iPhone Ayarlardaki VPN Nedir Nasıl Kapatılır?

Andronova
Yazar Andronova 8 Minimum Okuma

iPhone ayarlardaki VPN nedir? iPhone ekran üstte çıkan vpn işareti nedir nasıl kaldırılır resimli yapılışını sizlere anlatacağı ve burada atlanmaması gereken bir husus hakkında kısa bilgilendirme.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

iPhone’ da operatör isminin yanında vpn simgesi çıkıyor ve nasıl kapatılır bilmiyorsanız başlıkta yer alan simgeyi kapatmak için sıralamayı takip ediniz. Öncelikle vpn ne işe yarar bunu bilmiyorsanız öğrenmenizi öneririz. Bazen yararlı olsa da çoğunlukla sıkıntı çıkarabiliyor.

VPN, internet erişim sorunlarında veya yasaklanan sitelere girmede tercih edilen yöntemlerin başını çekiyor. Bu yöntem kullanıldığında vpn üzerinden hangi ülke ve şehir görünüyorsa oradan internete çıkışınız sağlanır.

iPhone ekranın sol üst köşesinde vpn işareti çıkıyor ve gitmiyorsa bunun nedenini sizle paylaşacağız. Telefonu kapatıp açtım yine vpn simgesi geliyor diyenlerin yapması gereken bir kaç işlem var.

Öncelikle telefona yüklediğiniz bir vpn uygulamasının olduğunu belirtelim. Bu genelde Hotspot Shield oluyor ve bunun yapılandırma ayarları cihazın bir bölümünde yer alıyor. Tabi başka bir uygulamanın yüklü olduğunu söyleyenler yine aynı adımları takip etmesi gerekiyor.

Simgeyi ayarlardan açıp kapatabilirsiniz. Bunun dışında ilgili yapılandırma kısmına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

iPhone VPN Seçeneği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Virtual Private Network (VPN), internet üzerindeki verilerinizi şifrelemenize ve gizliliğinizi korumanıza yardımcı olan güçlü bir araçtır. iPhone’unuzda VPN kullanarak internet trafiğinizi koruyabilir ve coğrafi kısıtlamaları aşabilirsiniz. Bu makalede, iPhone’da VPN seçeneğini ne olduğunu ve nasıl kullanılacağınızı açıklayacağız.

iPhone’da VPN Nedir?

iPhone’unuzda VPN, internet trafiğinizi bir başka sunucu aracılığıyla yönlendirerek kimlik bilgilerinizi ve verilerinizi korur. Bu, gizliliğinizi artırır ve çevrimiçi izlemeyi zorlaştırır. Ayrıca VPN, coğrafi kısıtlamaları aşmanıza veya güvensiz Wi-Fi ağlarında güvenliği artırmanıza yardımcı olabilir.

iPhone’da VPN Nasıl Kullanılır:

 1. VPN Hesabı Oluşturma:
  • İlk adım, bir VPN hizmetine abone olmak ve VPN hesabınızı oluşturmaktır. Birçok ücretli ve ücretsiz VPN hizmeti mevcuttur. VPN sağlayıcınızın sunucu adreslerini ve kimlik bilgilerinizi not alın.
 2. VPN Ayarlarını Yapılandırma:
  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Genel sekmesine gidin ve VPN’e dokunun.
  • “VPN Ekle VPN Konfigürasyonu” seçeneğine dokunun.
  • VPN türünü seçin (örneğin, IKEv2, L2TP veya PPTP) ve VPN ayarlarınızı girin (sunucu, kullanıcı adı, şifre vb.).
  • “Konfigürasyon Ekle” seçeneğine dokunun.
 3. VPN’i Etkinleştirme:
  • VPN ayarlarınızı oluşturduktan sonra, VPN’i etkinleştirmek için ana ekranda ayarlar menüsüne dönün.
  • VPN’e dokunun ve oluşturduğunuz VPN bağlantısını seçin.
  • “Başlat” veya “Bağlan” seçeneğine dokunarak VPN bağlantınızı etkinleştirin.
 4. VPN Bağlantısını Kullanma:
  • VPN bağlantınız etkinleştirildiğinde, tüm cihazınızın internet trafiği VPN üzerinden geçer. Böylece çevrimiçi gizliliğiniz korunur ve coğrafi kısıtlamalar aşılabilir.
 5. VPN’i Kapatma:
  • VPN’i kullanmayı bitirdiğinizde, aynı VPN ayarlarında “Bağlantıyı Kes” veya “VPN’i Kapat” seçeneğine dokunarak VPN bağlantısını kapatabilirsiniz.

Önemli Notlar:

 • VPN hizmeti seçerken güvenilir bir sağlayıcıyı tercih etmek önemlidir. Ücretsiz VPN hizmetlerinin çoğu sınırlamalarla veya güvenlik riskleriyle karşılaşabilir.
 • VPN kullanmak, internet hızınızı bir miktar etkileyebilir, çünkü verileriniz uzak bir sunucu aracılığıyla iletilir.
 • VPN kullanarak illegal veya etik olmayan aktivitelerde bulunmak yasaktır ve kötüye kullanım sonuçlarına neden olabilir.

Ekrandan VPN İşareti Nasıl Kaldırılır

 1. Genel açılsın.
 2. En alta inin.
 3. VPN’ e girin.
 4. Ekli olan profilin yanında ünlem’ e dokunun.
 5. VPN sil ile yapılandırmayı kaldırın.
iPhone ekranda çıkan vpn nedir nasıl kaldırılır
iPhone ayarlardaki VPN nedir
Ekrandan VPN işareti nasıl kaldırılır
iPhone VPN nasıl kaldırılır

Bazen uygulamayı kaldırdığınızda bu bölümün kalkmadığı olabiliyor. İsterseniz uygulama kaldır ve sonrasında yukarıdaki bölüme girip kontrol ediniz.

VPN Seçeneğinin Yararları ve Zararları

Yararları:

Bazen erişim sıkıntılarında tercih edilebilir. Örnek sosyal ağlara girişlerde sorun yaşanması veya yasaklamalar gibi durumlarda. Ama yasaktan çok uygulamaların bazen ülke veya dışı sorunlardan dolayı çalışmadığı görülebiliyor. İşte bu yöntem çoğunlukla iş görmekte.

Zararları:

Her kullanılan vpn sunucuları bazen tehlike çıkarabiliyor. Verilerin güvenliğinin sağlanmamasına neden olarak hesapların çalınması veya bağlantının izlenmesine neden olunabiliyor. 

 1. Rastgele uygulamaların güvenirlik sıkıntısı.
 2. Oturumları kilitlenmesi.
 3. Mail hesaplarına giriş engeli oluşturması.
 4. Sosyal hesaplara girdiğinizde şüpheli giriş denemesi olarak görülmesi. Bu durum güvenli veya değil durumuyla alakalı değil. Farklı ülkeden giriyormuş gibi göründüğünden uygulamanın bir tepkisi olarak görülebilir.

Samsung virüs programı kullananlar yanında güvenir ücretsiz VPN uygulaması arıyor. Özellikle internetteki engellemelerin aşılması adına sık aranan terimlerden biri VPN oluyor.

Samsung’ un yeni bir hizmeti kullanıcılarını memnun etti. Galaxy S9′ la açıkladığı ücretsiz vpn ve virüs uygulaması gerçekten bedava mı geliyor. Sınırsız / limitsiz seçenekler var mı?

Samsung, Galaxy S9 tanıtımında yaptığı bir açıklama kullanıcılarını sevindirdi. Bilmeyenler içinde bu haber sevindirecek…

Ücretsiz VPN ve virüs programı geliyor! İlk aşama ABD ve Avrupa’ da devreye alınacak. Kısa sürede Türkiye dahil çoğu ülkeye kademeli olarak ulaşacak bedava virüs uygulaması ve VPN uygulaması aynı zamanda ücretli olarak öneri yer alacak.

VPN Programı Ücretsiz mi

Samsung, VPN için 250 MB olarak ücretsiz kullanım hakkı verecek. Sınırsız VPN kullanımı için günlük 1 dolar veya limitsiz VPN için aylık 2 dolar ödenmesi gerekiyor. Virüs uygulaması içinde standart bir sürümü ücretsiz verecek. 

Ücretsiz virüs programı McAfee olarak açıklandı. Virüs programı aynı zamanda Malware korumasına da sahip.

image 8
Opera VPN uygulaması

Opera VPN uygulaması

Opera tarayıcında parasız olarak VPN nasıl kullanılacağını bu haberimizde yayınlayacağız. Opera ‘da VPN ayarlarını nasıl yapmalıyız ki bedava kullanılsın?
Bilgisayar tarayıcıları internet kullanımında çok özel bir yeri bulunmaktadır. Eskiden Windows işletim sisteminin ilk olarak renkli ekran görünümünde olduğu zamanlarda web tarayıcısı olarak sadece internet explorer bulunmaktaydı. Farklı tarayıcılar olsa bile kimse tarafından tercih edilmemekteydiler. Daha sonra gelişen yazılım dünyası farklı web tarayıcıları insanların hizmetine sundular. Bunlardan en çok adını duyduğunuz ve dünyada en çok kullanılan bizce de içlerinde sayfa görüntüleme hızında en iyisi olan Google tarafından geliştirilen Chrome web tarayıcısıdır. Daha sonra Firefox, opera gibi yazılımlar bu sektöre girmeye başladı. Hatta Apple firmasının yalnızca mac os’lar için yaptığı safari bile Windows işletim sisteminde çalışır hale geldi.

Şimdi bu haberimizde her geçen gün kendini yenileyerek devam eden opera tarayıcısında olan yeni bir özelliği nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

Opera VPN özellikleri

Son aylarda opera yeni güncellemesi ile yeni bir özelliğini ücretsiz olarak sunmaya başladı. Artık web tarayıcılarında VPN özelliği parasız olarak sizlere sunulmaya başlanıldı. Kullanım olarak dünya sıralamasında üst sıralarda olan bir web tarayıcısıdır. Günümüzde bu tarz programlardan geçilmezken şirketin bu hizmeti güzel gibi durmuş. Şirket açıklamasında artık bu özelliğin parasız olarak kullanımını sağlayacak ve VPN servisini yazılımına entegre ettiğini kamuoyuna duyurdu. Bu aslında biz kullanıcılar için çok güzel bir durumdur. Eğer böyle bir hizmetten yararlanmak istiyorsanız bir program almanız gerekmekteydi. Halbuki bu özellikle herhangi bir program kurmadan doğrudan tarayıcınızdan kolayca kullanılabiliyor.

Tarayıcıda VPN kullanabilmek için Opera Geliştiriciler Sürümünü indirmeniz gerekmektedir. Bu sürümü de opera.com/tr/developer linkinden indirebilirsiniz. Bilgisayarda çalıştırdıktan sonra üstte bulunan menü çubuğunda Ayarlar bölümüne giriş yapınız. Bu yerde pasif konumdan aktif yapınız. İşlemin ardından bir web sayfasını açtığınızda gezinti yaptığınız çubuğun sol kısmında bulunan VPN kısmından herhangi bir ülke seçerek kullanımı aktif yapabilirsiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir