iPhone kamera çalışmıyor soğutması gerekiyor

Andronova
Andronova
4 Minimum Okuma
iPhone kullanmadan önce soğuması gerekiyor

iPhone kamera çalışmıyor şu aralar flaşı kullanabilmeniz için iPhone soğuması gerekiyor şeklinde uyarı metni ile sorunu yazanlardan görüyoruz. Esasında bu uyarı metnin benzerleri ile de karşılaştık. Örnek kullanılmadan önce soğuması gerekiyor yazısı ile de karşılaşılıyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iPhone soğutması gerekiyor, kamerayı kullanırken veya ciddi herhangi bir uygulamayı kullanırken karşımıza çıkan uyarı metnidir. iOS 16 ile daha kapsamlı hale geldi.

Bizde, yaz ayında çocukların telefonla aşırı oyun oynaması sonucu oyun sırasında ve kamera kullanmak istediğimizde karşımıza çıkmıştı. Biz ilk defa böyle bir şeyle karşılaştık ve sanırım şu an kullandığımız iOS sürümünü kullanmıyorduk.

Soğutması gerekiyor iPhone kamera çalışmıyor sorunu

Apple tarafından cihazların ısınmaya bağlı donanım sorunlarına maruz kalınmaması adına önemli bir özelliği kullanıma almıştı. Hatta son güncellemelerinde bu yenilikle alakalı önemli adımlar atılmıştı.

Telefonda aşırı ısınmalara maruz kalınmaması için yapılan bu çalışmada, ısınmanın dolaylı donanım arızalarına meydan vermemesi için önlem amaçlı kısa bir süre cihazın kullanılması engelleniyor. Ayriyeten caydırma gibi bir etkisi de bulunuyor. Hem de kullanıcıları bilinçlendirme amacı da bir özelliği var.

iPhone soğutması gerekiyor nasıl çözülür

Önerilerimiz normal kullanımları kapsamakta. Zaten aşırı ısınmaya oyun veya donanımı aşırı zorlayacak bir uygulama ile yapılan şeyler için beklemekten başka bir öneri olmaz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Normal yollarla anlık oluşan ve uyarının kalmadığı durumlarda yapılacak işlemler şöyle:

  • Telefonun kapatılması mümkünse bir süre güç butonuna basılı tutup kapatma seçeneğini bekleyin.
  • Pil şarjında kullandığınız adaptör ve kabloların orjinal olduğundan emin olun. Yan sanayi kullanımlarında hem pil ömrü etkileniyor hem ısınmalar yaşanıyor.
  • iPhone’ da çalışan arka plandakilerin kontrol edilmesi şart. Sürekli bir şeylerin aşırı donanım tüketmesine bağlı olarak sorunlar yaşanma olasılığı var.
  • Yaz aylarında sıcak alanlarda cihazlarınızı güneşe ve sıcağa maruz bırakmayın.
  • Kullanılan uygulamaların incelenmesi önerilir.
  • Cihazın ayarlarını sıfırlayın.

iPhone soğutması gerekiyor sorunu daha çok uzun süreli oyun oynamalarında ortaya çıkıyor. Yine de yukarıdakilere dikkat etmenizi önermekteyiz.

iPhone kamera calismiyor 2
iPhone kamera çalışmıyor soğutması gerekiyor

iPhone kamera çalışmıyor sorununa yönelik ayarları sıfırlama

Bu işlem, daha çok yazılımda görülen aksaklıklarda veya takılmalarda uygulanır.

  • Genel bölümüne telefondan girip en alta yer alan “iPhone’ u aktar veya sıfırla” seçeneğine dokunun.
  • Sıfırla ve oradan da “Tüm ayarları sıfırla” seçeneğine dokunarak gerekli onayı verin.
  • Eğer bu da işe yaramazsa, bir gün sonra “Tüm içerikleri ve ayaları sil” yapın.
iPhone kamera calismiyor 2
iPhone’ un kullanmadan önce soğuması gerekiyor
iPhone kamera calismiyor 3
iPhone kamera soğutması gerekiyor

Resimli anlatıma dikkat edin! Tüm ayarlarla, tüm içerikler seçeneği bir değil. Son görseldeki, daha çok cihazı aldığınız ilk şekildeki ayarlarına çevirmek için kullanılır. İlgili seçeneklerde sonradan değişiklik yaptıysanız, ilk haline döndürür.

Aşırı ısınmaların olası yol açtığı sorunlar

Yukarıya baktığınızda bu başlığa yönelik bilgiler yer alıyor. Teknolojik ürünlerin bir kısmında ısınmalara bağlı performans düşüşleri görünmekte. Bir çoğumuz mobil cihazlarımızı uzun süre kapatmadan kullanırız. Örnek telefonun şarjı bitmeden sürekli kullananların cihazlarında yavaşlama gözükür. Artı bazen işletim sisteminin çalışmasında da problemler gözlenir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Elektronik cihazların uzun saatlerce çalıştırılması önerilmemekte. Zorunlu kullanımlarda ise, kesinlikle ısınmanın önüne geçilmesi adına iyi bir soğutma sistemi gerekiyor. Sürekli açık olması gerekmeyen cihazların arada bir fişinin çıkarılması önerilir.

iPhone kamera çalışmıyor genel problemleri

Baya bir zaman önce bir telefonumuzda kameraların birinde sorun vardır. Ya ön ya arka kameranın çalışmadığını hatırlıyorum. Karşılaştığımız kamera arızalarında bir tanesi hariç genele donanım arızası ile sonuçlanırdı. Kamera değişimi yapılan cihazlarımızda oldu. Kamerayı açtığımızda siyah ekranla karşılaşırdık. İlk anlarda sistemden kaynaklıdır diyerek telefonu yeniden başlattığımızda çözüleceğini düşünürdük. Tabi öyle olanlarda vardı. Ama arızalanan ve yaptırdığımız telefonların ikisinin kamerası değişmişti.

iPhone kamera sorununda ilk yapılacaklar

Açıkta olan tüm uygulamaların kapatılması gerekiyor. Denedikten sonra yeniden cihazı başlatın. Duruma göre yardımcı kamera uygulamalarından telefonunuzu bir deneyin. Daha ileri gedecekler içinde fabrika ayarına döndürme olacak. Sonra iTunes ile sıfırdan sistem kurulumunu denersiniz.

Unutmadan en son kamera çalışırken kurduğunuz uygulamaların kaldırılıp ondan sonrada bir deneme yapılmalı.

iPhone kamera çalışmıyor soğutması gerekiyor hatası için önerdiklerimiz genel bir haber niteliği taşımaktadır. Teknik destek yardımında ilk öneri yetkili servislerdir.

Benzeri içeriklerden biri iPhone açılmıyor elmada kalıyor haberini de incelemeniz önerilir.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak