iPhone şarj edilemiyor Lightning bağlayıcısında sıvı algılandı

iPhone şarj edilemiyor. Lightning bağlayıcısında sıvı algılandı. Bağlayıcının kurumasına izin vermek için bağlantıyı kesin. Bu, bir kaç saat sürebilir hatası alanların yapması gerekenlerden söz edeceğiz. Lakin şarj olmuyor gibi bir sorun yaşanmıyor.

Andronova

iPhone şarja taktığımda şarj edilemiyor hatası karşıma çıktı ve 5 dakika kadar uğraştıktan sonra tekrar denediğimde sorunsuz şarja devam etti. Tabi bu süreçte 3-4 kez aynı uyarıyı aldık.

Uzun bir zamandır ilk defa böyle bir uyarıyla karşılaştık. Eski iPhone modellerinde daha önce aynı metin olmasa da benzeri bir uyarıyı hatırlıyor gibiyim. O zaman sanırım şarja izin vermiyordu. Ya da şarj oluyordu ama sürekli aynı metin ekrana gelirdi. Bu içerikte iPhone neden şarj edilemiyor ve sıvı teması için ne yapılmalı buna yönelik çözüm önerilerinde bulunacağız.

iPhone neden şarj edilemiyor

Sanırım ilk iPhone 5′ de karşılaşmıştık ve şu an ise iPhone 11 Pro Max şarj edilemiyor sorunu olarak karşımıza çıktı. Lakin bu eski modellerde görülen cinsten değil. Güvenlik önlemi amaçlı uyarı veriyor ve isterseniz şarja devam ediyorsunuz.

Şarj olmama sorunu bizde karlı havada telefon görüşmesi yaptıktan sonra oluşmuştu. Şarj yumasına ufak bir sıvı teması olmuştur diye düşünüyoruz. Aşağıya oluşacak hatalardan bazılarını ekleyeceğiz ve sonrasında çözüm için önerilerimizi yazacağız.

 • Karlı ve yağmurlu havalarda telefon görüşmesi yapılması.
 • Cihazı sıvı teması olacak bir yere bırakma.
 • Bir şey yerken ve içerken sıçrama veya dökme.
 • Kulaklık veya şarj kablosunda sıvı olması. Takarken fark etmemiş olabilirsiniz.
 • Kısa devreye sebep olacak etkenler.
 • Yazılım sırasında beklenmedik gelişmeler.
 • Şarj tarafında oluşan donanım arızalarının dolaylı yolla problem çıkarması.

Lightning bağlayıcısında sıvı algılandı ne demek

Kullanılan USB kablosunda veya telefonun şarj yuvasında sıvı tespit edildiği anlamını taşıyor. Tahmini hava şartlarına göre görüşme yapılırken oluşan bir durum. Diğer türlü şarj soketine taktığınız araçların sıvı temasına maruz kalması.

Kablo ve kulaklık testini yapmadan şarjda telefonu bırakmayın. Özellikle eski modellerde donanım arızası oluşması daha olası. Yenilerde belki devre koruması daha etkili olacaktır.

Çıkan mesajda işlem yapmadan beklemeniz öneriliyor. www.andronova.net

iPhone şarj edilemiyor Lightning bağlayıcısında sıvı algılandı

iPhone şarj sorunun çözümünde yapacaklarınız

Önce uyarı aldığınızda devam etmemenizi öneriyoruz. Normalde kapat dedikten sonra devam edebiliyorsunuz. Şarj sorunsuz dolmaya devam ediyor. Lakin ilerleyen saatlerde veya günlerde neyle karşılaşacaksınız emin olamayız.

Sıvı temasında ilk yapacağınız şeyler şunlar:

 • Şarj kablosunun kontrol edilmesi ve kuru bir bezle silinmesi.
 • Telefonun şarj soketinin kenarları dikkatli şekilde silinmesi gerekiyor. İçerisini temizlemek isteyenlerin teknik bilgisi yoksa işlem yapmamalarını öneririz.
 • Başka şarj cihazıyla ve kablo ile deneyin. Artı kulaklık varsa birde onla test edin.
 • Soket yuvasını aşırı sıcak olmayacak şekilde bekletin. Saç kurutma makinesi veya peteğin üstünde biraz bekletilebilir. Lakin aşırı sıcak uygulanırsa zarar verebilirsiniz. Güneşli havalarda ekranın güneş görmeyeceği şekilde biraz güneşte tutulması işe yarar diye düşünüyoruz.
 • Bunları denedikten sonra tekrar şarja taktınız ve aynı mesaj karşınıza geliyorsa o zamanda hiç bir şey yapmadan telefonu biraz sıcak ortamda tutunuz.
Bağlayıcının kurumasına izin vermek için bağlantıyı kesin

Aşırı sıvıya maruz kalan cihazlarda oksitleme olasılığı yüksek. Böyle durumlarda cihazın içerisinin açılıp gerekli temizliğin yapılması şart. Bazen sıvı teması olmasına rağmen sorun yokmuş gibi çalışan cihazlar oluyor. Lakin bir süre sonra kapanıp açılmalar ve bazı aksaklıklar göründüğü zamanlar oluyor.

Yazılım ve uygulamalardaki kontroller

Çok sık olmasa da başlıkla alakalı sebeplerde yaşanıyor. Örnek yazılımda veya uygulamalarda güncelleme yapıldıktan sonra sürekli şarj edilemiyor yazısı çıkması olasılığı var.

Sonradan oluşan durumlarda en son yapılanların kontrol edilmesi gerekiyor. Başkalarında çıkmış mı ve sonradan kurduğunuz bir şeyler olmuşsa onların kaldırılması gerekir.

Uygulamada ufak bir test için:

 • Uygulamalar denilen alana girin,
 • Pil ile alakalı bir uygulama, sonradan yüklediğiniz uygulamalar veya dahili hizmet varsa içerisine girin,
 • İçerisindeki seçenekleri çalıştırın.

İşe yarayan sıvı temasını tespit etme uygulaması varsa bunlarla bir kontrol ediniz.

Yazılımdaki kontroller için yeni versiyona geçiş bir seçenek gibi duruyor. Tabi fabrika ayarına dönülerek ilk deneme yapılmalı. Sonrasında kesin sistemden alakalı olduğuna karar verildiyse o zamanda sıfırdan yazılım kurulumuna gidin.

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.