iPhone’un Babası Greg Christie Mahkemede ilk iPhone ile İlgili Konuştu

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Samsung ve Apple arasında yıllardır süren patent ihlalleri davasından bizlerin olduğu gibi yargıçlarında sıkıldığını zaman zaman Amerika kaynaklı basından okuyoruz. Patent ihlaleri davası özellikle Apple tarafından bitirilmeyecek gibi duruyor. İlk nesil Galaxy telefon ve tabletlerin satışının drurudurlması kararı çoğumuz için komik görünmüştü ama Apple büyük balık peşinde.

San Jose California’da devam etmekte olan 2 milyar dolarlık patent ihlali davasında Apple özellikle kilit ekranının patentinin Samsung tarafından çalındığını savunmakta. Bu konuda en uzman kişi ve iPhone’un yaratıcısı konumundaki kişi Craig Christie ilk nesil iPhone ve tuş kilidi kombinasyonu ile ilgili ifadeye çağrıldı.

Craig Christie, herkes için kullanılabilir ve çabuk öğrenilebilir bir telefon için tam 3 yıl boyunca çalıştıklarının altını çizerek, kendilerinden sonraki firmaların bu gelişimi sadece taklit ederek ilerleme kaydettiklerinin altını çizdi. Sadece arayüz için bile özel bir ekibin tam 2 yıl çalıştığının da altını çizen Christie, kendi yazılım mühendislerinin geliştirdiği bu kilit ekranı algoritmasının sadece Apple’a ait olabileceğini belirtti.

iphone2g

O dönemde Steve Jobs’ın BaşkanYardımcılığını yapan Craig Christie’nin Samsung’u suçlaması kimseyi şaşırtmadı. Apple’ın bu davalardaki amacı asla Samsung ürünlerinin pazardan çektirilmesi değil. Apple satılan her Samsung cihazdan patent hakkı olarak belli bir ücret almak istiyor. Nisan sonuna kadar her pazartesi, salı ve cuma günleri jüri önüne çıkacak 2 firmanın kaderi çok yakında belli olacak. Patent ihlallerini davalarında jüri yerine daha bilirkişilerin belirleyici olması gerektiğine ve bu davaların mutlaka Amerika harici bir lokasyonda yapılması gerektiğine de şiddetle inanan biriyim.

Peki siz patent ihlalleri hakkında ne düşünüyorsunuz. Sizde birçok kişi gibi bu davalardan sıkıldınız mı?

Kaynak: iphonehacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir