iPhone kurtarma modu nedir? Nasıl açılır?

iPhone kurtarma modu nedir? Telefonun ekranında Apple logosu takılı kalıyorsa veya açılışta sorun yaşıyorsanız kurtarma modu tam size göre. Bu mod ile sorunları çözebilirsiniz.

iPhone kurtarma modu nedir? Nasıl açılır?
müşteri hizmetleri

Bilgisayarlardan bildiğimiz kurtarma modu iPhone cihazlar içinde mevcuttur. Yazılımsal olarak zarar gören cihazların kullanılabilir haline dönmesi için kurtarma modu kullanılır. Bu mod cihazdaki her şeyi siler. Bu yüzden kurtarma modunu kullanmadan önce yedekleme yapılmalıdır.

Apple marka cihazlarda yedekleme iki türlü yapılmaktadır. Bilgiler ya bir bilgisayar yardımı ile iTunes'a yedeklenir ya da App Store kimliği ile iCloud'a yedekleme yapılır.

iPhone kurtarma moduna nasıl alınır?

Öncellikle iphone kapatılır. Kablo vasıtasıyla bilgisayara bağlanan cihazın aynı anda home tuşuna basarak açılması sağlanır. Cihaz bilgisayara bağlandıktan sonra bilgisayardan iTunes uygulaması açılır. Bu işlem yapılırken iTunes son güncellemeye sahip olmalıdır. Son güncelleme sağlanmamış olan program bazı işlemleri sağlamayabilir. Cihazın ekranında bilgisayar ile bağlantı kurulduğuna dair bir bildirim oluşunca home tuşuna basması bırakılır.

iPhone kurtarma modu nedir? Nasıl açılır?

Bu işlemler sağlandıktan sonra bilgisayarın ekranına iTunes, kurtarma modunda bir iPhone buldu bildirimi gelecektir. Bu mesaj görüldükten sonra sıfırlama işlemine başlanabilir. Yanlışlıkla kurtarma moduna alınan iPhone'da home ve açma kapama tuşuna aynı anda basarak kurtarma modundan çıkılabilmektedir. Geri Yükle veya Güncelle seçeneklerini görülünce güncelle seçilir. iTunes, verilerinizi silmeden iOS'i yeniden yüklemeye çalışır. iTunes'un aygıtınıza ilişkin yazılımı indirmesini beklenir. Yükleme 15 dakikadan fazla sürmektedir.

Bu işlemden sonra cihazdaki tüm veriler silinir. Ya iTunes'a ya da iCloud'a yapılan yedekleme ile telefon eski verilerine kavuşur.

Kurtarma modu açma adımları

iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus kurtarma mod ses açma butonuna basıp bırakın ve sonrasında ses kısma butonuna basıp bırakın. Bu adımları hızlı yapmanız gerekiyor.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kurtarma modu açmak için yan buton ve ses kısma butonuna aynı anda basılı tutunuz.

Diğer iPhone modellerinde kurtarma modu güç tuşu ve home tuşlarına aynı anda basılı tutarak gerçekleşir.

iPhone kurtarma modu iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8, iPhone 7, iPhone 6s, Plus, iPhone 5s, iPhone 4s ve diğer modellerde kullanılabilir. 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 01:11
müşteri hizmetleri
YORUMLAR

Teknoloji haberleri