iPhone kamera kendi kendine kapanıyor siyah ekran geliyor

iPhone kamera kendi kendine kapanıyor sorunu ile şahsen defalarca karşılaştım. Telefondan fotoğraf çekeceğim veya video çekiyorum bir anda kameradan çıkıyor.

Andronova

iPhone tercih edenlerin bir kısmı kendini özel hissettirdiğini söylerken, bir kısmı da kullanım kolaylığı için tercih etmekte. Benim gibiler ise çoğunlukla kapalı bir yapıya sahip olduğundan güvenliği ön planda tutar. Tabi hacklenemeyecek bir sistem henüz dünyada yok diyebiliriz. En korunaklı yapılarda dahi az veya çok bir yerinden patlak verebilir. Bu makalede yakın bir zamanda başlayan ve daha önce pek bu modelde karşılaşmadığımız iPhone 7 kamera kendiliğinden kapanma ve kamera siyah ekranda kalıyor sorununu değerlendireceğiz.

Anlatacaklarımız sadece örnek verdiğimiz model için değil bu olay çoğu iPhone’ da görülebilir. Bir ara sık sık yaptığı güncellemelerden hemen sonra çıkan sıkıntılar yakın bir zamanda çok azaldı ve eskisi kadar sürüm çıkarmadıklarını gördük. Bizdeki kamera sıkıntısı bize göre yine sürümle alakalı gibi duruyor.

Açıklamamızda bizim durumumuz dışında olan genel kamera sıkıntılarından da bahsedeceğiz. Belki anlattıklarımız size bir fikir verebilir.

iPhone kamera kendi kendine neden kapanıyor

Bizde bu iki durumda ortaya çıkıyor. Birincisi yeterli yer kalmamasında veya az kaldığında ve diğeri ise uzun günler veya aylar telefon kapanmadan çalıştığında. Diyebilirsiniz ki şimdi burada iOS ile alakalı nasıl bir sorun var. Şöyle açıklayayım daha öncede bu modelde şimdikinden daha az yer kaldığında yine pek böyle birşeyle karşılaşmadık.  

 1. Çok uzun zaman telefonu kapatmadan kullandıysanız.
 2. Saklama alanında çok az bir yer kaldı ise.
 3. Telefona yeni bir sürüm geldi ve yüklediyseniz.
 4. Kullanılan uygulamalarda uyum sorunu çıkması.
 5. Arka planında uygulamalar aşırı donanımı tüketmesi.
 6. Kamera uygulamasında bir sıkıntı çıkması.
 7. Donanım kaynaklı nadir böyle sıkıntılar görülebilir.
 8. Kamera arızalı olması.
 9. Yazılımda sıkıntı yaşanması.

Kamera kapanma sorunu için deneyerek çözümü bulma

Bu biraz deneme yanılma ile bakılacak bir sorun gibi duruyor. Öncelik sıralamasını kendinize göre sıralayabilirsiniz.

 1. iPhone kapatıldığında belli bir süre mi yoksa uzun bir süreliğine mi sorun çözülüyor.
 2. Son zamanlada yüklenen uygulamalar oldu ise bunları teker teker kaldırarak denemenizi öneriyoruz.
 3. Çok sık iPhone’ u yere düşürüyorsanız kamera zarar görmüş olabilir.
 4. Başka kamera çalıştıran uygulamalardan kaynaklı olabilir. Örnek Bip’ de kamera açık kalmış veya ikinci bir kamera uygulaması var.
 5. iOS sıkıntılı ise iTunes üzerinden bir güncelleme veyahut sıfırdan kurulumu yapabilirsiniz.
 6. Saklama alanında modele göre değişken bir boş alana ihtiyaç var. Uygulamalar ve sitemin rahat çalışması için gerekmekte. Örnek 32 GB olan bir modelde bize göre 4 GB şart gibi duruyor.

iPhone siyah ekran çözümü

Yukarıdakiler bu sıkıntı içinde geçerlidir ve denedikten sonra alta eklediklerimizi de deneyiniz. Sıkıntı çıktığı durumlarda tam detayını yazarsanız dönüş yazı içerisinden olur. iPhone 8, iPhone XR, XS ve iPhone 11 gibi yeni modellerden alınan uyarı farklı olabilir.

 1. Siyah ekran geliyor gitmiyor ise o anda alta bulunan modlar arasında geçiş yapın. Yani kare, ağır çekim veya panorama gibi.
 2. Yukarı köşedeki üç top simgesine dokunup canlı, soğuk ve dramatik gibi seçenekler arasında geçiş yapın.
 3. Telefon ayarlarına geçin ve kameraya dokunun ve seçenekleri değiştirerek test edin.
 4. Genel başlığına dokunun, sıfırla’ ya dokunun ve tüm ayarları sıfırlayarak işlem yapın. Korkmayın sadece kişiselleştirilen ayarlar silinecek. Örnek seçilen zil sesi ve ekran görünümü gibi.
 5. Ek bir kamera uygulamasını App Store üzerinden yükleyelim. Eğer çalışıyorsa dahili kamera uygulamasında sıkıntı var demektir. Çalışmıyor ise kamera donanımında arıza var demek.
 6. Duruma göre donanımda sıkıntı yoksa fabrika ayarına döndürme veya yazılım atılabilir.

iPhone kamera kendi kendine kapanıyor siyah ekran geliyoriPhone kamera siyah ekran geliyor


Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 01:31

Andronova