iPhone portre modu nedir

Andronova
2 Minimum Okuma

Apple' dan yeni bazı modellerine getirdiği fotoğraf çekimlerinde farklı bir bakış açısını oluşturduğu portre mod adını verdiği yeniliğin hakkında kısaca bilgi ve portre mod hangi cihazlarda var?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iPhone portre modu ne demek ne işe yarar? iPhone’un 7 Plus cihazıyla getirdiği yeni bir özellik olan portre modu kamera için kullanılacak bir özelliğe verilen isimdir. Portre modu fotoğrafları olduğundan daha net ve profesyonel olarak çekebilmek amacı ile kullanılıyor. Fotoğrafın çekileceği mekanda ön kısımda duran kişiyi ya da cismi daha net bir hale getirerek profesyonel kamera ile çekilmiş bir görünüm sağlıyor. Portre modu ile kişi aynı zamanda selfie de yapabiliyor. Ancak ön kamera ve arka kameranın görüntü kalitesi aynı olmayacağından farklılık gösterebiliyor. Fakat normal bir çekimle yapılan selfie ile portre selfie arasında mutlaka fark oluyor.

iPhone’lar da portre modu nasıl kullanılır?

Bu özellik kamera kısmının alt sekmelerin de bulunan bir özelliktir ve otomatik değildir. Portre modu kullanarak fotoğraf çekmek isteyen kullanıcıların kamera sekmesine girerek altta yana doğru kaydırılan özelliklerden portre modunu seçmesi gerekir.

iPhone portre modu nedir

Işık ekleme ve düzenleme: Portre modu için geliştirilmiş diğer bir özellik ise fotoğrafın ışığıyla düzenleme yapmaktır. Ancak bu ışık ayarı özelliği sadece iPhone 8 ve X modellerinde geçerli olan bir özelliktir. Işık ayarı ile düzenleme yapmak isteyen kullanıcılar ilk olarak istedikleri herhangi bir fotoğrafı seçer. Ardından sağ altta bulunan düzenle kısmına girerek, ışık ayarı alanına giriş yaparak. Burada kişinin karşısına çeşitli ışık özellikleri çıkacaktır. Herhangi bir tanesi seçilip bitti dendiğinde fotoğraf kaydedilmiş olur.

Bu mod ile alan derinlik efekti oluşturmak için Apple‘ ın bazı cihazlarıyla çift kamera kullanılarak odaklanan neslenin netliği korunurken arka planda hoş şekilde flu yani net olmayan bulaniksı bir görüntü efektine denir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Portre modu destekleyen telefonlar: iPhone 7 Plus, iPhone X ve iPhone 8 Plus. Aynı zamanda X ile “TrueDepth kamera” özelliğinde portre modu açıkken selfie çekilebilir.

Portre modu efekti kaldırmak için portre modda çekilmiş fotoğrafı seçiniz. “Düzenle” dokunuyoruz. Ekranda üst taraftaki portre dokunun. Eğer tekrar efekt eklemek istiyorsanız aynı işlemi yapınız.

iPhone’lar da portre modu nasıl kullanılır?


Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2018, 22:06

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir