iPhone Elma Logosu Gelip Gidiyor Açılmıyor

Mustafa Kemal Erdem
Yazar Mustafa Kemal Erdem 6 Minimum Okuma

Çok eski modellerden günümüze kadar gelen iPhone elma logosu gelip gidiyor sorunu şimdilerde nadirde olsa devam etmekte. Genelde yazılım güncellemesinde logoda kalıyor şeklinde şikayetlerle karşılaşıyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

iPhone elma logosu, telefonun açılışında karşımıza çıkan hazırlık aşamasındaki görseldir. Sorunlarda karşılaştığımız alanlarda ya cihazı açarken ya da sürüm yükseltmesi sırasında oluşan bir hata ile karşımıza çıkar. Kısaca cihaz açılmaya çalışıyor ama bir problemden dolayı açılış sırasında başa dönüyor gibi.

iPhone’da Elma Logosu Gelip Gidiyor Sorunu

iPhone’unuzun açıldığında sık sık elma logosu belirir ve ardından kaybolur veya döngüsel bir şekilde elma logosu gelip gidiyorsa, bu durum rahatsız edici ve endişe verici olabilir. Bu sorun, iOS cihazlarında zaman zaman karşılaşılan bir sorundur ve birkaç farklı nedenle ortaya çıkabilir. İşte iPhone’unuzda elma logosu sorunuyla başa çıkmak için deneyebileceğiniz bazı çözüm yöntemleri ve nedenler:

1. Bataryayı Yeniden Başlatın: Elma logosu gelip gidiyorsa, önce iPhone’unuzu yeniden başlatmayı deneyin. iPhone 8 ve sonraki modellerde hızlıca Sesi Açma düğmesine basıp bıraktıktan sonra Sesi Kısma düğmesine basın ve ardından yan taraftaki Güç düğmesini basılı tutun. iPhone’unuz kapanıp tekrar açılacaktır. Diğer modellerde ise Sesi Kısma ve Güç düğmelerine aynı anda basılı tutarak yeniden başlatabilirsiniz.

2. Güç Sorunları ve Kablo Bağlantıları: Elma logosu sorunları genellikle güç kaynakları ve kablo bağlantılarından kaynaklanabilir. iPhone’unuzu şarj ettiğiniz kablonun ve adaptörün sağlam olduğundan emin olun. Ayrıca şarj portunun temiz olduğundan ve düzgün çalıştığından emin olun. Eğer kablosuz şarj kullanıyorsanız, bu yöntemi denemeden önce kabloyla şarj etmeyi deneyin.

3. Güncelleme veya Geri Yükleme: iOS sürümünüzde bir yazılım hatası varsa, elma logosu sorunlarına neden olabilir. iTunes veya Finder (Catalina ve sonrası) kullanarak iPhone’unuzu bir bilgisayara bağlayın ve güncellemeleri kontrol edin. Eğer güncelleme varsa, yazılımı güncelleyin. Eğer sorun devam ederse, iPhone’unuzu geri yükleyebilirsiniz. Ancak bu işlem sırasında verileriniz silineceğinden yedek almayı unutmayın.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

4. Donanım Sorunları: Elma logosu sorunu donanım kaynaklı olabilir. Örneğin, düşme sonucu hasar görmüş bir parça veya pil sorunu olabilir. Bu durumda, Apple Servis Merkezi’nden yardım almanız gerekebilir.

5. DFU Moduna Giriş: Eğer yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa, iPhone’unuzu DFU (Device Firmware Update) moda almayı deneyebilirsiniz. Bu mod, cihazınızın yazılımını sıfırlar ve yeniden yükler. Ancak bu işlem cihazınızdaki tüm verileri silecektir, bu nedenle yedek almayı unutmayın.

iPhone Elma Logosu Neden Gelip Gidiyor

Elma logosu sürekli gelip gidiyor sorunu en sık yazılım güncellemesinde karşımıza çıkıyor. Yeni bir iOS sürümüne geçiş sırasında oluşan bir aksiliğin buna neden olduğunu düşünmekteyiz. Aklımıza gelen olası sebeplerin bir listesini aşağıya bırakıyoruz.

  1. Telefonun bataryasında oluşan sorunlar.
  2. Telefona yüklü olan uygulamaların bazıların sorun çıkarması.
  3. Virüs veya sisteme zarar verecek bir şeylerin olması. Normalde iOS çok güvenli bir sistem olmasına rağmen nadirde olsa bu yaşanır.
  4. Sürüm güncellemelerinde oluşan yükleme sorunları. (İndirilen sürümde sorun olması ya da sorunlu inmesi, internet bağlantılarında yaşanan olumsuz durumlar, güncellemeye mani olan etkenler)
  5. Telefonun yetersiz saklama alanına sahip olması. Normalde zaten indirme sırasında yetersizse işlem olmaz. Lakin o esnada yeterli oluyor ama kuruluma geçerken alan herhangi bir şeyden dolayı yetersiz duruma düşme durumları her zaman mümkün. Örnek o esnada birinin gönderdiği bir video.

iPhone Açılışında Pil Kaynaklı Olası Etkenler

Bataryanın sorunlu olmasından dolayı işlemlerin yarıda kalma durumları olasıdır. Örnek telefon şarjda güncellemeyi başlattınız ve yükleme sırasında şarjdan çıkarıldı ve güç yetersizliğinden dolayı yarıda kalan kurulumun sorun çıkarması mümkündür. Beyle durumlarda aşağıya bıraktığımız seçeneklerin incelenmesi gerekiyor.

iPhone elma logosu gelip gidiyor 1
iPhone logosu gelip gidiyor

iPhone Elma Logosu Gelip Gidiyor için Öneriler

Geçmiş tecrübelerimizle bir çok açılış sorununa çözüm getiriyoruz. Her kullanıcının hemen hemen yapacağı bazı yöntemleri içerik devamına ekliyoruz. Önemli olan verilerin yedeğinin daha önce alınmış olması.

  1. Hiç bir şekilde telefonda bir şey yapmadan bir süre bekleyin. Net bir zaman belirtmek pek doğru olmaz ama 1 saat kadar belki bekletmeniz gerekeceğini düşünüyoruz.
  2. Bir başka beklememiz gereken durumda cihazın şarjı bitene kadar bu ekranda gidip gelsin. Sonra şarja takıp deneriz.
  3. Telefonun kapatma butonuna bir süre basılı tutalım. Kapanırsa bekletip açalım.
  4. Telefonun ses kısma ve güç tuşlarına aynı anda bir süre basılı tutalım. Bu bazı modellerde menü ve güç tuşlarıdır.
  5. iPhone download mode alıp, bilgisayarınıza USB kablo yardımı ile iTunes kullanarak güncelleme veya sıfırdan kurulum yapın.

iTunes Üzerinden İşlemler

Daha önce bilgisayarınıza telefonunuzun bir yedeğini aldıysanız, önce bu yedeği geri yükleyerek deneyelim. Duruma bakıp sıfırdan yüklemeye gitmemiz gerektiğinde ise bir ihtimal bir şeylerin kapatılması gerektiği uyarısı karşımıza çıkacaktır.

Apple kimliğinin tekrardan girilmesi yapılan işlemlere göre gerekeceğini belirtelim. Normalde olmaz da bir ihtimal çıkacaktır.

iPhone elma logosu gelip gidiyor 2
iPhone elma logosu gelip gidiyor açılmıyor

iTunes Ekranının Açılmama Sorunu

Bağlantı sırasında veya programın açılışında logo dönüp duruyor veya halka halinde dönen simge içinde deneyeceğimiz bir iki işlem olacak. Önce bilgisayarınızdan veya iTunes programından kaynaklı mıdır diye bakmamız gerekiyor. Başka bir bilgisayarınız varsa onla da deneyelim.

PC’ nin sisteminde sorun olduğu takdirde sistem geri yüklemeyi çalıştırmamız gerekiyor. Yakın zamanlı bir tarihe döndürüp deneyelim. Emin olduğumuz tarih aralıkları daha sağlıklı olacaktır.

iPhone elma logosu gelip gidiyor telefon açılmıyor şikayetlerine yönelik uygulanacak işlemler bunlardır. Son olarak konu ile alakalı olduğunu düşündüğümüz iPhone siyah ekranda dönen yuvarlak simge haberimize bakmanızı önermekteyiz.

Takip etmek:
Uzun yıllar teknolojiyle ilgili bir çok alanda çalışmış ve çalışma alanı ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden biri.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir