iPhone araba anahtarı olarak kullanma CarKey nedir

Andronova
By Andronova
2 Minimum Okuma

iPhone CarKey özelliği iOS 13.4 güncellemesiyle geliyor. Artık iPhone araba anahtarı gibi kullanılabilecek. Yeni sürümde çok önemli değişimler izlenebilir. Peki nedir bunlar?

Sponsorlu reklam

Öncelikle iPhone CarKey nedir bunu kısaca açıklamak istiyoruz. CarKey, NFC desteği olan araçlarda Apple Watch ve iPhone araba anahtarı gibi kullanım imkanı sunan özelliğin adı. Apple şirketini CarKey için çok sayıda otomobil üreticisi ile iletişime geçtiği biliniyor. Hali hazırda çalışmaların sürdüğü söyleniyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kısa kısa bir süre önce yayınlanan yeni sürümün çok sayıda hata iyileştirmesi sunduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu haberde ise 13.4 güncellemesiyle çok önemli özelliklerin geleceğinden bahsetmek istiyoruz. Bunlardan biri CarKey çok yararlı bir yenilik olacağı düşünülüyor. Tabi sorunlarda çıkabilir.

Sponsorlu reklam

Apple’ ın Beta çalışmalarını yaptığı iOS 13.4 ile iCloud klasör paylaşımı, TV uygulaması içerisinde kütüphane bölümüne aile paylaşımı, üçüncü taraf desteğinde navigasyon ve CarKey desteği…

Yeni sürümün iPad, tvOS ve mac’ de de göze çarptığı söylenebilir. Bunlarda da önemli değişimler gelebilir. Örnek hem Mac hem iOS’ da uygulama satın alınmalarda olan ayrım ortadan kalkıyor. Artık tek dürümler hem Mac hem iSO tek seferde satın alım yapılacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iOS 13.4 özellikleri

  1. “iCloud Drive klasör paylaşım” geliyor.
  2. TV’ deki kütüphaneye aile paylaşımı eklendi.
  3. NFC ile uyumlu olan otomobillerde iPhone anahtar görevinde bulunabilecek.
  4. CarPlay’ a eklenen çağrı kontrollerinin yenilendiğini belirtiliyor.
  5. 9 Memoji eklendi.
  6. Sürüm kısmı performans ve güvenlik iyileştirmelerine sahip.
  7. E-posta uygulaması yanıtlama butonu ve sil birbirinden uzaklaştırılmış. Burada yanlışlıkla yanıtlama tıklanacağına sil seçeneği kullanılabiliyordu.

CarKey iPhone araba anahtarı olarak kullanma

Araba anahtarı gibi nasıl kullanılır sorusu için henüz beta sürümle bir araç test etmediğimizden bunun cevabını ilerleyen zamanda tam sürümle yanıt vereceğiz. Ama tahmini olarak yapılacakları aşağıda sıralayalım.

  • Öncelikle NFC destekli bir otomobiliniz olması gerekiyor
  • Desteği olanlar için uyumlu iPhone modellerine sahip olunması gerekiyor
  • Telefonda ilgi özellik ayarları seçeneğinden uyumlu arabanın ekran ayarlarından eşleştirme yapılması gerekmekte

iPhone araba anahtarı olarak kullanma CarKey nedir

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam


Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 18:27

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak