iPhone 5S’te ki Slo-Mo Özelliği Diğer iOS 7 Cihazlara da Geliyor!

Andronova

Kullanıcılar için telefon tercihleri kişisel özelliklere, bütçelere, beklentilere ve kullanım şekline göre değişiklik göstermekte. Her kullanıcı için farklı bir alım kriteri oluşmakta ve üreticiler de bu farklı alım kriterlerini karşılayabilecek farklı ürünleri piyasaya sunmayla uğraşıyorlar.Son yıllarda telefon ile ilgili en önemli alım kriteri ekran boyutu ve kamera özellikleri oldu. Bu konuda her üretici en büyük ekrana en iyi donanımı koymaya çalışıyor. Peki ya kamera tarafı?

Kamera konusunda Nokia oldum olası bir adım önde yer almıştır. Yıllardır kullandığı Carl Zeiss lensler ve kullandığı (led olmayan) xenon flaş ile farkını ortaya koymuştur. Lumia 1020 ile de bu konudaki iddiasını bir adım öteye taşıyan firmayı kamera özellikleri konusunda Apple ve Samsung takip etekte. Sony ise özellikle G-Sensor ile fark yaratsa da donanım konusundaki gücünü yazılım tarafına taşıyamamasıyla yarışta yer almakta.

slomomod1

Apple’ın Eylül ayında satışına başladığı iPhone 5S kamera özellikleri konusunda Apple ürünlerinde en üst segmenti oluşturmakta. iPhone 5C ile benzer kamera donanımına sahip olan iPhone 5S yazılım tarafında Slow Motion özelliği sayesinde öne çıkmakta. Bu özellik ile 720p çekim modunda 120 kare/saniye oranında çekim yapabilen iPhone 5S, videonun istenilen bir kısmını süper slow motion formatında gösterebilmekteydi. Bu özellik oldukça beğenildi ve bir çok kullanıcı bu özelliği kullanarak harika videolar oluşturup bunları youtube’de paylaştı. Özellikle spor çekimlerinde mükemmel görüntüler elde etmemizi sağlayan bu özellik JailBreak yapılan iPhone 5 ve iPhone 5C’lere bir tweak ile entegre edilebiliyor. Gelin iPhone 5S Slo – Mo özelliğini bir hatırlayalım.

kK0_OVn_uxA” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

JailBreak yapılmış iPhone 5 ve iPhone 5C sahipleri Cydia marketten Slo-mo Mod isimli tweaki indirerek bu güncelemeye sahip olabilirler. Yalnız bu noktada şunu hatırlatmakta fayda var; iPhone 5S 120 kara/saniye hızında çekim yapabilirken iPhone 5 ve iPhone 5C 60 kare/saniye hızında çekim yapabilmekte. Dolayısıyla bu telefonlarda bu özelliği kullanmak iPhone 5S’teki gibi kusursuz olmayacaktır. Programın yazılımcısı yakın bir tarihte iPad Air, iPad Mini 2 ve iPhone 4S içinde yazılımın güncelleneceğini bildirdi. Bu tweak ile Apple’ın bu özelliği bir güncelleme ile offical olarak tüm telefon ve tabletlere vereceğini söylemek yanlış bir tahmin olmayacaktır.

Kaynak: iphonehacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir