iPhone güncellemeden sonra şebeke gitti

Andronova
Andronova
4 Minimum Okuma

iPhone güncellemeden sonra şebeke gitti sorunu sık karşılaşılmıyor olsa dahi, eski modellerin bir çoğunda hala denk gelinen problemlerden biridir. Apple’ ın eski modellere verdiği yazılım desteğinin sonlandırmasından sonra, uygulama sorunları sık karşılaşılan sorunlardan biriydi.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yanlış hatırlamıyorsak 2017 yılında yayına alınan iOS 10.2 sürümü ile bir çok cihazın şebekesinde sorun yaşandığı görüldü. Hatta bir dönemde peş peşe sürüm yükseltmelerine şahit olmuştuk. Şimdilerde pek böyle bir şeye denk gelmedik. Lakin, bir keresinde yayına alınan bir sürümü geçiş yaparken siyah ekranda kalma sorunuyla karşılaştık. Cihazımız yeni modellerden biri olmasına rağmen bir türlü anlık işlemler işe yaramadı. Bizde telefonun şarjının bitmesi için bir şeyleri çalıştırarak beklemeye karar verdik. Siri yardımı ile müzik açarak bir süre böyle bekletip şarjımızı zayıflatıp kapatmayı sağladık.

Güncellemeden sonra neden şebeke gitti?

Tahmini yazılım kaynaklı veya 2G kullanımı ile ilgili bir şeyler yapılıyor. Yeni sürümle birlikte 2G’ de sorun oluşmuş olma olasılıkları konuşuluyor. Belki de anlık oluşan bir aksaklıktır. Sizde de bu şekilde bir sorun varsa, önce cihazınızı kapatıp açın, sonra bulunduğunuz bölgedeki kullanıcılarla görüşün.

Aksıda kalma denilen bir durum oluşma olasılığı için, hattın resetlenmesini öneriyoruz. Ya da ayarlardaki sıfırla denilen bölümün kullanılması. Yani ağ adlı ayarların sıfırlanması yeterli olacaktır.

Servis yok hatasından sonra telefon şebeke ayarlarını kontrol ettiğimde 3G ve 4.5G / LTE aldığımda şebeke geliyor. Ama 2G’ ye aldığımda şebeke gidiyor.

Operatör kaynaklı geçici bir sorun olabilir. Yeni sürüme geçiş yaptıktan sonra 2G ile operatör şebeke uyumsuzluğundan olabilir. Artık 2G’ yi tamamen kaldırmak istiyor olabilirler. İşletim sisteminin sürümü ile alakalı sorun olabilir. Bulunduğunuz bölgedeki baz istasyonu kaynaklı olabilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Güncellemeden sonra şebeke gitti ise yapılacaklar

Telefonunuzu kapatıp açtıktan sonra şebeke ayarlarınızı değiştirin ve denedikten sonra aşağıdakilerini uygulayın:

 • Elle şebeke seçeneklerini değiştirin. 3G ve LTE arasında gidip gelin. Her değişimden sonra kısa bir süre bekleyin.
 • Sıfırla adlı alandan ağ ayarlarınızı sıfırlayın. (Herhangi bir veriniz silinmeyecek. Sadece kişisel olarak yaptığınız ayarlar sıfırlanacak. Örnek zil sesine atadığınız müzik kalkmış olacak.)
 • Operatörünüzün müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.
 • İşletim sistemi yazılımını tekrardan manuel yükleyin.
 • Çevrenizde aynı cihazı kullanan ve aynı işletim sistemini kullanan kullanıcılarda bu sorun var mı diye bilgi alın.
 • Güncelleme varsa yapın, yoksa iTunes’ le geri yükle işlemini uygulayın. https://www.andronova.net
 • Cihazı sıfırlayabilirsiniz. Ama yukarıdaki kontrolü ve çağrı merkezi kontrolünü yaptıktan sonra.

Şebeke seçeneklerini değiştirin

Resimli anlatımdaki görseller eski iOS versiyonundan alınmıştır. Yapacağınız testte önce 3G, sonra LTE seçeneğine geçip deneyin. Duruma göre tam tersi işlem yapın. Bu bir tetikleme işlemidir.

image 16
Güncellemeden sonra şebeke gitti

Buradaki 2G, eski iOS sürümlerinde karşınıza çıkmakta. Yeni modellerde bulunmamakta.

image 17
Hücresel veri alanında değişiklikler
servis yok hatası
LTE ve 3G arasında seçenekleri değiştirin

Ağ ayarını sıfırlayın

Genel alanındaki Aktar ve Sıfırla (eski modellerde Sıfırla), Sıfırla ve ağ ayarlarını sıfırla işlemini uygulayın. Buradaki seçenekler içerisinde, telefonu fabrika ayarına çevirecek bir seçenekte var. Buna dikkat etmenizi öneriyoruz. Detay için, iPhone ağ ayarlarını sıfırla adlı içeriğimize bakmanız yeterli olacak.

Güncellemeden sonra şebeke gitti şikayetlerin genelinde bu seçeneğin uygulanmasını söylüyoruz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Sonradan yüklediklerinize dikkat edin.

Uygulama ve güncellemelerin oluşturduğu sorunlardan biri cihazın tutarsız çalışması. Bunun anlaşılması adına en son yaptığınızı kontrol etmeniz yeterli olacak. Kaldırmanız gereken bir şey ya da kaldırılabiliyorsa kaldırın. Cihazı yeniden başlatalım ve duruma göre aşağıya eklediklerimizi uygulayın.

iTunes programından yararlanın

Bilgisayarınıza kurulu olan iTunes ile, geri yükleme veya sıfırdan kurulum bu sorunu çözecektir.

Bunun için:

 • Orjinal USB kabloyu kullanarak bilgisayarınızla, iPhone’ nun bağlantısını yapınız.
 • Cihazı tanımadı ise, farklı bir USB portuna tıkıp deneyin veya bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • iTunes çalıştırıldığında hem iTunes hem iPhone güncel yazılıma sahip değilse, önce sürüm yükseltmesi yapılacak, sonra son sürüme geçişi başlatılacak.
 • Cihazınız açıldığında eğer sorun hala varsa, sıfırdan kuruluma geçin.

Apple destek uygulamasından yararlanın

App Store mağazasında bulunan Apple destek uygulamasını kesinlikle kullanmanızı öneriyoruz. Bazen işe yarar şeyler öneriyor. Artı destek almanız için gerekli yönlendirmeleri yapıyor.

Uygulamayı pek kullanan yok gibi. Bizde bir dönem denemek amaçlı cihazımızda bulundurduk ve hala pasifte olsa cihazımızda yer alıyor.

Donanımda problemlerin çıkması

Bazen yazılım güncellemeleri bir şeye bahane olur. Nedir bunlar derseniz, örnek olarak sık telefonu düşürenlerin başına gelen sorunlardan biri şebeke sorunu oluyor. Başlığımızdaki durum belki de bunla alakalı ve yazılım bir tetikleme yaptı.

Donanım arızasına yönelik kesinlikle uzman desteği almanızı öneriyoruz.

iPhone güncellemeden sonra şebeke gitti sorununa yönelik önerilerimiz bu kadar.

Sıradaki: iPhone servis yok sorunu

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak