iPhone 6’da 2K Ekran Sürprizi

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

iPhone 6 için çok fazla şey söyledik çok fazla resim gösterdik ama tüm bunların içinde olan tek bir doğru var ki o da iPhone 6’nın ekranının daha büyük olacağıdır. iPhone sahiplerinin çoğu ekran büyüklüğünden memnun olsa da Apple artık Android ekosisteminde standartlaşan 5 inç ekran boyutunu kendi telefonlarında da kullanmak istiyor. Büyük ekranlı telefon kullananların daha küçük boyutta bir ekrana geçtiklerinde ne denli sorunlar yaşadığını hepimiz deneyimlemişizdir diye düşünmekteyim. Şahsımda Galaxy Note 2’den Glaaxy S4 Zoom’a geçiş yaptığımda büyük bir sorunla karşılaşmıştım.

Apple’ın iPhone 6 için 2 farklı ekran boyutu kullanacağı öngörülüyor. Bunlardan

  • 4,7 inç iPhone 6’nın Eylül – Ekim döneminde
  • 5,5 inç boyutunda olan ve ismine iPhone Air denmesi muhtemel telefonun ise Kasım – Aralık aylarında satışa sunulacağı hedefleniyor.

iphone_5s_6_sizes_no_bezel (1)

Apple iPhone 6’nın 4,7 inç modeli için 568 x 320 pikselin 3 katı olan 1704 x 960 piksel çözünürlük kullanacağı söyleniyordu. Özellikle program geliştiricilerin bu konuda büyük bir rahatlık yaşayacağı veprogramların iPhone 6’nın çözünürlüğüne çıkartılması sorunsuz bir şekilde yapılabilecekti. Son gelen bilgiler ise Apple’ın 568 x 320 pikselin 4,5 katı yani 2560 x 1440 piksel (2K) ekran çözünürlüğü kullanabileceği yönünde oldu.

Apple’ın bu çözünürlüğü iPhone Air’da kullanacağı ise büyük bir ihtimal ama burada asıl sürpriz Apple’ın bu çözünürlüğü 4,7 inç ekranda sunmasıyla birlikte ekran ppi değerlerinin alt üst edilmesi olacaktır. Bakalım Apple iPhone 6’da hangi çözünürlüğü kullanacak. Yeni telefonun çıktığı tarihte piyasada her büyük üreticinin 2K çözünürlüklü telefonların bulunacağını varsayarsak Apple’ın rakiplerinden geri kalmak istemeyeceğini düşünebiliriz. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: iphonehacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir