iPhone iTunes yedeğini bilgisayarda nereye alıyor?

Andronova
By Andronova
4 Minimum Okuma

iPhone iTunes yedeğini bilgisayarda nereye alıyor sorularına yanıt vermek adına örnek resimli anlatımı içerik detaylarına ekledik. İşlemlerde ne tür olası aksaklıkları çıkmasından da söz edeceğiz.

Sponsorlu reklam

iTunes yedekleri nerede saklanıyor ve hangi klasörde gibi çok sayıda sorulan soruların yanıtı için sizlere adım adım anlattığımız yazımız yararlı olacağını düşünüyorum. iPhone yedekler bilgisayarda nerede olduğunu çoğu kullanıcı bilmez. Bazen de yedekler birbirine karıştırılmakta.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iTunes aldığı yedeği bilgisayarda nerede tutuyor çoğu bilmemekte. C’ de program files / program dosyaları içerisinde olduğunu düşünerek yanlış klasörü kopyalayanlarda oluyor. Yedeğin olduğu klasör değiştirmek isteyenler yazılımda yer alan dosya bağlantısını değiştirebiliyor. Hatta alınan veriler kopyalanarak flash belleğe taşınması da mantıklı bir seçenektir. Tabi harici bir diskte tercih meselesi.

Sponsorlu reklam

Apple’ ın cihazlarında en büyük sorunlardan biri bu yedekleme işlemleri. Android / iPhone yeni bir telefona geçerken bazı verilerin tam alınamadığı olabiliyor. 

iTunes yedeği nereye alıyor?

iPhone yedekleme klasörünü değiştirmek isteyenler içinde ilgili yol adresi program üzerinden yapılmakta.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yedekleme klasörü almak yerine belki de sıkıştırılan formatın olduğu gibi güvenli bir alana kopyalanması mantıklı olacak. Herhangi başka bir iPhone bağlandığında veriler birbirine karışma sıkıntı oluşabiliyor.

Önemli bir detay ise, bilgisayardan gizli olan dosyaların gösterilmesi gerekiyor. Bazen gireceğiniz klasörler gizli olabiliyor.

 1. C sürücüsüne giriniz ve kullanıcıları bölümüne geçin,
 2. Bizim bilgisayarın adı pc sizin neyse ona giriniz,
 3. AppData klasörü açılsın. Sonra Roaming ve Apple Computer açınız0
 4. Son olarak Mobilesync ve Backup klasörüne giriniz.
iPhone iTunes yedeğini bilgisayarda nereye alıyor?
iPhone iTunes yedeğini bilgisayarda nereye alıyor?

Yukarıdaki sıralamanın metin halini aşağıda bulacaksınız. Yanlış klasörün yedeğinin almamanız adına birebir kontrol edin.

iTunes yedeğini bilgisayarda nereye alıyor?
iTunes yedeği bilgisayarda nereye alıyor?
iTunes yedeğini nereye atıyor
iTunes yedeği nereye alıyor?

Windows 7 ve üzeri işletim sistemlerinde iTunes yedeklerinizin bulunduğu klasöre gitmek için Users(kullanıcı_adı)AppDataRoamingApple ComputerMobileSyncBackup adımlarını takip edebilirsiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bilgisayarlarda arama kutucuğunu bulmak için;

Windows 7: Başlat’ dan Ara ile devam edin.
Windwos 8: Mause’u sağ tarafa getirin büyüteç simgesine tıklayın.
Windows 10 ve Windows 11: Sağ alt köşedeki başlat simgesinin sağ tarafındaki arama kutucuğuna tıklayın.

WhatsApp Mac yedek nereye alıyor?

Bilgisayarınızda yedeklemelerinizi görmek için Ara butonuna tıkladıktan sonra arama kutucuğu ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup/ komutunu arattığınızda klasöre ulaşabilirsiniz. 

 1. iTunes‘u açıyoruz. 
 2. Menü çubuğundan iTunes>Tercihler sekmesine gidin.
 3. Aygıtlar‘ı tıklıyoruz. 
 4. Açmak istediğiniz yedeklenin üzerine gelerek Kontrol tuşuna basarak Finder’de gösteri seçiyoruz. 
iphone alınan yedek nereye kayıt oluyor
Mac yedek nerede yer alıyor

iTunes yedeklerin yedeğini alma

iTunes üzerinden yedeklenen dosyalarınızın sorunsuz bir şekilde çalışmasını istiyorsanız öncelikle aşağıdaki bilgileri detaylı bir şekilde okumanızı öneririz.

 1. Bilgisayarınız üzerinden yaptığınız yedeklemeler iTunes’in belirlemiş olduğu bir klasöre yedeklemeleri yapar. Bu Windows ve Macintosh işletim sistemlerine göre farklılık gösterebilir. Yedeklemeyi yaptıktan sonra yedeğinizin zarar görmemesi için ağ veya farklı bir belleğe taşımanızı önermiyoruz. 
 2. Yedekleme yaptığınız bir dosyayı tekrar yüklemek için aynı klasöre geri taşımanız gerekir, çünkü taşımadan dosya geri yüklenmez. Yani kopyaladığınız bir dosyanızı geri yükleme yapmak için geri aynı klasörün içerisine taşımalısınız.
 3. Her zaman yedekleri birden fazla cihazda tutmanızı öneririz.

Çoklu telefon kullanıcılarında verilerin birbirine karıştırılması her dönem karşılaşılmakta. Örnek iPhone 8 yedeğini yanlışlıkla iPhone 11 telefona aktarılması mümkün.

Yedek alımı sırasında bağlantı hatası alınması

Veri transferi sırasında oluşan bağlantı hatalarında uygulayacağınız adımlar genel olarak basittir. Tabi olanak meselesidir. Yanınızda başka kablo ve bilgisayar varsa kesinlikle bunlarla deneyin.

Zaman zaman kullanılan kablonun orjinal olmaması sebebi ile işlemler devam edilmemekte sorunu yaşanmakta. Orjinal aksesuar kullanmadığınızda kesinlikle yeni modellerde aksesuar uyarısı gelme olasılığı yüksek.

Bilgisayarlarda oluşan problemlerde ise, USB portları, driver kontrolü ve koruma programlarının kontrolleri yapılmakta. Sonrasında duruma göre yazılımdan kaynaklı sıkıntılarda sistem geri yüklemeden yararlanmanızı öneriyoruz.

iCloud alınan yedek kaç gün saklanır adlı haberimize de göz atmanızı istiyoruz.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir