iPhone telefonları iCloud' a yedekleme

Andronova
Andronova
4 Minimum Okuma

iPhone' un yedeğini iCloud adında bir hizmetle almaya çalışanlardan biriyseniz şimdiden Allah sabır versin. Çoğunlukla sıkıntılı bir hizmet diyebiliriz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iPhone cihazlarda yedekleme çoğunlukla bir sorundur. Alırken sıkıntı çıkarır ve sık sık yer sorunu oluşur. Verdikleri alanın yetersizliği nedeniyle ücretli paketlere yönelenler olabiliyor. Bazıları ise bigisayarına iTunes kullanarak işlem yapmakta. Hatta birde maneul olarak footoğra gibi medya dosyalarını almakta.

Otomatik yapılan işlemlerin bazılarında aktarım hatası çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda alternatik programlar ile işlem yapılması önerilir. Örnek “EaseUS’ un MobiMover” yazılımıyla işlemleri denemenizi öneriyoruz.

Programın çalışma mantığı gayet basit. Öncelikle;

 • Cihazı kablo ile bilgisayara bağlayıp Yazılımı çalıştırıyoruz
 • Gerekli erişim izinlerini veriyoruz
 • Alınacak yedek belirleniyor İsteyen rehberi ayrı, resimleri ve videoları ayrı alabilir.
 • Bunun için bir seçenek var ve işaretli hangileri varsa bunları almaya başlıyorsunuz.

Güncel iOS’ dan yedekleme için;

 • iPhone’ un ayarlarına geçin
 • İlk seçenek adınızla başlayan bölümü açın
 • iCloud kısmına dokunun
 • iCloud yedekleme seçeneğine girin ve açın
 • Sonra iCloud Drive açın

iCloud yedek nasıl alınır ?

iCloud yedekleme ile Fotoğraflarınız, videolarınız, mesajlarınız uygulama içerikleriniz gibi birçok dosyalarınızı iCloud üzerinden yedeklemeniz mümkün. iCloud alanınız dolduktan sonra otomatik olarak yedekleme durur. Yedeklemenin devam etmesi için ek alan satın almanız gerekebilir. i

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Cloud ücretsiz yedekleme için her kullanıcıya maksimum 5 GB alan vermektedir. 5 GB alan dolduktan sonra yedekleme yapılmaz. iCloud üzerinden mesaj gönderemez veya alamazsınız. Saklama alanınızı ilerleyen zamanlara yöneterek eski fotoğraflarınızı veya videolarınızı silerek yeni alan açabilirsiniz. Veya iCloud’da yer alan yedeklerinizi harici bir belleğe alarak ta iCloud yedekleme alanında yer açarak yeni yedeklemeler yapabilirsiniz. iCloud üzerinden yedekleme yapmak için öncelikle iCloud sekmesine giriş yapıyoruz.

iPhone telefonları iCloud' a yedekleme

iCloud Drive sekmesine giriş yapıyoruz.  iCloud Drive butonunu aktif hale getiriyoruz.

 iCloud yedek nasıl alınır

iCloud otomatik yedekleme için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. İşlem sırasında bir sıkıntıyla karşılaşırsanız uyarı ile bize dönüş yapın.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

 iCloud Manual işlem için;

Ayarlarını açın ve sırasıyla iCloud yedeklemeyi etkinleştirin. iCloud> Yedekleme> Şimdi yedekle butonuna dokunuyoruz.

iCloud saklama alanını ayarlamak için ise;

iCloud’ u açıyoruz ve gireceğiniz yerler “Saklama alanı” > “Alanı yönet” sekmesine dokunuyoruz. 

​Akıllı telefonların kamera özelliğini gelişmesiyle birlikte artık fotoğraf makinaları tarihe karıştı. Profesyonel kullanımların dışında artık herkes telefonlarının kamerasını kullanmaktadır. Fakat bu çekilen resimlerin başına bir iş gelmesi telefonlarda mümkündür. Bundan dolayı resimlerinizin başına olumsuz bir durum gelmeden yedeklemesini yapmalısınız. Bu haberimizde iPhone telefon modellerinde resim yedeklemenin nasıl yapılacağını sizlerle paylaşacağız.

iPhone ile çekmiş olduğumuz resimleri nasıl yedekleyebileceğinizi bu haberimizde yayınlayacağız. Birkaç farklı şekilde bu resimleri yedekleyebilirsiniz. Haberimizin hemen altında yer alan ilişkili haberler kısmında yedekleme ile ilgili detaylı konulara ulaşabilirsiniz.

iPhone telefonlarda resim yedekleme

iPhone telefonunuz ile çekmiş olduğunuz resimleri yedeklediğiniz de, telefonunuz kaybolsa da sistem çökse de resimleriniz güvende olacaktır.  Ayrıca bu yedekleme sisteminin sizlere diğer bir faydası ise hafızanızın boşalmasını sağlayacaktır. Çünkü çekilen resimler telefon hafızasında çok fazla yer kaplamaktadır. Buda telefonunuzun çalışma performansını olumsuz olarak etkilemektedir.

 iPhone telefon modellerinde resim yedeklemenin bir kaç farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bazıları otomatik yedekleme yaparken bazıları da manuel olarak sizlerin tarafından yapılmaktadır. Bu sistemlerin hangisinin kullanışlı olduğuna kendiniz kullandıkça karar verebilirsiniz. 

Telefonunuzdaki resimleri yedeklemek için iki ayrı depo kullanabilirsiniz. Bunlardan birincisi kullanmış olduğunuz bilgisayarınızın harddiski diğeri ise cloud dediğimiz bulut depolama üniteleridir. Bu iki depolama işlemininde farklı uygulamaları bulunmaktadır. Bu makalemizde her iki depolamada da kullanılan uygulamaları sizlerle paylaşacağız. İlk olarak PC’nize yedekleme yapan uygulamaları sizlerle paylaşalım…

Bilgisayar harddiskine depolama için;

 • Bu bölümde en çok kullanılan uygulama Apple firmasının üretmiş olduğu iTunes uygulamasıdır.  iPhone telefonunuzu iTunes uygulaması ile senkronize ettiğiniz de fotoğraflarınız bilgisayarınıza yedeklenecektir. 
 • Diğer bir sistem ise AirDrop’tur. Eğer Mac bir bilgisayar kullanıyorsanız AirDrop işlevini kullanarak iPhone’daki resimlerinizi bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. Bu sistemin çalışabilmesi için her iki cihazda da hem kablosuz ağınızın hemde Bluetooth özelliğinin açık olaması gerekmektedir.
 • Son uygulamamız ise PhotoSync Uygulamasıdır.  Bu uygulamayı hem telefonunuza hemde bilgisayarınıza kurduğunuzda resimlerinizin yedeğini alabilirsiniz. Yalnız PC versiyonu ücretsiz olan uygulamanın mobil versiyonu AppStorede ücretli satılmaktadır.

Cloud yedekleme için;

 • İlk olarak yine Apple firması tarafından geliştirilen yedekleme ünitesi iCloud sistemini kullanabilirsiniz. Bu uygulama iPhone modellerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Ücretsiz olarak belirli bir alana kadar müsade eden uygulama ücret yatırdığınızda bu alanı sizler için artırmaktadır.
 • Bulut yedekleme  yönteminin kullanıldığı diğer araç ise Dropbox’dur. Bu sistem sizlere 2GB depolama alanı vermektedir. Dropbox uygulamasında 1TB yer alabilmek için 9.99 ABD doları ödemeniz gerekmektedir. Bu uygulamayı telefonunuza kurduğunuzda resimlerinizi yedeklemeye başlayabilirsiniz.
 • Son olarak Google Drive sistemini kullanabilirsiniz. 


Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 19:56

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak