iPhone şifresi nasıl kırılır

Andronova

Apple' ın iPhone telefonda ID kimliği yani Apple şifresi ve iCloud şifresini kırmak için program veya cihaz var mı sorusu uzun yıllardır araştırılmakta. İşte cevabı…

İki yıl önce 2016 yılında, Amerika Federal Soruşturma Bürosu FBI, Apple ürünü olan iPhone 5c kilidini kırmak için yaptığı çalışmayı kamuoyuna taşıdı. İnsanlar genellikle kullandıkları akıllı telefonlarına koydukları kilitlerin kendi özel verilerini koruduğunu, başkalarının erişimini engellediğini kısacası, güvenli olduğunu bilmesine rağmen, devletin bazı üst düzey kurumları bunun kolaylıkla aşılabilecek bir sorun olduğunu düşünüyor, bu şifrelerin kırılamayacağını bilmiyordu.

ABD polisi ve şifreli iPhone’lar? Dünyada insanların neredeyse en çok kullandığı telefon olan iPhone şiflerinin üstesinden gelmeye çalışmak, her gün onlarca yeniliğiyle karşımıza çıkan durdurulamaz teknolojinin açığını bulmak adeta teknolojinin üstesinden gelmek anlamına geliyordu. Bunu yapmaya yeltenen Amerikalı polislerde, kendilerine bir şifre çözücü kiralamak yerine, dudak uçuklatıcı seviyede paralar harcayarak herkesin kişisel bilgilerini satan korsanlardan yardım almaya çalışıyor.

İsmi GrayKey olan iphone şifrelerini kırmaya yarayan bu alet, Apple’ın en son ürettiği telefon olan iPhone X şifrelerini bile kırmayı başardığı düşünülüyor. Kullanımı çok basit bir cihaz olduğu için ve polislerin de işini çok kolaylaştırdığı için polisler bu cihaz için sıraya girmiş durumda.

Motherboard, Amerika’daki polislerin ve federal kurumların iPhone şifrelerini kırmak için bu cihazdan ne kadar satın aldığını araştırmaya başladı. Motherboard’ın elde ettiği sonuçlara göre, Maryland Eyalet Polisi ve Indiana Eyalet Polisi de dahil, Amerika’daki birçok polis teşkilatı bu cihazdan yardım alıyor.

iPhone şifresi nasıl kırılır

iPhone şifre kırma

Şifremi unuttum ya da parolamı sıfırlamak istiyorum şifre kırmak için ne yapılmalı işte öneriler!

  • Telefonu satın alırken verilen fatura ile kolayca şifre sıfırlama işlemlerini yapabilirsiniz. Bunun için iPhone müşteri hizmetleri aranarak yardım alınabilir.
  • Diğer bir yöntemde faturası olmayanlar için sahte fatura düzenleme işlemi ve bu yöntem riskli olmasına rağmen ara ara yapıyorlar. 
  • Bu yasal bir suç olmasına rağmen yapan telefoncu da yaptıran telefon sahibi de bunu göze alabiliyor.
  • Bazende Apple resmi sitesinden şifre sıfırlama yöntemi ile bazen hatırlanan bir soruyla soun çözülebiliyor. Bunun dışında aşağıdaki haberin devamını okuyunuz. 

iPhone şifre kırma

GrayKey çeşitleri

Polisler için bulunmaz nimet özelliği taşıyan GrayKey cihazı mart ayından beri satılıyor. Cihazın 2 farklı çeşidi bulunuyor: Herkesin kullanabilmesi için daha ucuz olan model 15,000 dolar, ancak internet bağlantısı gerektiriyor ve yaklaşık olarak 300 tane kilidi çözmeyi başarabiliyor. 30,000 dolarlık olan çeşidi ise siz ne kadar isterseniz o kadar iPhone şifresini kırabiliyor.


Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2019, 01:38

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir