iPhone zil sesi yüklenmiyor yükleme sorunu

Andronova
Yazar Andronova

iPhone zil sesi yüklenmiyor hatası şeklinde bir uyarı metini alanların aldığı uyarı ile araştırılması gerekiyor. Normalde çoğunlukla kablo, usb ve erişim izinlerinde sıkıntı yaşanırdı. Çözümünde neler yapılacağını ve iTunes ile zil sesini oluşturmak için gerekli sırlamayı yazı devamına ekleyeceğiz.

Teknoloji destek

Zil sesini yüklerken veya dönüştürürken işlem sonlandırıldı gibi uyarılar eskiden beri çıkmakta. Yardımcı araçların pek çeşitliliği olmadan önce bu işlemlerde zorlanırdık. Zamanla online sitelerden zil veya müzik sesini oluşturma ve sonrasında aktarmak için yardımcı programlar kullanmaya başladık. Tabi bir kısmında oluşturduğumuz parçayı cihaza atamama veya aktarım sorunları yaşanırdı. Bizde hem web sitesiyle hem de programla işlemleri zorda olsa tamamlardık. Şimdilerde ise pek zorlanmadan bu işlemleri tek kalemde yapılmakta.

Geçmişte bu işlemlerin bir çoğu paralı olarak kullanıma açılıyordu. Demo dediğimiz bir kullanım sunulurdu ve onda da bizi baya uğraştırırdı.

iPhone zil sesi yükleme sorunu

Öncelikle iPhone zil sesi yüklenmiyor sorunu çıkanların herhangi bir uyarı mesajı alıyorsa buna bakmamız gerekiyor. Sorunun temel kaynağı nereye işaret ettiğini araştırmamız şart. Çözümden önce sebeplere bakılmalı.

Zil sesinde sorun çıktığında oluşturulan parçanın saniyesine dikkat edilmeli. Normalde 40 saniye ama bazen daha aşağısı gerekiyor. İlgili sınıfta çalışmadığına defalarca şahit olduk. Biz maksimim 38 saniye ile keseriz.

Olası sebeplerden aklımıza gelenleri aşağıya bırakıyoruz. Bunların denenmesi ve alternatiflere bakılması önerilir.

 • Oluşturduğunuz parçadaki saniyeyi biraz daha kısın.
 • Kabloyu başka usb portunda deneyin. Artı varsa başka kablo kullanın.
 • Telefondan erişim izinlerini kontrol edin. Tekrardan verin.
 • Telefonunuzu ve işlem yaptığınız bilgisayarınızı kapatıp açınız.
 • Alternatif programlarla ve müziklerle deneyin.
 • Sistemdeki saat alanının orayı ve aygıt yöneticisini kontrol edin. Genelde hata çıktığında usb görmeme veya bir hata oluştuğunu belirten mesajlar orada yer alır.
 • Yazılım kısmında sıkıntı olma olasılığı için sistemin sürücülerinden anakartla alakalı olanları yeniden kurun. Daha önce çalışıyor ve sonradan oluştu ise o zamanda sistem geri yüklemenin kullanılmasını öneririz. Tabi kablo ve cihaz testinden sonra.

Özel zil sesi oluşturma

iPhone kullanıcıları cihazlarından ne kadar memnun olsalar da, eğer özel zil sesi kullanmak isterlerse iTunes’tan bu zil seslerini satın almaları gerekiyor. Özellikle diğer mobil cihazlar ile istediğiniz müziğinizi zil sesi olarak kullanabilirken iPhone’un bu durumu kullanıcıları üzebiliyor. Bu durumda Mac ve Windows ile birlikte istediğiniz zil sesinizi ayarlayabilirsiniz. Biraz karışık bir işlem olmasına rağmen sonucunda kendinize özel zil sesini kullanabilirsiniz.

Öncelikle başlamadan işlemi yapacağınız bilgisayara iTunes kurulu olması gerekiyor. iTunes’da ise versiyon problemlerinden kaynaklı senkronizasyon sorunları yaşayabilirsiniz.

Klasik adımların dışında birde yazı sonunda zil sesinin yapılışı ile ilgili bir örnek yazımız var.

 • iTunes’i açarak hazır bile getirin.
 • Zil sesi olarak kullanmak istediğiniz müziği bulun.
 • Şarkıdan hangi kısmını zil sesi yapmak istiyorsanız o süreyi not alın. Bir şarkıyı tamamen zil sesi haline getiremezsiniz. 40 saniyeden uzun ses zil sesi olarak ayarlanamıyor.
 • Ardından şarkının üzerine sağ fare ile tıklayarak “Get Info” kısmına gelin.
 • Get Info kısmını açtıktan sonra “Options” ekranına gelin.
 • “Start Time” yazan yere şarkının not aldığınız kısmının başlangıç zamanını yazın.
 • “Stop Time” bölümüne de bitiş zamanını yazın.
 • Bu işlemlerinden ardından “Ok” kısmına basın ve arayüzü kapatın.
 • Zaman ayarlaması yaptığınız şarkının üzerine gelerek sağ fare ile tıklayın ve “Convert Selection to ACC” seçeneğini seçin. iTunes şarkıyı convert ederek yeni bir versiyonunu oluşturacaktır.
 • Belgelerim / Music / iTunes / iTunes Music klasörü içinden ACC’ye convert ettiğiniz sesi bulun.
 • Zil sesinin uzantısını “.m4a”dan “.m4r” olarak değiştirin.
 • Zil sesinize çift tıklayarak iTunes ile açılmasını sağlayın.

Böylece özel zil sesiniz iTunes kütüphanesinin zil sesleri klasörüne eklenecek.

Son olarak iPhone’ unuzu bilgisayarınıza bağlayarak “Sync” ile senkronize edilir ve zil sesinizi kullanmaya başlarsınız.

iPhone zil sesinde resimli anlatım

MP3 zil sesi olarak yapmak için yardımcı programlara ihtiyacınız var bu yazıyı ve alttaki yazıyı inceleyiniz.

iPhone telefonlarda iTunes 12’nin ardından müziklerin zil sesi yapılması işlemi zorlaşmış olsa da yine de bunun için bazı yöntemler bulunmaktadır. iTunes 12 sürümüyle birlikte Apple firması, zil sesleri için Apple mağazasına yönlendirme işlemini ön plana almış ve iTunes üstünden müziklerin zil sesi yapılma durumu iyice kısıtlanmıştır.

iPhone telefonlarda zil sesini müzik olarak değiştirme işlemi: iPhone kullanıcıları cihazlarında müzikleri kullanabilmeleri için yardımcı olacak bazı siteler yer almaktadır. Bu sitelerden bir tanesi seçilerek müzik upload edilmelidir.

Bu sitelerden iPhone kullanıcılarının zil seslerinin uzantılardan m4r olan seçildikten sonra bilgisayara bu uzantıdaki müzik dosyasının indirilmesi gerekmektedir. Seçilen müzik zil sesine dönüştürüldükten sonra bunun iPhone cihaza yüklenebilmesi CopyTrans Manager isimli bir programla gerçekleştirilebilmektedir.

iPhone zil sesi olmuyor nasıl yapılır?
iPhone zil sesi yüklenmiyor yükleme sorunu

iPhone cihaz bilgisayara bağlandıktan sonra programla bağlantı kurulabilmesi için izin verilmesi gerekmektedir. Programın ‘Melodiler‘ bölümüne tıklanarak açıldıktan sonra daha öncesinde hazırlanan ve bilgisayara indirilen .m4r uzantılı müzik dosyası alttaki büyük alana sürüklenmelidir. Müzik bu alana yerleştirildikten sonra programda yer alan ‘Güncelle’ butonuna basılmalı ve müziğin Iphone cihaza yüklenmesi beklenmelidir.

Zil sesinde genel adımlar

Zil sesinin bu müziğe ayarlanabilmesi için de menüden ‘Ayarlar‘ seçeneğine girilip ‘Sesler‘ bölümüne girilmelidir. Bu menü sekmesi içerisinde ‘Zil Tonu‘ seçeneği seçildiği zaman ‘Açılış (Saptanmış)‘ başlığının üst kısmında yüklenen ses dosyası görüntülenebilecektir. Bu ses dosyası seçilip kaydedildikten sonra cihazın melodisi de seçilen bu ses olarak değiştirilmiş olacaktır.

Alternatif olarakta iTools programı üzerinden de kolay şekilde müzikleri iPhone telefonlarda zil sesi olarak kullanabilir ve telefona müzik gönderebilirsiniz.

iPhone telefonda müzikleri zil sesi yapma
iPhone zil sesi yükleme sorunu

iPhone zil sesi yüklenmiyor veya yükleme sırasında oluşan hatalara yönelik genel adımları bu yazımızda oluşturduk. Unutmadan daha güncel yardımcı araçların olduğunu da belirtelim.

Teknoloji destek
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir