iPhone Fiyatlarına Müdahale Ettiği Gerekçesiyle Apple’a Ceza Kesildi!

blank

Yaklaşık 800 milyon abonesi olan China Mobile ile anlaşma yoluna giderek iPhone 5S ve iPhone 5C satışlarına 17 Ocak’ta başlatacağını bildiren Apple‘ın Samsung’un liderliğinde olan Çin mobil pazarında dengeleri değiştirmesi bekleniyor. Uzak doğuya ilişkin oldukça memnun edici gelişmeler yaşanırken, Tayvan’dan Apple’a kötü bir haber geldi.

teknik destek

Tayvan Federal Ticaret Komisyonu Apple’ı ülkedeki iPhone fiyatlarına müdahale ettiği gerekçesiyle 670.000 dolar cezaya çarptırdı. Apple’ın ülkenin önde gelen operatörleri arasında yer alan  Chunghwa Telecom, Far Eastone Telecommunication ve Taiwan Mobile’a gerekli iPhone telefonların tedarikini sağladıktan sonra fiyatlandırma noktasında müdahalede bulunması yasalara uygun değil. Ancak Apple, Adil Ticaret Kanunu’nun 18. maddesine ihlal ederek üç ana taşıyıcının perakende ve kontratlı iPhone satışlarında fiyatlarının belirlenmesinde rol oynadığı şirket içi e-postalarda ortaya çıktı.

Apple’ın verilen cezayı temyiz etme hakkın var fakat, temyiz sürecinin de Apple’ın aleyhine işlemesi durumunda 670 bin dolarlık ceza katlanarak 1.670.000 doları bulacak.

kaynak: Engadget

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!