iPhone modellerinde yaşanan ısınma sorunu

Andronova
Andronova
3 Minimum Okuma

iPhone modellerinde yaşanan ısınma sorunu dönem dönem karşımıza çıkıyor. Bir ara güncellemeye bağlı ısınma sorunu ile karşılaşılıyordu.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Batarya ısınma sorunu çıkış sebebine göre çözüm önerilerimiz değişmektedir; iPhone telefonunuz herhangi bir işlem yapmadığınız halde kendiliğinden ısınıyorsa, bu durumda yaptığınız en son işlemin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Daha önce batarya ısınma sorunu bulunmuyor ama yaptığınız iOS güncellemesinden sonra ortaya çıktı ise, yapmanız gereken telefonunuzu daha önceki sürüme geri alıp tekrar denemenizdir. Eğer bu işlem sonucunda da halen ısınmaya devam ediyorsa, en iyi tahmin bataryanızda donanımsal bir sorun bulunmaktadır. Uzman desteği almanızı öneririz.

iPhone modellerinde yaşanan ısınma sorunu
iPhone modellerinde yaşanan ısınma sorunu

iPhone ısınma sorunu

Yukarıdaki gibi telefonunuz durduğu yerde sorun çıkarmamış ise, siz kullanırken örneğin film izlerken, internette gezinirken böyle bir batarya ısınma sorunu ortaya çıkarsa yine kontrol etmeniz gereken bir kaç yer bulunmaktadır. Bunlardan ilki yukarıda olduğu gibi güncelleme aldıktan sonra yaşandı ise eski sürüme geri dönme imkanı varsa deneyin. Sürüm düşürme bir süreye kadar izin veriliyordu.

Yine de batarya ısınma sorunu yaşıyorsanız iPhone telefonunuzda kullandığınız uygulamayı değiştiriniz. Örnek olarak internette gezinmek için Chrome kullanıyorsanız bunun yerine safari kullanarak deneyelim. Bu işlemler sonucunda halen batarya ısınması devam ediyorsa, pil sağlığını kontrol eden yardımcı araçlardan yararlanın. Duruma göre teknik servise başvurun.

Apple’ ın yayınladığı bazı iOS sürümleri acaba bazı modellerde uyumsuzluk yapıyor mu? iPhone aşırı ısınma sorunuyla karşılaşıldığında ne yapılmalı kısa bir bilgi verelim.

Akıllı telefonların teknik olarak sorunları, belirli bir listeye alındığında en ortak problemlerden bir tanesi de ısınma sorunudur. Genel olarak Android telefonlarda daha sık görülen ısınma sorunu, artık iOS altyapılı iPhone’larda da görülmeye başlandı. Herhangi bir işlem sırasında meydana gelecek yüksek sıcaklık, telefonun donanımsal ve yazılımsal olarak zarar görmesine sebep olur. Bu yüzden yeri geldiğinde en hızlı şekilde soğutma yöntemlerinin bilinmesi gerekecektir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iPhone ısınma sorununda yapılacaklar

Yaz aylarında daha çok görülecek ısınma problemlerinde, iOS kullanıcılarının genel olarak yapmaları gereken bazı temel davranışlar vardır. Öncelikle telefonun kapatılması ve yaklaşık olarak 15 dakika kadar beklenmesi gerekir. iPhone tekrar açıldığında ise tüm uygulamalar kapatılarak 10 dakika daha beklemek doğru bir çözümdür. Isınma problemi devam ediyorsa, iPhone cihazlarının güneş görmeyen serin yerlere konması gerekir.

iPhone ısınma sorunu aşırı oluyor mu?
iPhone ısınma sorunu

Uygulamalardan kaynaklı ısınmalarda yapılması gerekenler: iPhone kullanıcılarının ısınma problemleri incelendiğinde, bazı durumlarda açık olan uygulamaların ısınmaya sebep olduğu tespit edilmiştir. Bluetooth ve haritalar için gereken konum servisleri gibi uygulamaların aşırı ısınma zamanlarında kapatılması gerekir. Kameranın bir süre kullanılmaması, aynı zamanda ısınma probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. El feneri kullanmanın, telefon ısısını arttırdığı göz önünde bulundurulmalıdır. Son olarak da hangi model telefon olursa olsun; akıllı telefonların en çok ısınmasına sebep olan oyun uygulamalarının, ısınma sonrasında anında kapatılması ve en az bir saat süreyle tekrar kullanılmaması gerekmektedir.

İnternet kullanımlarında hemen hemen tüm iPhone telefonlarda az veya çok ısınma görülür. Nadir aşırı ısınma görülmekte. Bazen bu ısınma şarjda görülebiliyor. Nedeni yan sanayi kablo ve şarj cihazları.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak