iPhone siyah ekranda dönen yuvarlak simge

Apple' ın iPad ve iPhone modellerinin hemen hemen çoğunda çıkabilecek problemlerden biri siyah ekranda dönen yuvarlak simge nedeniyle açılmayan cihaz.

Andronova

iPhone şarj bittiğinde telefon kapanırken siyah ekranda dönen yuvarlak simge çıkıyor ve sürekli aynı yuvarlak dönüp duruyor ise bir nevi sistemde takılma sorunu var diyebiliriz. Bizimde ilk defa başımıza gelen bu problemin çözümünde pek bir şey yapılmadan cihazın normal şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz. Yuvarlak simge dönüp duruyor hatası anlık herhangi bir durumdan dolayı da çıkmış olabilir.

Yuvarlak simge, iPhone’ da genellikle yazılım güncellemelerinde karşımıza çıkardı. Dosyalar indirildikten sonra yükleme başlatılır ve iPhone yeniden başlayacağı zaman ortaya çıkardı. Bizim ilk aklımıza gelen acaba otomatik güncellemeyi açık bırakmıştık ve kendi kendine güncelleme başladı ve kurulumda sorun çıkmış olabilir mi diye düşündük. Bu da bir olasılık ama şarjın bitmek üzere olduğu hallerde güncellemenin olmayacağını biliyoruz.

Not olması adına böyle bir durumda kişiyi aradığınızda ulaşılamıyor yerine aradığınızda normal şekilde çalıyor. Sizde neden cevap vermiyor diyebilirsiniz ama esasında telefon çalmıyor ve herhangi bir tepki vermiyor.

iPhone dönen yuvarlak simge çözümü

Size en mantıklı olan önerimiz bir şey yapmadan kalan şarjın bitmesini beklemeniz. Sonrasında pil dolumu yaparken kendiliğinden telefonun açıldığını göreceksiniz. Yani siz açmayınız, biraz beklemeniz yeterli olacak.

Eğer ne yaparsanız yapın aynı hale geliyorsa birde aşağıdakileri deneyiniz.

 1. Sim kartın çıkarılması ve bataryanın tamamen boşalmasını sağlayınız.
  1. Belki bir tetikleme şeklinde bir şeyler olabilir. Ya da kartın yuvaya tam oturmamasından dolayı sıkıntı çıkarıyor olabilir.
  2. Kartın iletkken alanını zarar vermeyecek şekilde siliniz. Kolanyalı mendille denenebilir.
  3. Pil bittiyse cihazın açılacağı zaman s.kartınızı yuvaya yerleştiriniz.
 2. iTunes kullanılarak test etmeye çalışınız.
  1. Belki usb bağlantıyı yaptığınızda açılmasını veya kapanmasını sağlayabilirsiniz.
  2. iTunes ilgili modeli görürse güncelleme bulunuyorsa yükleyebilirsiniz. Yoksa sıfırdan yüklemeyi çalıştırınız.
  3. Bağlantının gerçekleşmesi adına farklı usb portlarıyla test edilebilir.
 3. Telefonun tuşlarıyla yapılacak denemeler.
  1. Sadece güç tuşuna bir kaç dakika kadar basılı tutalım.
  2. Ses açmayla güç tuşuna basınız.
  3. Menü butonu varsa onla güö butonuna yine aynı şekilde basılı tutalım.
 4. Boş alanın yeterli olması veya yüklenen uygulamalardan alakalı olumsuzluklar.
  1. Çoğunun ya 1-2 GB yer zaten var dediğini duyar gibiyiz. Lakin işletim sisteminin ve hayati önem arz eden uygulamaların çalışması adına daha fazla yer gerekebilir.
  2. Kurulu olan uygulamaların birinin uyum sorunu olması. İlk zamanlar olmayabilir ama zamanla sistem güncellemeleriyle bu yaşanabilir.
  3. Yeni bir versiyonun çıkması ve kurulumda çıkan aksaklıktan dolayı yarım kalmasıyla çıkan arıza.

Daha fazla öneri sunabiliriz ama şu an için bunlardan birinin işe yarayacağını düşünmekteyiz. Zaten ötesi servislik bir durum diyebiliriz. Ama dedğimiz durumdan kaynaklıysa pilin boşalmasını beklemeniz en mantıklı olandır. Yazımız umarım yuvarlak simge ne demek sorusuna cevap vermiştir.

iPhone siyah ekranda dönen yuvarlak simge


Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2021, 05:25

Andronova