iPhone hesap kurtarma kişi ekleme kaldırma

Apple’ ın iOS 15 güncellemesini yayınlanmasıyla beraber önemli yeniliklerle karşılaştık. Bunlardan biri iPhone hesap kurtarma diyebiliriz. Şirketin sunduğu verilerin geri alma yöntemlerinden biri denilebilir.

Yeni versiyonla alakalı ara ar içerik paylaşımlarımız devam edecek. Normalde böyle bir seçenek bulunuyor ama daha işlevsel hale getirilmiş diyebiliriz.

iOS güvenlik olarak bir Android sistemine göre daha etkilidir. Üst düzeyde kapsamlı bir koruma sağlar. Lakin aşırı olan bir yanı bulunuyor. Unutulan parolalarda çıkış yolu bazen çok zor olabiliyor. Şifreyi unutursanız başınız çok ağrıyacak demektir. Özellikle faturanız yoksa kullanamayacağınız anlamına gelebilir.

Eskiden olduğu gibi bir çok kullanıcının bu durumdan şikayetçi olduğunu görürsünüz. Faturasını kaybetmiş veya ikinci el almış kullanıcıların derdinin çözümü pahalı olabiliyor.

Hesap kurtarma nedir?

iPhone hesap kurtarma, iOS 15 sürümünden sonra daha kapsamlı şekilde karşımıza çıkan önemli yeniliklerden biri. Ekleyeceğiniz kişi sayesinde unuttuğunuz hesaba erişim yapmanız sağlayan yararlı bir özelliktir.

Güvendiğiniz birisini ekleyerek hesabınızı geri almak istediğinizde size ek seçenek olarak sorulabilir. Eklemek istediğiniz arkadaşınız olabileceği gibi aileden biride olabilir.

Dikkat edilmesi gereken önemli notlar:

  • Eklenecek kişinin bir Apple aygıtı kullandığından emin olunuz ve yaşı 13 veya üstü olması gerektiğini belirtelim.
  • Yüz yüze veya telefonla yardım almak isteyenlerin daha önce eklediği kişilere ulaşması sağlanır.
  • Kurtarma kişisi verilerinize erişemeyeceğini söyleyelim.
  • İşlemlerde onay gerekebilir.

İşlemlerde ilk seçenek olan “iCloud veri kurtarma hizmeti” alanında girerek gerekli açıklamaya bakmanızı da öneriyoruz.

Kurtarma anahtarı ne işe yarar?

Kurtarma anahtarı, şifre sıfırlamasında kullanılan ek seçeneklerden biridir. Yeni özellikle ilgili bölüme eklenen seçenekler arasında bulunmaktadır.

Kurtarma anahtarını kullanmak tüm verilerin geri yüklemeyi sağlayabilir. Kurtarma anahtarı oluşturma işlemi yapılan hesaplarda parola sıfırlama için tek yol Apple kimliği ile giriş yapılmış başka bir cihaz kullanmanız veya kurtarma anahtarının girilmesi.

Bu yöntemi biz sosyal medya hesaplarında kullanılan güvenlik adımlarına benzetiyoruz. Orada tek kullanımlık olarak yer alıyor ve birden fazla kod üretilebiliyor.

Kurtarma anahtarını kaybettim veya bulamıyorum şeklinde bir problem yaşayanların ek önerilere geçmesi gerekiyor. Şifremi unuttum şeklinde tercih edilen adımların uygulanması gerekebilir.

iPhone hesap kurtarma nasıl yapılır?

Hesap kurtarma nasıl kullanılır sorunuz için aşağıya resimli anlatımı ekliyoruz. Devamında oluşabilecek sıkıntılardan söz edeceğiz. Ekran görüntülerini iPhone 11 Pro Max’ dan alınmıştır. Destekleyen cihazlar iPhone 6s ve üstü olduğunu belirtelim.

  • Cihazınızın ayarlarında ilk satırda bulunan “Apple kimliği” alanına giriyorsunuz,
  • Sonrasında “Parola güvenlik” alanına geçiş yapıyorsunuz,
  • Aşağıya doğru geldiğinizde “Hesap kurtarma” adlı özelliği göreceksiniz,
  • İçeriğinde “Hesap kurtarma kişisi ekle” adlı yazının üstüne dokunun,
  • Gerekli açıklamalara bakabilir ve devamında mavi butona dokunarak kişi seçimine geçiniz,
  • Kime yazılı alana rehbere kayıtlı kişiyi seçerek ekleyiniz.

Karşı taraf onay verdikten sonra artık ek bir kurtarma seçeneğine sahip olacaksınız. Lakin telefon numarası eklenmiyor ise o zamanda aşağıdakileri okuyunuz.

iphone hesap kurtarma 1
iPhone hesap kurtarma kişi ekleme kaldırma

Yukarıdaki alana ilk bölümden ulaşacaksınız. Depolama alanının doluluğuna ve çalışan uygulamaların fazlalığına göre bu alana giriş yaparken bekletilebilirsiniz.

iphone hesap kurtarma 2
iPhone hesap kurtarma kişi kaldırme
iphone hesap kurtarma 3
iPhone kurtarma anahtarı
iphone hesap kurtarma 4
Kurtarma kişisi ekleme
iphone hesap kurtarma 5
Rehberden kişiyi seçme

Hesap kurtarma kişiyi kaldırma

Ekli olan kişiyi kaldırmak için veya kurtarma kişisini değiştirmek için yine aynı bölüme girmeniz gerekiyor. Girişlerde şifre veya FaceID sorulabilir.

Bu alana giremiyorsanız o zaman ek güvenlik seçeneklerine yönelebilirsiniz. Sıfırlama alanına bilgisayar yardımı ile işlemleri daha rahat yapabilirsiniz.

Ne yaptıysanız bir türlü yol bulamadıysanız o zaman Apple’ dan uzman desteği alabilirsiniz. Faturayla gerekli kaldırma ve yenileme işlemlerinde yardımcı olabilirler.

iphone hesap kurtarma 6
Hesap kurtarma kişi eklenemiyor

Hesap kurtarma kişi eklenemiyor sorunu

Rehberden ilgili kişiyi seçtiğimde eklenemiyor hatası alan olmuştur. Uyarıyı okuduğunuzda “Yalnızca bir Apple aygıtı kullanan kişileri ekleyebilirsiniz” hatası çıkıyor. Lakin bazıları şunu diyebilir eklediğim kişi bir iPhone kullanıcısıdır. Ama ekleyemiyorum.

Ekleyeceğiniz kişinin Apple kullanıcısı olması gerektiği şartını tekrarlayalım. Olurda öyle ama sorun çıkıyorsa o zaman aşağıdakileri inceleyelim.

Ekli olan kişi sonradan cihazı kullanmaya başladıysa bunla alakalı olabilir. Yani ondan önce telefonu kullanan kişinin oturumunu çıkışa atıp ve kendi hesabını girmişse burada bir dizi sıkıntılar çıkıyor. Örnek bazen uygulama indirmede eski Apple kimliğini şifresini girmeniz istenebiliyor. Kısaca eski hesaptan hala bağlantısı kesilmemiş anlamı taşımakta.

Yukarıda bahsettiğimiz durum varsa ya Apple destek birimi ile görüşeceksiniz ya da cihazda olan tüm oturumlar kapatılarak tekrar giriş yapılıp denenecek. Bir diğer önerimiz cihaz sıfırlanıp yeni hesapla tekrar kurulum yapılması.

Bunun dışındaki durumlar için cihazın kapatılıp açılması, başka birinin seçilmesi ve tekrardan iOS kurulumunun yapılması seçenekleri yer alıyor.