iPhone 6 İçin Fabrika Kuruluyor!

blank

Apple iPhone 5S’i piyasaya sürdüğü ilk günden beri aylarca yok satmıştı. Özellikle internetten telefon alan kişilere 2 – 3 hafta arası telefon beklemek durumunda kaldılar. İnsanlar parasını ödediği bir cihaza anında sahip olmak istiyorlar ve olmadıkları zamanda memnuniyetsiz kalıyorlar. Bu bekleme süreleri ile Apple’ın başı oldukça ağrımış ve firma cep telefonu üreticilerine daha fazla ürün yapmaları içn baskılarda bulunmuştu. Bu baskılar sonucu Foxconn fabrikasında da çocuk işçilerin çalıştırılması gündemi bir süre meşgul etmişti. Özellikle lisede okuyan gençlerin boş derslerinde ve okul sonrası (staj) adı altında Foxconn’da çalıştırıldığı haberleri Apple’ı 1. dünya ülkelerindeki müşterilerine karşı zor durumda kalmasına sebep olmuştu.

teknik destek

Apple yeni nesil iPhone 5C’nin üretimi için Pegatron firması ile ortaklık yapmış ve bundan da oldukça memnun kalmıştı. Pegatron yaptığı iPhone 5C üretimi ile Apple’dan geçer not alarak Foxconn içinde Apple tarafından yaratılan bir rakip haline gelmişti. Çin’de üretim yaptırmak isteyen firmalar her geçen gün artıyor ve Çin’de de yerel üreticiler bu sayesede her geçen gün daha da güçleniyor.

Apple, iPhone 5S’te yaşanan stok sorunlarını iPhone 6’da da yaşamayı kesinlikle istemiyor. Yeterli miktarda stok ile pazara girmeyi hedefleyen Apple bu bağlamda tedarikçilerine de farklı çözüm yolları öneriyor. iPhone 5S’te yaşanan stok sorunlarından sonra kendi mühendislerini Foxconn’a yollayan Apple fabrikada farklı üretim bantları tasarlanmasını sağlayarak bir kişinin birden çok iş yapabilmesini sağlanmıştı. Bu tarz girişimler belki “acımasızlık” gibi görünse de; tüketim çılgınlığının da böyle sonuçlar doğuracağını içten içe hepimiz farkında değil miyiz?

Çin’den gelen son haberlere göre Pegatron firması iPhone 6 üretimi için Shanghai dışında bir üretim tesisi hazırlığına başladı. Bu yılın sonuna doğru seri üretime hazır olması beklenen fabrika ile ilgili resmi bir açıklama bulunmuyor. Bilgisayarlar, Oyun Konsolları gibi elektronik eşyalar üreten Pegatron yeni yapacağı fabrika ile sadece Apple’a odaklanmak istemiyor anlaşılan. Bu yıl içinde toplam satışlarını %20’ye kadar düşüren Pegatron, iPhone 5C’ye öncelik vermiş ama iPhone 5C’de pek rağbet görmemişti. Apple’ın iPhone 6 ile satış rekorlarını alt üst edeceği şimdiden belli oluyor.

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!