iPhone ekranda çıkan vpn nedir nasıl kaldırılır

iPhone ekran üstte çıkan vpn işareti nedir nasıl kaldırılır resimli yapılışını sizlere anlatacağı ve burada atlanmaması gereken bir husus hakkında kısa bilgilendirme.

Andronova

iPhone’ da operatör isminin yanında vpn simgesi çıkıyor ve nasıl kapatılır bilmiyorsanız başlıkta yer alan simgeyi kapatmak için sıralamayı takip ediniz. Öncelikle vpn ne işe yarar bunu bilmiyorsanız öğrenmenizi öneririz. Bazen yararlı olsa da çoğunlukla sıkıntı çıkarabiliyor.

VPN, internet erişim sorunlarında veya yasaklanan sitelere girmede tercih edilen yöntemlerin başını çekiyor. Bu yöntem kullanıldığında vpn üzerinden hangi ülke ve şehir görünüyorsa oradan internete çıkışınız sağlanır.

iPhone ekranın sol üst köşesinde vpn işareti çıkıyor ve gitmiyorsa bunun nedenini sizle paylaşacağız. Telefonu kapatıp açtım yine vpn simgesi geliyor diyenlerin yapması gereken bir kaç işlem var.

Öncelikle telefona yüklediğiniz bir vpn uygulamasının olduğunu belirtelim. Bu genelde Hotspot Shield oluyor ve bunun yapılandırma ayarları cihazın bir bölümünde yer alıyor. Tabi başka bir uygulamanın yüklü olduğunu söyleyenler yine aynı adımları takip etmesi gerekiyor.

Simgeyi ayarlardan açıp kapatabilirsiniz. Bunun dışında ilgili yapılandırma kısmına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ekrandan VPN işareti nasıl kaldırılır

  1. Genel açılsın.
  2. En alta inin.
  3. VPN’ e girin.
  4. Ekli olan profilin yanında ünlem’ e dokunun.
  5. VPN sil ile yapılandırmayı kaldırın.

iPhone ekranda çıkan vpn nedir nasıl kaldırılır

Ekrandan VPN işareti nasıl kaldırılır

Bazen uygulamayı kaldırdığınızda bu bölümün kalkmadığı olabiliyor. İsterseniz uygulama kaldır ve sonrasında yukarıdaki bölüme girip kontrol ediniz.

VPN seçeneğinin yararları ve zararları

Yararları:

Bazen erişim sıkıntılarında tercih edilebilir. Örnek sosyal ağlara girişlerde sorun yaşanması veya yasaklamalar gibi durumlarda. Ama yasaktan çok uygulamaların bazen ülke veya dışı sorunlardan dolayı çalışmadığı görülebiliyor. İşte bu yöntem çoğunlukla iş görmekte.

Zararları:

Her kullanılan vpn sunucuları bazen tehlike çıkarabiliyor. Verilerin güvenliğinin sağlanmamasına neden olarak hesapların çalınması veya bağlantının izlenmesine neden olunabiliyor. 

  1. Rastgele uygulamaların güvenirlik sıkıntısı.
  2. Oturumları kilitlenmesi.
  3. Mail hesaplarına giriş engeli oluşturması.
  4. Sosyal hesaplara girdiğinizde şüpheli giriş denemesi olarak görülmesi. Bu durum güvenli veya değil durumuyla alakalı değil. Farklı ülkeden giriyormuş gibi göründüğünden uygulamanın bir tepkisi olarak görülebilir.


Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 20:30

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın