İşleminiz gerçekleştirilemiyor Türk Telekom Bimcell

Bimcell işleminiz gerçekleştirilemiyor lütfen daha sonra tekrar deneyiniz Türk Telekom kullanıcılarında da arada bir çıkabiliyor. Bazılarının yazdığı şikayetlere baktığımızda online işlemlerde lira yüklemek isterken çıktığı yazılı. Lakin araştırdığımızda pek karşılaşılmadığını gördük.

Andronova

Biz 4.5G’ i kapatmaya çalışırken karşılaştık. Önce 3G’ i kapattık ve sonra LTE’ i devre dışı bırakmaya çalışırken karşımıza çıktı. Sürekli denedik ve sonra bir SMS geldi ve mesaj içeriğinde kapatıldığı yazılıydı. Yani bir kaç denemeden sonra işlem gerçekleşmiş ama ekrana bu uyarı çıkmaya deva etmiş.

İşleminiz gerçekleştirilemiyor, Bimcell online işlemlerde işlem yaparken karşılaştığımızı da söyleyelim. Malum aynı şirkete ait bir hat olduğu için alınan uyarılar birebir aynı oluyor.

Operatörün web sitesinde işlem hatası alanların olası yapmaları gerekenleri aşağıya ekliyoruz. Duruma göre sürekli devam edenlerin müşteri temsilcisiyle görüşmesini öneririz.

İşleminiz gerçekleştirilemiyor hatası

Çıkma sebepleri ve çözümünde yapılası önerilenleri aşağıya ekliyoruz. Bunların çoğu denemeyle netleşecektir.

  1. Bir kaç saniye bekleyerek bir kaç kez daha deneyin. Sonra biraz daha süreyi uzatıp tekrardan deneyin.
  2. Online işlemler merkezi uygulamasında hata alanların birde tarayıcı kullanarak denemesi büyük ihtimal işe yarayabilir. Çıkma sebeplerinden bazıları uygulamadaki aksaklıklarla izah edilebiliyor.
  3. Yayınlanan bir güncelleme olmuşsa belki sürümden alakalı olabilir. Eski bir versiyona ulaşabilirseniz onla kontrol edin.
  4. Oturumunuzu çıkışa atarak tekrar deneyiniz.
  5. Şüpheli görülme durumlarında başka bir internet ve telefonla denenmesi daha mantıklı olacak.
  6. Başka alanlarda herhangi bir uyarıyla karşılaşıyor musunuz diye denenmesini önerebiliriz. Genelde yaşanabilir mi diye araştırınız.
İşleminiz gerçekleştirilemiyor hatası

Hat ile ilgili aksaklıkların incelenmesi

Operatör geçişlerinde güvenlik sebebi ile bilgilendirme için kullanılan mesajlar hatta gelmez. Belki bazı servislerin kullanımlarında da aksaklık yaşanabilir. 3 Gün dolduktan sonra denenmesi daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Bir diğer öneri hattınızı resetleyebilirsiniz. Bunu online işlemlerden yapabilirsiniz. Oradan yapamazsanız o zamanda operatörünüze yaptırınız.

Sim kartını değiştirenlerde de aksaklıklar geçici olarak çıkabilir. Burada da yine beklenmesi yarar sağlayabilir.

Aşağıya internet servis ayarları alanından işlem yaparken aldığımız hata ekran görüntüsünü görmeniz adına ekliyoruz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.