iPhone ve iPad’ ler Alfanumerik Kod ile Artık Daha Güvenli!!!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple iPhone 5S ile birlikte tanıtılan TouchID ile birlikte bu güne kadar kimsenin aklına gelmeyen telefonlarda ki veri güvenliği bir anda en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi.

Andronova

TouchID nedir diye soracak olanlar varsa kısaca özetleyeyim. TouchID yeni nesil iPhone 5S’ lerde kullanılan ve Home butonunun altına yerleştirilen parmak izi okuyucu bir sensörün vasıtasıyla telefonun ekran kilidini açmamıza yarayan yeni nesil müthiş bir buluş diye tabir edebilirim.

Apple TouchID’ yi tanıttığından beri birçok kullanıcı bu sistemi farklı yöntemler kullanarak alt etmeye çalıştı. Apple TouchID’ nin eksiklerini görebilmek için “el altından” bir yarışma düzenleyerek bu güvenliği aşana para ödülü de koymuştu. 10 Eylül tarihine kadar hiç düşünülmeyen telefon verilerinin kaybolma olasılığı ise birden gündemimize oturmuş oldu.

TouchID gerçekten çok önemli bir gelişme; fakat bazı kullanıcıların telefonlarını 5 kez arka arkaya yanlış okutmaları üzerine telefonlarının 48 saat kapalı kalmasıyla sonuçlanan hatalara maruz kalmaları ile birlikte TouchID içinde tehlike çanları çalmaya başladı.

 sihirli-elma-iphone-5s-5c-ios-7-9

Yeni olan hiçbir şeye insanoğlu olarak çabuk ısınamıyoruz. İlk kullanış farklı bir deneyim sunuyor belki baştan beğenmiyoruz ama sonra tekrar kullanmak istiyoruz. Bence TouchID’ de böyle bir teknoloji. Home tuşuna basar basmaz açılan bir ekran kilidinden tabiî ki bahsetmek mümkün değil. Bir anlık duraksamadan sonra açılan ekran kilidine kusursuz çalışması ile övünen İOS işletim sistemini kullanan iPhone 5S kullanıcılarının alışması biraz zaman alabilir. Sonuçta TouchID’ nin bir okuma süresi ve bunu iletim süresi var. Bu süreler sanki telefonun takılıyor gibi hissedilmesine de sebebiyet verebiliyor. TouchID kullanmak istemeyen kullanıcılar içinde basit şifreleme zaten ilk nesil iPhone’ lardan beri kullanılan bir özellik. Ben iPhone ve iPad kullanıcılarına alfanumerik şifre nasıl oluşturulur bunu anlatmaya çalışacağım. Alfanumerik şifre istediğiniz kadar karakter ve sayıdan oluşan bir şifre oluşturmanıza yarayan gelişmiş bir şifreleme türüdür. İlk önce telefonumuzun “Ayarlar” kısmına giriyoruz, Daha sonra “Genel” sekmesine tıklıyoruz, “Parolayı Kilitleme” seçeneğini tıkladığımızda karşımıza çıkan menüde açık olan “Basit Parola” sekmesini kapatıyoruz ve daha sonra alfanumerik seçeneğimizi gireceğimiz ekran önümüze açılıyor. Dilediğimiz alfanumerik kodu 2 sefer girerek güvenliğimizi en üst seviyeye çıkartmış oluyoruz. Benim gibi yaramaz çocukları olan aileler böyle bir kod oluşturuyorsa 10 kez yanlış tekrardan sonra telefonu kilitle ve veriyi sil seçeneğini kaldırmanızı öneririm. Çünkü çocuklar ortada telefon gördüklerinde mutlaka 10 kereden fazla giriş yapmaya çalışabilirler. 🙂

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.