iTunes Store’ a Bağlanamıyor Sorunu Devam Ediyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

iTunes store’ a bağlanamıyor sorunu: iPhone’ a uygulama indirmeye çalışırken veya arama yaparken iTunes’ e bağlanmıyor hatası çıkarken ilk bakacağınız internetin aktif olup olmadığı.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Geçmişte App Store olarak paylaştığımız bu problemin mantığı aynı şekilde karşımıza çıkıyor. İki şekilde de uyarı alanların olduğunu söyleyebiliriz ve çözüme ulaşılacak işlemlerin çoğunun aynı sıralamaya sahip olduğunu belirtelim.

iTunes store’ a bağlanamıyor, iPhone kullanıcısı olarak iki üç gün önce karşımıza çıktı ve bu zamana kadar bizim denk geldiğimiz üç nedenle karşılaştık. Cihazda ilk kullandığımız e-posta adresini değiştirdiğimizde, internet sorunlarında ve şirketin sistemlerinde oluşan bir arızadan dolayı. Bunların dışında gelişen olası nedenlerden de söz edeceğiz. 

iTunes Store’ a Bağlanamıyor Sorunu

İlk kontrol edeceğiniz başkalarında çıkıyor mu diye araştırmak olacak. Sonrasında hem kablosuz hem telefonun kendi bağlantısını kullanarak olayı netleştirmek olacak.

 • İnternet erişiminde yaşanan olumsuzluklar.
  • Kopmalar, belli sayfalara erişim olmaması, ban benzeri durumların yaşanması…
 • Telefon / bilgisayar kaynaklı durumlar.
  • İşletim sisteminin ve uygulamaların rahat çalışmasını sağlayan boş alanın olmaması
  • Virüs ve gelen güncellemelerin çıkardığı olumsuzluklar
 • Hesaplarda yaşanan olumsuzlukların yaşanması.
  • Uzun süre oturumdan çıkış yapılmaması
  • Çok sık yapılan şeylerin güvenliğe takılması. (Şifrenin yanlış girilmesi ve üst üste bir şeylerin yapılması gibi)
  • Bölgesel ayarların değiştirilmesi
  • VPN kullanımlarında hesaba engel çıkarılması
  • Geçici kısıtlamaların uygulanması
  • Değiştirilen ayarların olumsuz sonuçları
 • Geliştirici tarafında beklenmeyen gelişmeler.
  • Network veya yazılım tarafında çıkan arızalar.
  • Çıkarılan yeni sürümlerin uyumsuzluk veya sorunlu yanların çıkması.
  • Belli iOS versiyonların altına verilen desteğin sonlandırılması.
 • Yaşanan genel durumlardan dolayı tüm kullanıcıların veya belli bölgelerde görülen erişim sorunları.
  • Bu dünya genelini de etkileyebilir veya belli ülkeleri.

Denemek açısından başka bir Apple hesabının bilgileriyle oturum açmaya çalışmanız. Burada acaba kullanılan hesabın sıkıntılı olup olmadığının anlaşılması gerekiyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Yukarıdakilerden sonra yapacaklarınızdan söz edeceğiz. Bazen kullandığınız internet altyapısı kaynaklı problemlerden dolayı dns / port sorunları yaşanabiliyor. Manuel dns tanımlamasından sonra eğer aynı şekilde uyarı geliyorsa birde vpn ile denemesi gerekebilir. 

iTunes store' a bağlanamıyor sorunu devam ediyor
iTunes store’ a bağlanamıyor sorunu

iTunes Store’a Bağlanamama Sorunu ve Çözümleri

iTunes Store, müzik, film, uygulama ve diğer dijital içeriklerin satın alınabildiği ve indirilebildiği popüler bir platformdur. Ancak bazen iTunes Store’a bağlanamama sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorun, cihazınızın internet bağlantısından, iTunes Store sunucularından veya diğer faktörlerden kaynaklanabilir. Bu makale, iTunes Store’a bağlanamama sorununu teşhis etmeniz ve çözmeniz için adım adım rehber sunmaktadır.

1. İnternet Bağlantısını Kontrol Edin:

iTunes Store’a bağlanamama sorununun en yaygın nedenlerinden biri zayıf veya kesintili bir internet bağlantısıdır. Wi-Fi veya hücresel veri bağlantınızın düzgün çalıştığından emin olun.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

2. iTunes Store Sunucu Durumunu Kontrol Edin:

iTunes Store, zaman zaman bakım veya güncellemeler nedeniyle erişilemez olabilir. iTunes Store’un çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Apple’ın sunucu durumu sayfasını (https://www.apple.com/support/systemstatus/) ziyaret edin.

3. Apple Kimliğinizi Kontrol Edin:

iTunes Store’a giriş yaparken kullandığınız Apple Kimliği ve şifrenizi doğru girdiğinizden emin olun. Ayrıca, güvenlik nedeniyle iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiyseniz, giriş yaparken gelen doğrulama kodunu girin.

4. Tarih ve Saati Kontrol Edin:

Cihazınızdaki tarih ve saatin doğru olduğundan emin olun. Tarih ve saat ayarlarınızın yanlış olması, iTunes Store’a bağlanmanızı engelleyebilir.

5. VPN veya Proxy Kullanıyorsanız Devre Dışı Bırakın:

VPN veya proxy sunucuları, iTunes Store’a bağlantıda sorunlara neden olabilir. Eğer VPN veya proxy kullanıyorsanız, bunları devre dışı bırakarak yeniden deneyin.

6. Güvenlik Duvarınızı Kontrol Edin:

Cihazınızdaki güvenlik duvarı veya güvenlik yazılımı, iTunes Store’a bağlanmanızı engelliyor olabilir. Bu yazılımları kontrol edin ve gerekirse iTunes Store’a erişim izni verin.

7. DNS Ayarlarını Değiştirin:

DNS ayarlarınızı değiştirmek, iTunes Store’a erişim sorunlarını çözebilir. Ayarlardan “Wi-Fi” seçeneğine gidin, bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının yanındaki “i” simgesine dokunun, ardından DNS’yi elle ayarlayın.

8. Cihazınızı Yeniden Başlatın:

Cihazınızı yeniden başlatarak geçici hataları düzeltebilirsiniz. Cihazınızı kapatın ve tekrar açın.

9. iTunes’i Güncelleyin:

iTunes’in en son sürümünü kullanmadığınızı kontrol edin ve güncelleme mevcutsa en son sürüme güncelleyin.

10. Diğer Cihazlarda Deneyin:

Başka bir cihaz (örneğin, farklı bir iPhone veya bilgisayar) kullanarak iTunes Store’a bağlanmayı deneyin. Bu, sorunun cihazınızdan veya ağınızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

iTunes store’ a bağlanamıyor sorunu için makalemiz umarız çözüm sunmuştur.

Sonraki: iPhone iTunes’a bağlanma devre dışı bırakıldı

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir