iPhone İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Apple’ nın iOS cihazlara ek güvenlik olarak sunduğu “iki faktörlü kimlik doğrulama” özelliği 6 haneli doğrulama kodu ile güvenliği sağlar. Peki bu 6 haneli kodu açmak için ne yapılmalı?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Apple, iki faktörlü doğrulama ile Mac, iPhone ve iPad aygıtlarda artı bir güvenlik sağlar. Bu özellik hemen hemen tüm sosyal medya ve bazı uygulamalarda kullanılmakta. 2 faktörlü doğrulama her ne kadar yararlı bir hizmet olsa da, bu özelliğe erişimi olmayan kullanıcıların zaman zaman canını sıkmakta.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?

İki faktörlü kimlik doğrulama, kullanıcıların hesaplarına erişim sağlarken yalnızca şifrelerini değil, aynı zamanda ikinci bir doğrulama yöntemini de kullanmalarını gerektiren bir güvenlik sistemidir. Bu ek güvenlik katmanı, birisinin yalnızca şifrenizi bilerek hesabınıza erişmesini zorlaştırır.

Apple hesabında saklanan tüm bilgiler fotoğraflar, videolar, WhatsApp sohbetler, rehber, mesajlar ve oyun / uygulamalara ulaşımı zorlaştırmak için bu özellik önemli bir ek güvenlik hizmetidir.

Nasıl Çalışır?

İki ayrı doğrulama adımı gerektirir:

  1. Şifre: Hesabınıza giriş yapmak için her zamanki gibi şifrenizi girersiniz.
  2. Doğrulama Kodu: Apple, kayıtlı cihazınıza veya telefon numaranıza bir doğrulama kodu gönderir. Bu kodu girerek ve artı bir güvenlik seçeneği varsa bunu da cevaplayarak kimliğinizi doğrularsınız.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir?

Mevcut Apple kimliğini farklı bir cihazda kullanılacaksa ve bu iki faktörlü güvenlik açıksa, Apple ID şifresi dışında alternatif olarak kullanılan kimlik doğrulama kodu da istenir. Yani yeni bir telefonda kullandığınızda bu kodu da yazmanız gerekiyor. Apple, kişisel veri güvenliği için iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini getirdi.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

iPhone’da iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirmek zor değil. Adım adım nasıl yapılacağını aşağıya ekledik:

1. Ayarlar Uygulamasını Açın

Ayarlar alanına girin.

2. Apple Kimliğinize Gidin

Ayarlar menüsünün üst kısmında yer alan Apple Kimliği (adınızın yazılı olduğu yer) sekmesine dokunun.

3. Parola ve Güvenlik Seçeneğine Gidin

Apple Kimlik alanındaki “Parola ve Güvenlik” seçeneği ile devam edin.

4. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama yazısına dokunun ve ekrandaki talimatları takip edin. Apple sizden, doğrulama için güvenilir bir telefon numarası eklemenizi isteyecektir.

5. Doğrulama Kodunu Girin

Belirttiğiniz telefon numarasına gönderilen doğrulama kodunu yazın. Bu adım, kimliğinizi doğrulamak için gereklidir.

6. 2 Faktörlü Kimlik Doğrulamasını Aktif Etme

Bu adımları tamamladıktan sonra, iki faktörlü kimlik doğrulama aktif hale gelecektir. Bundan sonra, Apple Kimliği ile giriş yaparken ek doğrulama kodu girmeniz gerekecektir.

iPhone İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını Açma Resimli Anlatım

Ayarlar’ dan adınızın yazdığı ilk seçeneğe dokunun. Sonra “Parola ve Güvenlik” seçeneğine dokunun. Bu bölümden açabilir veya kapatabilirsiniz. Öneri olarak her ihtimale karşı “Doğrulama kodu alın” seçeneğine tıklayarak ekrana gelen kodu not alıp saklayınız.

Not: Bu alanlar iOS güncellemelerinden sonra değişime gidilebilir.

İki faktörlü kimlik doğrulama nedir?
iPhone iki faktörlü kimlik doğrulama
iPhone iki faktörlü kimlik doğrulama nedir?
iPhone iki faktörlü kimlik doğrulama açma
iPhone iki faktörlü kimlik doğrulama sıfırlama
İki faktörlü kimlik doğrulama sıfırlama
iki faktörlü kimlik doğrulama numara ekleme
2 faktörlü kimlik doğrulama iPhone
İki faktörlü kimlik doğrulama güvenliği
iPhone doğrulama kodunu alma

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Hizmetinin Avantajları

1. Gelişmiş Güvenlik

Bu özelliğin açık olduğu hesaplara erişim sağlamak isteyen biri, şifrenizi bilse dahi hesabınıza giremez. İki faktörlü hizmeti kullanmak, ek bir güvenlik katmanı sağlar.

2. Kolay Kullanım

İlk bakışta karmaşık gibi dursa da, iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi oldukça kullanıcı odaklıdır. Kayıtlı telefona gelen doğrulama kodunu kullanarak hesaba erişim sağlanır.

3. Veri Koruma

Kişisel verilerin güvenliğini sağlar. Apple Kimliği kullanılarak ilişkili bilgiler, yalnızca yetkili olan kişiler tarafından erişim sağlanır.

4. Hesap Yönetimi

İki faktörlü, hesapları ve bağlı cihazları daha etkin bir şekilde yönetmeyi sağlar. Hesaba girişler izleyebilir ve güvenlik açıklarını tespit etmek için yardımcı olur.

iPhone İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Açamıyorum

Telefondan Ayarlar / en üst tarafta adınıza dokunun / iCloud / Apple Kimliği / Parola ve Güvenlik / Parolayı Değiştir.  Ya da “Parola ve Güvenlik” bölümünden yapınız. Bu işlemi isterseniz tarayıcı kullanarak Apple’ ın resmi web sayfasından da yaparsınız.

Apple ID şifre sıfırlama ve giriş adresi: appleid.apple.com.

Unutmadan her hangi bir sorun için güvenilir bir telefon numaranızı eklemeyi unutmayınız.

Sonraki: iPhone kilidini Apple ile kaldırma

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir