İran Bazı Devlet Yetkililerinin Akıllı Telefon Kullanmasını Yasakladı

media 13088

İran özellikle nükleer programının, akıllı telefonların rol oynadığı sızdırma sonucu başarısızlığa uğramasından sonra bu konuda oldukça tedbirli davranıyor. Hiç de şaşırtıcı olmayan karara göre devlet sırrı niteliğindeki bilgilere ulaşım izni olan devlet yetkililerinin iş için akıllı telefon kullanmaları yasaklanıyor.

Andronova

Tuğgeneral Gholamreza Jalali’nin yaptığı açıklamaya göre ¨akıllı telefon özelliği taşıyan cihazlar çok ciddi güvenlik riskleri barındırıyor. Verileri çoğunlukla bulut bilişim (cloud) sistemlerinde saklayan bu cihazlarda veriyi yüklemek ya da veriye ulaşmak oldukça kolayken verileri tamamen silmek neredeyse imkansız. Bunun neticesi de güvenlik ihlali olarak görünebiliyor.¨

Devlet personeli için bu emrin uygulanması ciddi zorluk oluşturacak gibi gözüküyor ancak hükümet bu fedakarlığa devlet güvenliği ve casusluğa karşı verilen mücadele için katlanılması gerektiğini dile getiriyor.

Dünyada pek çok ülkede üst düzey devlet görevlileri özel tasarım ya da kriptolu cihazları kullanmayı tercih ediyor. Almanya’da Merkel, ABD’de Obama Blackberry’nin Q10 modelini kullanıyorlar. Elbette bu Q10’lar bizim teknoloji mağazalarından ulaşabileceğimiz özelliklerden çok daha farklı özelliklere sahipler. Mesela Obama’nın telefonunda ön kamera bulunmuyor ve yalnızca belirli sınırlı sayıda numarayla görüşme yapılabiliyor.

iranian-parliament-smartphone-ap-photo

Teknoloji hızla ilerledikçe insanların güvenlik telaşı ve ihtiyacı da bir o kadar artıyor. Bu güvenlik endişesinin yakın zamanda teknolojinin hızla ilerlemesinin önünde ciddi bir bariyer olup olmayacağı araştırmacıların merak konusu sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın