleteceği belirtiliyordu.

Bu gün gelen bir habere göre ise M7 çipi iPhone 5S kullanıclarında hem şaşkınlık hemde bir takip edilme hissiyatı uyandırıyor. Yapılan habere göre bir kullanıcı seyehate çıkıyor ve başından geçenleri şöyle açıklıyor.

“Seyahate çıktığımda iPhone 5S’imin şarj cihazını almadığımı farkettim (MicroUSB gibi her yerde bulunabilen ve hemen hemen herkeste bulunabilen bir şarj aleti de kullanmadığım için) telefonumu şarj edemedim. Bulundupum yerde şarj kablosu da bulamadığım için telefonum 4 gün boyunca kapalı kaldı. Eve döndüğümde ise telefonumu şarja bağladığımda 4 gün içinde yaptığım hareketlerin ve atığım adımların sayıldığını gördüğümde hem büyük bir şok geçirdim; hemde çok korktum”

Bu açıklamanın ardında ise iPhone 5S’in şarjının telefon tarafından asla sıfırlanmayacağını da anlamış bulunmaktayız. Demek ki Apple işlemcisini korumak için yada başka bir sebepten dolayı işlemcilerini belli bir koruma altına alıyor. Gerçekten de bu kişilerin izlenmesi ve yerinin bulunması için mi yapılıyor bunu tabii ki de bilemiyoruz ama pilin fiziksel olarak telefon tarafından tamamen kullanılamamasının nasıl bir açıklaması olacak bunu bende çok merak ediyorum.

Bu konuda siz değerli okuyucularımız ne düşünüyor. Yorumlarda belirtirseniz çok seviniriz.

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!