iPhone Telefonu Sabaha Kadar Şarjda Bırakmak Zararlı mı?

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Telefonu sabaha kadar şarjda bırakmak zararlı mı? Eskiden çok sık bu soruyla karşılaşırdık ve bir çoğumuz telefonu şarjda bırakıp yatardı. Şimdilerde teknoloji ilerledikçe ve umursamazlıkta arttıkça, bu kaygılarda azalmaya başladı.

Ad imageAd image

Mobil cihazınızı veya akıllı telefonunuzu sabaha kadar şarja takılı bırakmak ne derece doğru? Yazımızda amacımız yanlış bilinen şeylere açıklık getirmektir. Telefonu şarjda takılı bırakmanın doğru mu yanlış mı olduğunun cevabını içeriğimizde bulacaksınız.

Çoğu cihaz kullanıcısının gün içerisinde sık sık mobil cihazlarını şarja takıp çıkarır. Lakin, bir çoğunun bilmediği bazı bedeller vardır. Pil şarj ömrü için belli bir adet sayıya kadar şarj imkanı vardır. Buradaki bilgilerde azda olsa yanılma payı vardır.

Telefonu Sabaha Kadar Şarjda Bırakmak Zararlı Verir mi?

Telefonunuzu sabaha kadar şarjda bırakmanın zararlı olup olmadığı, birçok kullanıcının aklındaki sorulardan biri. Bu soruya şöyle cevap vermek istiyoruz:

 1. Aşırı Şarjdan Kaçının: Telefonlar genellikle tam şarj olduktan sonra fişi çekmek idealdir. Ancak, modern akıllı telefonlar genellikle aşırı şarjı algılayarak otomatik olarak enerji alımını durdurur. Bu, pili korumak için önemlidir.
 2. Sabit bir Süre Şarjda Tutmayın: Telefonunuzu şarja takmak için sabit bir süre belirlemek yerine, akıllı şarj cihazları kullanarak tamamen şarj olmasına izin vermek daha iyidir. Bu, aşırı şarjdan kaçınmanıza yardımcı olur.
 3. Sabit Sıcaklıkta Tutun: Telefonunuzu aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda şarj etmekten kaçının. Yüksek sıcaklıklar pil performansını olumsuz etkileyebilir.
 4. Düzenli Aralıklarla Şarj Edin: Telefonunuzu düzenli aralıklarla şarj etmek, pil ömrünü uzatabilir. Tamamen şarj etmek yerine, pilin %20 ila %80 arasında tutulması önerilir.
 5. Ekran Parlaklığını Düşürün: Telefonunuzu şarj ederken ekran parlaklığını düşürmek, pil ömrünü uzatabilir ve daha az enerji tüketir.
 6. Orijinal Şarj Aletini Kullanın: Telefonunuzla birlikte verilen orijinal şarj aletini kullanmak, pilinizi en iyi şekilde korur. Kalitesiz veya uyumsuz şarj aletleri pil performansını olumsuz etkileyebilir.

Telefonu Sürekli Takıp Çıkarmak Pil Ömrünü Kısaltıyor mu?

Evet. Her bir pil’ in belli oranda şarj etme limiti vardır. Kısaca takıp çıkarmalar pil’ in ömrünü kısaltıyor. Bunun dışında cihazın gereksiz ısınmasına sebepte olmakta.

Ad imageAd image

Her pil’ in kaç defa şarj edildiğini yardımcı araçlarla sorgulanabiliyor. Batarya şarj sorgulama programı adı altında bu paylaşımlara ulaşacaksınız.

Telefonu Sabaha Kadar Şarjda Bırakmak

Gelelim akşamdan sabaha kadar telefonu şarja bırakınca telefon bozulur mu sorusuna. Eskiden hem telefon hem bataryaya ciddi zararlar veren bir durumdu. Ancak, yeni nesil pil teknolojisi ile artık batarya dolduğunda voltaj kesiliyor. Bazıları abartıyor, pil bozulacağı şeklinde söylemler içerisinde oluyorlar. Yine de uzun süre telefonu şarjda tutmak risklidir. Belli şarj cihazınızda veya kablonuzda soru çıkar ve prize takılı kalmasından dolayı zarar verecek.

Aklımıza gelen olası zararlar şöyle:

 • Kullanılan şarj aletinin kalitesiz olmasından dolayı sorun çıkarması. (Aşırı ısınma ve donanım arızalarına sebep olma)
 • Kalitesiz kablo ile uzun süre şarjda tutulması. Bu da, yukarıdaki durumla aynıdır.
 • Yüksek voltaj gelmesi. Binada veya evde yüksel voltaja neden olacak bir durumda prize takılı cihazlar etkilenme olasılığı var.
 • Prize takılı mobil cihaz fiziki bir durumla karşılaşması. Sıvı teması gibi durumlar.
 • Pil’ in zamanla şişmesine neden olma olasılığı. Bu eski bir çok modelde hala yaşanmakta.
 • Yaz aylarında aşırı sıcakların oluşturduğu ısınma sorunu ya şarj cihazına ya telefona zarar verme olasılığı var.

Hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama çok fazla şarjda takılı kalan bir cihazı ellediğinizde aşırı ısınma göründüğünü. Bu genelde kalitesiz şarj aleti kullanılmasından ve hava şartlarına bağlı olan bir durumdur.

telefonu sabaha kadar sarjda birakmak 2
iPhone telefonu sabaha kadar şarjda bırakmak zararlı mı?

Telefonu Şarjda Bırakmak Bataryaya Zarar Verir mi?

Bu soruyu aslında nikel dediğimiz bataryalar için geçerlidir. 2000′ li yıllarda kullanıma sunulan ve günümüzde devam eden lityum iyon batarya teknolojisinden sonra, artık bir çok mobil cihaz üreticisi nikel bataryaları kullanmamaya başladı. https://www.andronova.net

Genelde lityum bataryalarda uzun süreli şarjda herhangi bir sorun yaşanmamakta. Tabi kullanılan şarj aletine de bağlı bir durum. Yine de günümüzde kullanılan bataryalar dolduğu anda itibaren şarj etmeyi durdurmakta.

Lityum Bataryalarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bu tip bataryalarda dikkate alınması gereken asıl sorun bataryaların ısıya duyarlı olması. Çünkü bu tarz bataryalar, şarj esnasında belli bir sıcaklığa sebep olabiliyor. Ancak bu sıkıntı, yeni çıkan akıllı cihazlarda bulunan bataryanın tam şarj işlemi bittikten sonra, bataryanın gücünün kesilmesi ile tamamen çözüme kavuşturulmuş oldu.

telefonu sabaha kadar sarjda birakmak 4
iPhone sabaha kadar şarjda bırakmak zararlı mı?

Aşırı Isınmalara Dikkat

Bu önem arz eden konulardan biridir. Telefonla şarjdayken oyun oynamak veya aşırı sıcak bir havada telefonu şarjda bırakmak zamanla cihaza ve bataryaya zarar verecektir.

Yüksek donanım isteyen oyunların, cihazınızı aşırı ısınmaya sürükleyeceğini belirtelim. telefonun kendiliğinden kapanması, şarj tutmama, pil ömrünü kısaltma ve anakarta zarar verme olasılıkları var. Biz bizzat aşırı ısınmaya bağlı olarak iPhone’ un uyarı vererek cihazın bazı özelliklerini kullanmamızı kısıtladığına şahit olduk. Mesela, kamerayı açmaya çalıştığımızda sorun yaşamıştık. Bununla alakalı, iPhone kamera çalışmıyor soğutması gerekiyor yazımıza bakmanızı öneriyoruz.

Lityum pillerin yaklaşık 0 ile 45 derece arasında şarj olma sıcaklıkları bulunmakta. Bunun yanında hızlı şarj özelliği, 5 ile 45 derece aralığında gerçekleşmekte.

İşletim Sisteminde Görülen Sorunlar

Yukarıdaki durumların direk işletim sistemini etkilediğini belirtelim. Tabiri caizse, cihazınız sapıtıyor diyelim. Bir bakmışsınız, aşırı yavaş çalışıyor veya herhangi bir uygulamayı kullanırken kendiliğinden kapanıyor.

telefonu sabaha kadar sarjda birakmak 3
Telefonu sabaha kadar şarjda bırakmak zararlı mı?

Telefon Ne Kadar Şarjda Kalması Gerekiyor

Bu durum, pil’ in  mAh boyutuna göre değişmekte. Örnek, bir iPhone telefonun şarj olayı 2 saat içerisinde gerçekleşmekte. Hızlı şarjda yaklaşık 1 saat gibi bir sürede bataryayı doldurmakta. Tabi bu durum hem telefonun hem şarj cihazının hızlı şarjı desteklemesi ile gerçekleşir.

Aktardığımız bilgiler genelde herhangi bir Android cihaz içinde geçerlidir.

Not: Bu içeriğimiz, 2018′ de hazırlanmıştı ve yeniden kaleme alma kararı aldık. Telefonu sabaha kadar şarjda bırakmak zararlı mı konumuzun dışında başlıkla benze içeriğimiz, gece telefonu şarjda bırakmak zarar verir mi konusuna da bakmanızı öneririz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe