iPhone’un 3,5 inç Ekran Boyutu Canavarca Büyük Olmuş!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Akıllı telefon sektörünün ne zaman başladığı ile ilgili çeşitli fikirler vardır ama bu gün gelinen noktaya gelmemizi sağlayan cihaz iPhone 2G ve Samsung Galaxy S’tir. Her iki telefonda o dönemde sektöre yön vermiş olsa da ilk nesil iPhone, Galaxy S’ten tam 3 yıl evvel tanıtılmıştı. Bundan dolayı akıllı telefonların ilk nesili Apple tarafına ait olduğu söylenmektedir.

teknik destek

iPhone 2G ilk çıktığı dönemde özellikle Samsung ve BlackBerry bu ekranın “devasa ve canavarca” büyük olduğunu savunmuş ve tüketicilerin bu boyuta katlanamayacağını belirtmişlerdi. Özellikle kadınları çantalrında büyük boyutlu bir telefon kullanmak istemeyeceklerini bildirmişlerdi ve yıl 2008’di.

apple-competitive-data-char

2008 yılındaki telefonların ekran boyutları ve kullanım sürelerini yukarıda sizlerle paylaştık. Android ekosisteminde standartlaşan 5 inç ve üzeri  telefon boyutlarının bunda sadece 5 yıl evvel düşünülemeyeceğini belirtmek gerekiyor. Apple’ın büyüyen ekran kervanına katıldığını belirtebiliriz. Sonuçta 0,5 inç’te olsa Apple telefonunun hem ekran boyutunu arttırıp hemde boyunu arttırarak farklı bir ekran çözünürlüğüne ulaşmış ve ekranın daha büyük olduğu izlenimini kullanıcısına sunmuştu. Artan fiyatlar ve ekran boyutları Apple tarafındaki kullanıcıları zorlayacak gibi görünse de özellikle Android ekosisteminde 2018 yılına kadar fiyatların giderek düşeceği ile ilgili bir analiz yapılmış. iOS tarafında bir telefonun 2018 yılında ortalama 600 dolara satılacağı ama aynı yılda Android telefonların ortalamasının 200 doların altına düşeceği öngörülmekte.

IDC Rapor

iPhone 6 ile birlikte 4,7 inç ekran boyutuna geçmeyi planlayan Apple’ın gelen tepkilere göre 5,5 inç boyutunda bir iPhone 6C üzerinde çalıştığı da gelen bilgiler arasında. Peki sizin için uygun ekran boyutu nedir?

Kaynak: appleinsider

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!