iPhone ve iPad Safari sekmeler nasıl sabitlenir

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Bugün iOS 16 ile gelecek yenilikleri konular halinde sizlere hazırladık. Bu başlığımızda iPad Safari sekmeler nasıl sabitlenir iPhone dahil genel bir anlatımı paylaşıyoruz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

iOS 16 test çalışmaları devam ediyor. Yeni sürümle beraber gelecek bir çok özelliğe beta aşamasında denk gelindi. Örnek Safari, Mac’ te bulunan bir özelliği devraldı. Sekmelerdeki sabitleme özelliği iPhone ve de iPad’ e geliyor.

Safari sabitlenmiş sekmeler, aynı anda bir çok sekme varsa, sekmelerin daha kolay düzenlenmesi sağlanır. Gün boyu sıkça ziyaret ettiğiniz belirli sayfaları bu özellikle daha yararlı kullanacaksınız.

iOS 16‌ ile bir sekme sabitlendiğinde, bunun için açık sekmelerde artık arama yapmanız gerekmeyecek. Çünkü açık sekmeleriniz ekran üstüne taşınmış olacak.

Sabitlenmiş sekmeler için diğer bir güzel şey ise, Safari ile yeni pencere açıldığında ya da tarayıcıdan çıkıp yeniden girdiğinizde bile ilgili sekmeleri yerlerinde kalıyor olması. Sabitlenen bir sekmeden farklı bir siteye bağlantıya dokunduğunuzda, diğer sitenin yeni bir sekme ile açılması ve sabitlenen sekmenin her daim sabitlenen sayfayı gösterilmesini sağlar.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
iPad Safari sekmeler 1
iPhone ve iPad Safari sekmeler nasıl sabitlenir

Örnek resimler iOS 16 deneme sürümünden alınmıştır. İlgili web sitesine girdiğinizde URL alanında sabitleme işaretini göreceksiniz.

iPad Safari sekmeler 2
iPhone Safari sekmeleri sabitleme

Geri dönmek istediğiniz herhangi bir sekmenin sabitlenmesi gayet kolaydır. Sekme Safari ile açılıp seçildi ise, URL alanına bir süre basılı tutun ve açılacak seçeneklerden Sekmeyi Sabitle yazısına dokunun.

Safari’ de açık sekmeleriniz tarayıcının ekran alanında görüntüleniyorsa, sabitlemeyi düşündüğünüz açık sekmeyi bulup, üzerine uzunca basılı şekilde tutup, ardından da açılır seçeneklerden Sekmeyi Sabitle seçilmesi yeterli olacak.

‌iOS 16 ile yalnız birden fazla sekmenin sabitlemekle kalmayacaksınız, ayriyeten Sekme Grupları parçası olarak görüle sekmeleri de sabitleyip her zaman açık olmasını sağlayacaksınız. Bir sekmenin ‌‌yeni iOS ile bir Sekme Gruba sabitlenmesi için, önce Sekme Grubu açılacak, sonra URL alanına uzun süre basılı tutulacak ve Sekmeyi Sabitle ile işlem tamamlanmış olacak.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

iPad Safari sekmeler nasıl sabitlenir adlı haber umarız yararlı olmuştur. Benzeri kategorideki diğer bir yazımız iPhone Safari geçmişi temizleme haberini de okumanızı öneririz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir