iPhone şarj etme beklemede ne demek ?

Andronova
By Andronova
4 Minimum Okuma

iPhone şarj etme beklemede, iOS 16 ile karşımıza çıkan bu uyarı sanırız pil sağlığını riske atmamak adına çıkarılan bir yenilik. Bu sürümü kullanan tüm modellerde böyle bir uyarı metni zaman zaman çıkacaktır. Özellikle yaz aylarında daha sık olacaktır. Tabi saatlerce oyun oynayanlarda kesin çıkar.

Sponsorlu reklam

Şarj etme beklemede hatası çıkarken açıklama alanında yer alan bilgi şöyle; ‘şarj etme iPhone’ unuz normal bir sıcaklığa döndüğünde sürdürülür‘.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iOS 16 güncellemesinden sonra iPhone şarj etmek beklemede şeklinde bir uyarı ekrana geliyor. Bu daha çok bu sürümü destekleyen modellerde görülmekte. Bizde sanırız bir kez bunla farklı bir şeyde karşılaştık. Kullandığımız telefon iPhone 11 pro max ve aşırı ısınma sebebi ile geçici bir koruma ekranı karşımıza çıktı.

Sponsorlu reklam

iPhone şarj etme beklemede neden çıkıyor ?

Telefonu aşırı ısıya maruz bırakan kullanıcıların başına gelmekte. Özellikle yaz aylarında uzun soluklu oyun oynayanlarda daha sık yaşanmakta. Olası böyle bir şeye maruz kalma sebepleri şöyle;

  • Aşırı sıcak havalarda telefonun güneş alan bir yerde çok fazla kalması
  • Oyun, film ve telefonu zorlayacak herhangi bir uygulamanın kullanılması
  • Telefonu koyduğunuz yerin sıcak olması veya dar alanlarda yaz aylarında tutmak. Örnek kot pantolonda saatlerde kalması
  • Sıkıntılı bir şeyle şarj edilmesi. Düşük veya yüksek voltajlı adaptör ve herhangi bir aracı cihazla şarj etmeye zorlamak.
iPhone sarj etme beklemede
iPhone şarj etme beklemede ne demek ?

İngilizce dil seçeneğine sahip olan cihazlarda “Charging on hold” yazısı ekrana geliyor. Belki Türkiye cihazlarında da bu metin çıkar.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iPhone şarj etme beklemede için çözüm ne olur ?

Telefonunuz normal bir sıcaklığa ulaştığında şarj etmeye devam edecek. Sadece kısa bir süreliğine telefonu kullanmamaya dikkat edin. Tabi arka planı kontrol etmekte fayda olacak. Gereksiz çalışanların durdurulması daha sağlıklı olacaktır. Örnek Google Maps arka alanda çalışıyorsa ciddi vir pil tüketimi yapar.

Söylentilere göre 32-35 derede bir sıcaklığı ulaştığı takdirde böyle bir sorunla karşılaşılıyor.

iPhone’ u soğutma yöntemi ile uyarıyı kaldırma

Bir süre telefonun kullanılmaması gerekiyor. Ekranı kapalı bir şekilde bekletin. Acil ihtiyaç yoksa güç butonundan telefonunuzu kapatın. Yok ulaşılmanız gerekiyor ise, serin bir yerde cihazı tutun. Güneş görmeyen bir mermerin üstünde tutmanızda yararlı olacak. İmkan varsa klima olan bir yerde de tutulması yeterlidir. Sıvı temasına uğramayacağı bir yerde cihazı tutunuz.

Kısıtlı olarak kullanım yapma

Arka plana bir göz atarak geçici olarak sizin için neler önemli ise bunların çalışmasına izin verin. Diğerlerini durdurun. Bunun için “genel” başlığında bulunan “Arka planda uygulama yenile” alanına girerek gerekli ayarlamaları yapın. Bu normal kullanımlarınız içinde önerilmekte. Kısaca iPhone şarj etme beklemede geçici bir durumdur ama normal kullanımlarınızda da kullanıma giderseniz dediğimizi anlayacaksınız.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kablo ve şarj adaptörünü kontrol edin

Orjinal olmayan kablo ve şarj adaptörlerinde zamanla problem yaşanır. Hem normalden daha fazla ısınmaya neden olurken hem de pil ömrüne zarar verir. Bazen de pil şişme sorununa maruz kalırsınız.

Şarj cihazım orjinal diyenlerin yine de cihazlarını test etmeleri adına başka kablo ve cihazla denemeleri önerilir.

iPhone şarj etme beklemede iPhone 12, pro, max, iPhone 13, pro ve iPhone 14 modellerinde yoğun kullanımlarda karşınıza çıkacak. Hepsinin ortak uyarı bilgisi ‘şarj etme iPhone’ unuz normal bir sıcaklığa döndüğünde sürdürülür‘ şeklinde olacaktır.

Önemli başka bir konumuzu daha okumanızı öneririz. iPhone şarj oluyor ama dolmuyor sorunu yararlı içeriklerimizden biri.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak