iPhone yeni patenleri artık tıbbi ölçümler yapabiliyor

media 8698

Apple' nın aldığı yeni patentte, ön yüz kamera ile ışık ve yakınlık sensörü sağlıklı ölçümler yaptığı açıklandı. Kamera ve sensör kullanılarak temas eden ışık bir bölümü algılıyor.

teknik destek

Şimdiye kadar kullanmakta olduğumuz İphone markalı cep telefonları, sağlık verilerini toplama konusunda, aslında çok etkin, mevcut bileşenlere sahip olduğu biliniyor. Bu özellik ise, Apple’a verilen patentin içeriği ile meydana çıktı.

Apple’ın bugün almış olduğu bu patent, İphone’larda bulunan ön-yüz kamerası, ışık sensörü ve de yakınlık sensörünün, bahsedilen bu sağlık ölçümlerinde doğru ve etkin bir şekilde yapılacağını gösteriyor.

iPhone sağlık ölçümü

Peki bu sensör nasıl kullanılacak?
Kamera ve yakınlık sensörü kullanarak, cihazın yüzeyine temas eden bu kullanıcının, vücuduna bir ışık gönderiyor. Aynı zamanda, bir ya da daha fazla aktif olan kamera, ortam ışığı ve yakınlık sensörünü kullanıyor. Bu sayede, kullanıcının vücudundan yansıyan ışığın bir bölümünü algılıyor. Ve bunun sonucunda, sensörün sağlamış olduğu verilere dayanarak, sağlık verilerini de hesaplıyor.

iPhone yeni patenleri artık tıbbi ölçümler yapabiliyor

Sağlık verilerinin arasında neler bulunduğunu saymak gerekirse, fitness, kan basıncı değerleri ve ölçümleri, vücutta bulunan yağ oranı, mevcut nabız oranı, perfüzyon ve buna benzer daha birçok sağlık içerikli ölçümleri içeriyor.

Bu özellikleri açıkladığımız bu noktada, en fazla ilgi çekici olan özellik, sadece bir kamera ve ışık sensörü kullanılacak olması olarak görünüyor. Elde edilecek olan bu veri çeşitlerini şu şekilde saymamız mümkün hale geliyor: oksijen doygunluğu oranı, mevcut nabız oranı, perfüzyon değerleri ve de nefes alma oranının algılanması oluyor. Bu sayede ise, dolaşımla ilgili olan problemler tespit edilebiliyor.

yağ oranını ölçme

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın