iPhone hafıza boş olduğu halde dolu gözüküyor

iPhone telefonda yüklü olanları silmeme rağmen boş olduğu halde dolu gözüyor. Saklama alanı boş ama dolu görünüyor. Gizli dosyalar mı var diyebilirsiniz.

iPhone hafıza boş olduğu halde dolu gözüküyor
müşteri hizmetleri

Telefonda ayarların içerisinde yer alana "Genel" bölümünde "Saklama alanı" adlı seçenek var ki çoğu iPhone' da yer kalmadığında burayı ziyaret eder. İşin karışık kısmı bakarsını bakarsınız ama gereksiz yer dolduran büyük çapta bir şeyi göremezsiniz. Hesaplarsınız ama genel GB alanı ile dolunuk oranı denk gelmez. Bunu bazılarının geç anladığı bir durumdur. Göremediğiniz alanı dolduran sistem dosyaları ve güncellemelerdir.

iPhone' da yer alan uygulamaların içerisine girdiğinizde "Uygulamaları kaldır" ve "Sil" başlıklı seçeneklerle karşılaşıyorsunuz. Çoğu hangisi neye yarıyor ya da dokunursam ne olacak gibi çekinceleri oluyor. Daha çok yer sorunu yaşayanları baktığı bir alan olduğunu belirtelim.

Zaman zaman "Saklama alanı dolu" veya yetersiz şeklinde uyarılar alırız. Ara ara yer açmak adına fotoğrafları, WhatsApp paylaşımları ve videoları sileriz ama yine de yetersiz kaldığı anlar oluyor. Doluluk oranına ve yüklü olanlara baktığınızda birbirini tutmadığını görürsünüz. Bir türlü neyin yer kapladığını göremezsiniz.

Çıkan iOS güncellemlerin ve kalıntılarının telefonunuzda yer kapladığını bliyor musunuz?

Evet sistem dosyalarının yer aldığı bir bölüm var ve oraya baktığınızda daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz. Çoğunuzun bildiği veya bir kaç kez de olsa gördüğü bir yerde bulunuyor. 

Yukarıda ilk satırda belirtiğimiz bölümün içerisine girdiğinizde yüklü uygulamalardan hemen sonra "Sistem" ve "Diğer" yazılı bölümleri göreceksiniz. İşte aradaki farkı bu şekilde hesaplayarak bulacaksınız. 

iPhone hafıza boş olduğu halde dolu gözüküyor

iPhone saklama alanı boş ama dolu diyor

iPhone' da yer nasıl açılır

  1. Yine ilk satırdaki adımları izleyin ve gereksiz uygulamaların verilerini siliniz.
  2. Manuel WhatsApp paylaşımlarını temizleyebilirsiniz. (Örnek bir grup üstüne gelip sağdan sol' a kaydırın ve "Diğer" ile istediğiniz seçeneğe ulaşacaksınız)
  3. Yedeğini aldığınız veya gereksiz gördüğünüz görselleri silin ve ekranda kısayolu olan "Fotoğraflar" alanına girin ve en aşağıya ekranı kaydırın."Son silinenler" girip seç ille tümünü siliniz.  
  4. Gereksiz yedeklemeleri durdurunuz. Uygulamaların iCloud dışında cihazınıza alınabilecek verileri olabilir.
  5. Tüm kaldırma işlemlerinden sonra bir bakım uygulamasını kurun ve bunla kalıntıları temizleyin. Sonrasında isterseniz kurduğunuz uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Diğer, sistemin verileri,günlükler, önbellek ve sistemin kullanmış olduğu diğer ihtiyaçların kapladığı alan.

Sistem, yüklü olan iOS' un son sürümünün açılmış halidir. Yani işletim sisteminin olduğu dosyanın boyutunu göstermekte.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 03:43