iPhone internet paylaşımı kendi kendine kapanıyor

iPhone kişisel erişim noktası açık ama bağlanamıyor sorunu yaşayanlar oluyor. iPhone kişisel erişim noktası kendiliğinden kapanıyor hatası alanlar için öneriler.

Andronova

iOS kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlardan biri olan erişim noktası kopuyor veya bağlanmıyor hatası uzun yıllardır devam etmekte. Biz bunu sorun olarak görüyoruz ama Apple sanırım normal bir durum gibi algılıyor. İnternet paylaşımlarında belli bir mesafeden sonra kopma olduğunda tekrar bağlanmak için yine 2-3 kez aç kapa yapmanız gerekebiliyor. Bazen tek seferde algılarken bazen çok fazla deneme yapmanız gerekebiliyor.

Bazı modellerde internet wifi bağlantı sorunu her daim yaşayabilirsiniz. iPhone internet paylaşımı açık ama kablosuz ağ adı ekran gelmiyor gibi durumlar Apple’ ın çok sayıda telefonunda bulunmakta. Özellikle interneti paylaştırdığınız telefondan uzaklaşıldığında kopma olduğunda tekrar mesafe yakınlaştığında otomatik bağlantı olmamakta.

Kopma sorunlarında tekrardan bağlantı yapılamaması gibi bir durumla da sık karşılaşabiliyoruz. Bunun temel nedeni yazılımdaki uyumsuzluk veya aksaklık.

iPhone internet paylaşımı kendiliğinden kapanıyor mu?

  1. İnternet paylaşımı açık ama görmüyor ise hem paylaşımı yapan hem bağlanacak cihaz yeniden başlatılsın.
  2. Erişim noktasını ve uçak modunu kapatıp biraz bekleyip tekrardan açınız.
  3. Güncel yazılım sürümüne sahip olduğundan emin olunuz.
  4. Ağınızın ayarlarını sıfırlayın. Bunun için genel bölümünde işlem yapabilirsiniz.
  5. Paylaşım veren iPhone wifi adını değiştiriniz. Artı parola doğrumu kontrol ediniz.
  6. Virüs veya koruma uygulaması yüklü ise pasif yaparak deneyin.

Yukarıdakiler kesin bir çözüm sunacak siye bir iddiamız yok ama sorun bundan daha karşılık olabilir. İnternet paylaşımında “Kişisel erişim noktası nedir” yazımıza bakmanızı öneriyoruz. 

iPhone internet paylaşımı kendi kendine kapanıyor

Ağ ayarını sıfırlamak sorunun çözümü olabilir

Genel” adlı bölümde “Sıfırla” adımlarını uygulayabilirsiniz. İçerisinde ağ olanla devam edeceksiniz. Diğerleri telefonun genel ayarlarını ve bir başka seçenek ise fabrika ayarına döndürecektir.

Eğer tüm içerikleri olan seçeneği tercih edecekseniz, önemli olarak gördüğünüz verilerinizin yedeğini kesinlikle almanızı öneriyoruz. 

Sık sık wifi kopma sorunu yaşıyorsanız, cihazların arasında pek mesafe olmamasına ve Türkçe karakter kullanmamaya dikkat ediniz. Bazen sıfırdan yazılım atmak doğru bir çözüm olabiliyor. iTunes üzerinden çok kolay işlem yapabilirsiniz.

iPhone internet paylaşımı kendiliğinden kapanıyor

Cihaz açılmıyorsa yapacaklarınız

Sıfırdan yazılım kurulumlarında önerimiz bilgisayarda güncel bir yedek alınması, sonrasında iTunes kullanarak kuruluma başlanması olacak. İşlemler başlarken bir şeyle oynamadan kurulum tamamlanana kadar bekleyiniz.

Herhangi bir sebepten ekran açılmıyorsa o zaman yeniden kurulumu başlatınız. Bazı modellerde güç tuşu ile menü butonuna aynı anda basarak işlem yapılırken bazılarında ise ses tuşlarından bir ve güç butonuna basarak cihazı yeniden başlatabiliyorsunuz.

Fiziksel tuşların birinde yaşanan arıza belki işlemleri yapamamanıza neden olabilir. Normalde ekran açılıyorsa sanal klavye yardımı ile bazı seçeneklere ulaşabilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2021, 16:45

Andronova