iPhone 6’nın Parmak İzi Tarayıcısı Daha Güvenli

Teknoloji Güvenliği Bloğu Lookout’tan Marc Rogers; iPhone 6‘nın parmak izi tarayıcısını hackledi. Bunu başarmak için; kendi çalıntı parmak izleri, siyanakrilat adında süper yapıştırıcı bir kimyasal ve parmak izi bandı kullanmış.

Casusluk filmlerini aratmayan bu işlemin amacı telefonun parmak izi sensörünü kandırıp güvenliği aşmak. Bu arada kullanılan bu yöntemler sıradan hırsızlar için üst düzey kalıyor o yüzden parmak izi ile korunan bilgileriniz güvende, içiniz rahat olsun.

Marc Rogers geçen sene de iPhone 5S‘te bu yöntemi kullanmış ve telefonun güvenliğini test etmişti. Bu seneki iPhone 6 macerasından çıkan sonuç ise şu şekilde: iPhone 6’daki parmak izi tarayıcısı; daha yüksek çözünürlükte, daha hassas ve parmakta daha geniş bir alanı tarıyor. Bu yüzden telefonun tarayıcısını kandırmak eski telefona oranla daha da zorlaşmış durumda. Apple’ın güvenlik alanında da telefonu geliştirmesi kuşkusuz kullanıcılar için sevindirici bir haber.

iphone 6

Ayrıca yukarıda yöntemle elde edilen sahte parmak izi, iPhone 5S’i kandırabilmişken, iPhone 6 tarayıcısını ise, büyük ihtimalle daha geniş tarama alanı yüzünden atlatamamış. Marc Rogers belirttiğine göre, iPhone 5S’i kandırmış olsa da, kullanıcılar için parmak izi taramanın hala en güvenli yollardan biri olduğunu söylüyor. iPhonelarda kullanılan parmak izi taraması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: Lookout